Podróż w czasie: iTunes Phone, czyli Apple w świecie komórek na długo przed pierwszym iPhone'em

Podróż w czasie: iTunes Phone, czyli Apple w świecie komórek na długo przed pierwszym iPhone'em

iTunes Phone (Motorola ROKR E1)
iTunes Phone (Motorola ROKR E1)
Źródło zdjęć: © itmedia.co.jp
Miron Nurski
17.06.2014 20:16, aktualizacja: 18.06.2014 11:49

Powszechnie uważa się, że Apple pierwszy krok na rynku telefonii komórkowej postawił 29 czerwca 2007 roku, kiedy to do sklepów trafił pierwszy iPhone. Tak naprawdę jednak pierwszy iTelefon powstał znacznie wcześniej.

Mowa o modelu iTunes Phone, znanym również jako ROKR E1, z którym Steve Jobs pojawił się na scenie w San Francisco 7 września 2005 roku. Powstał on we współpracy z Motorolą i od strony sprzętowej bazował na zaprezentowanej rok wcześniej komórce Motorola E398. Co ciekawe, była ona nie tylko pierwszym telefonem, ale też pierwszym urządzeniem w ogóle, które obsługiwało karty pamięci w standardzie microSD.

iTunes Phone (Motorola ROKR E1)
iTunes Phone (Motorola ROKR E1)© startexenergy.ru

Przydomek iTunes Phone wziął się oczywiście z pełnej kompatybilności z aplikacją iTunes oraz sklepem muzycznym Apple'a, w którym użytkownicy mogli kupować empetrójki. W teorii za pomocą kart microSD wbudowaną pamięć (5 MB) można było rozszerzyć o dodatkowy 1 GB, który pozwalał pomieścić całkiem sporo plików MP3, ale w praktyce całość była ograniczona software'owo. W efekcie komórka mogła zarządzać biblioteką muzyczną składającą się jedynie ze 100 utworów.

Wbudowany odtwarzacz empetrójek był wzorowany na tym, który znamy z iPodów, a muzyczny charakter tego telefonu podkreślały dodatkowo dwa głośniki stereo znajdujące się na jego lewej i prawej krawędzi.

iTunes Phone (Motorola ROKR E1)
iTunes Phone (Motorola ROKR E1)© tech.mobi4all.com

Rzućmy jeszcze okiem na specyfikację...

  • 1,9-calowy ekran TFT o rozdzielczości 220 x 176 (148 ppi);
  • aparat VGA;
  • 5 MB pamięci wewnętrznej;
  • slot na karty microSD;
  • WAP i GPRS;
  • obsługa poczty e-mail;
  • Bluetooth;
  • głośniki stereofoniczne
  • wymiary: 108 x 46 x 20,5 mm
  • waga: 107 g.

...i reklamę, w której wystąpiła Madonna.

iTunes Phone był bez wątpienia telefonem z potencjałem, ale ostatecznie nigdy nie odniósł rynkowego sukcesu i nie zmieniła tego nawet głośna kampania reklamowa. Powodów można podać kilka, a jednym z najważniejszych była z pewnością mocno ograniczona dostępność. Telefon pojawił się bowiem wyłącznie w ofercie amerykańskiego operatora Cingular Wireless (obecnie AT&T) w cenie 249,99 dolarów przy dwuletnim abonamencie.

Na tym jednak nie koniec. Podczas prezentacji Steve Jobs nazwał tę słuchawkę "iPodem shuffle w telefonie", podczas gdy jeszcze tego samego dnia nieoczekiwanie światło dzienne ujrzał znacznie doskonalszy od szufelki iPod nano. iTunes Phone został tym samym zepchnięty w cień, a ówczesny CEO Motoroli Ed Zander miał Apple'owi za złe to, że sprzedaż komórki, w której pokładano spore nadzieje, była kanibalizowana przez odtwarzacz muzyczny. Współpraca obu firm zakończyła się zatem równie szybko, jak się zaczęła, a w zaprezentowanej w styczniu 2006 roku kolejnej generacji telefonu - Motoroli ROKR E2 - iTunes został zastąpiony przez odtwarzacz RealPlayer.

Na YouTubie zachował się fragment prezentacji iTunes Phone'a, podczas której nie obyło się bez małej wpadki. Steve Jobs chciał zademonstrować, że telefon pozwala powrócić do słuchania muzyki po kliknięciu jednego przycisku, ale sam przycisnął niewłaściwy. Być może był to jeden z powodów, dla których powstający pod jego czujnym okiem iPhone hołdował zasadzie, że dobrze zaprojektowane urządzenie powinno mieć "jeden przycisk lub mniej". To już jednak temat na inne wydanie "Podróży w czasie".

Steve Jobs presents the iTunes Phone

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)