Podróż w czasie: IBM Simon - smartfon z 1994 roku

Podróż w czasie: IBM Simon - smartfon z 1994 roku

IBM Simon
IBM Simon
Źródło zdjęć: © youtube.com
Miron Nurski
12.08.2014 14:49, aktualizacja: 12.08.2014 16:49

Choć smartfonowa rewolucja na dobre rozpoczęła się dopiero po premierze iPhone'a w 2007 roku, pierwsze kroki w tym kierunku poczyniono znacznie, znacznie wcześniej. Poznajcie pradziadka inteligentnych komórek.

W tytule wspomniałem, że jest to urządzenie z 1994 roku, ale tak naprawdę świat usłyszał o nim już w roku 1992. Dokładnie 23 listopada na targach COMDEX w Las Vegas firma IBM zaprezentowała produkt, który miał rzucić cały technologiczny świat na kolana - przenośny komputer z funkcją wykonywania połączeń głosowych. Był to jednak wczesny prototyp początkowo znany pod kodową nazwą "Angler". Ostatecznie urządzenie trafiło do oferty sieci BellSouth Mobility (przejętej później przez AT&T) 16 sierpnia 1994 roku jako IBM Simon. Warto tutaj zaznaczyć, że firma IBM odpowiadała tylko za zaprojektowanie smartfona, podczas gdy produkował go koncern Mitsubishi Electric.

IBM Simon
IBM Simon© research.microsoft.com

Ciekawostką jest fakt, iż określenie "smart phone" zostało zastosowane po raz pierwszy dopiero w 1997 roku przez Ericssona w odniesieniu do jego modelu GS 88. Ze względu jednak na podobną funkcjonalność to debiutujący kilka lat wcześniej Simon uznawany jest za pierwszego smartfona na świecie. Wcześniej nazywany był po prostu "osobistym komunikatorem".

No dobrze, a co w nim było takiego "smart"? Przede wszystkim Simon pracował pod kontrolą systemu operacyjnego ROM-DOS, który pozwalał na uruchamiania zaawansowanych jak na tamte czasy aplikacji. Jego użytkownicy mogli korzystać m.in. z książki adresowej, rozbudowanego kalendarza, listy zadań, zegara światowego, kalkulatora oraz notatnika. Z poziomu urządzenia możliwe było także wysyłanie i odbieranie e-maili oraz faksów.

System ROM-DOS umożliwiał ponadto zewnętrznym deweloperom tworzenie dodatkowych aplikacji. W tamtych czasach sprzedawanie programów dla komórek wydawało się jednak pomysłem totalnie nierealnym, dlatego na Simona powstała... jedna aplikacja. Program o nazwie DispatchIt skierowany był do użytkowników biznesowych i pozwalał m.in. na uzyskanie bezprzewodowego i zdalnego dostępu do części danych znajdujących się na komputerze. Cena? 2999 dolarów (aplikacja na komputer) i 299 dolarów (aplikacja na smartfona). Twórcy - PDA Dimensions - sprzedali aż dwie kopie swojego dzieła.

Specyfikacja

Pierwsze skrzypce grał tutaj duży, dotykowy i monochromatyczny ekran o przekątnej 4,5 cala i rozdzielczości 293 x 160 pikseli, który obsługiwany był za pomocą specjalnego rysika. Sercem smartfona był wspierany przez 1 MB pamięci RAM 16-bitowy procesor taktujący z częstotliwością 16 MHz. Swoje aplikacje (tzn. swoją aplikację) można było przechowywać na 1 MB pamięci wewnętrznej. Gdyby to nie wystarczyło, pamięć można było rozszerzyć za pomocą kart pamięci o maksymalnej pojemności 1,8 MB. Całość zamknięto w ważącej 510 gramów obudowie o wymiarach (200 x 64 x 38 mm).

IBM Simon
IBM Simon© thewindowsclub.com

IBM Simon został wyceniony na 899 dolarów przy dwuletnim kontrakcie oraz 1099 dolarów bez umowy. Jeśli weźmiemy pod uwagę ogromną zmianę w kursie dolara, dziś dałoby nam to równowartość kolejno 4400 zł oraz 5400 zł. Były to zatem kwoty zaporowe, więc - jak nietrudno się domyślić - smartfon okazał się niewypałem, a operator sprzedał jedynie 50 000 egzemplarzy. Oficjalnie dystrybucja zakończyła się w lutym 1995 roku, czyli zaledwie pół roku po rynkowym debiucie. Spektakularna porażka sprawiła, że firma IBM nigdy nie ukończyła prac nad zapowiadanym następcą. Był to chyba produkt zbyt dobry jak na swoje czasy.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)