Podróż w czasie: Nokia Tune, czyli historia najpopularniejszego dzwonka świata

Zmodyfikowane zdjęcie: Musical notes close-up
Zmodyfikowane zdjęcie: Musical notes close-up
Źródło zdjęć: © Shutterstock
Miron Nurski

30.07.2014 15:49, aktual.: 31.07.2014 00:31

W najnowszym wydaniu Podróży w czasie poruszymy temat jednej z najpopularniejszych melodii na świecie, która swego czasu odtwarzana była średnio 1,8 miliarda razy dziennie, co daje nam ok. 20 000 odtworzeń na sekundę.

Choć produkcją przenośnych telefonów Nokia zaczęła się zajmować dopiero w latach 80. XX wieku, początków historii dzwonka Nokia Tune musimy szukać w 1902 roku, kiedy fiński producent zajmował się jeszcze wytwarzaniem masy papierniczej, kabli i kaloszy. Jak to możliwe? Otóż jedna z najbardziej rozpoznawalnych melodii na świecie to nic innego jak lekko zmodyfikowany fragment gitarowego utworu "Gran Vals", który hiszpański kompozytor Francisco Tárrega skomponował na początku ubiegłego stulecia.

Francisco Tárrega - Gran Vals

Finowie po raz pierwszy wykorzystali tę melodię w roli dzwonka w 1994 roku, ale utwór "Gran Vals" wpadł im w ucho już 2 lata wcześniej. Został on bowiem wykorzystany w reklamie Nokii 1011, który zadebiutował na rynku w roku 1992. Był to skądinąd pierwszy naprawdę kompaktowy mikrotelefon Nokii.

Nokia 1011 commercial

Wspomniana reklama sprawiła, że ludzie zaczęli identyfikować fińskiego giganta z tą melodią. Nic więc dziwnego, że po niespełna dwóch latach wylądowała ona na pokładzie modelu Nokia 2110 już jako dzwonek.

Początkowo melodia nie miała nawet swojej nazwy i była po prostu jednym z kilku dzwonków dostępnych w kolejnych komórkach. Zmieniło się to dopiero przy okazji mającej miejsce w 1997 roku premiery Nokii 6110, w przypadku której dzwonek został nazwany "Grande valse", co jasno wskazywało na źródło inspiracji. Z kolei w roku 1999 melodia została przemianowana na "Nokia Tune" i stała się sztandarowym dzwonkiem Nokii.

Nokia 6110
Nokia 6110© engadget.com

Przez blisko 8 lat dzwonek Nokia Tune występował w niezmienionej, monofonicznej formie. Przełom nastąpił dopiero w 2002 roku, gdy na rynku wylądowała Nokia 3510. Dzięki obsłudze dzwonków polifonicznych melodia nabrała cieplejszej i milszej dla ucha barwy.

Nieco później na fali popularności tzw. dzwonków truetone Nokia przygotowała wariację swojej melodii zagraną na pianinie. Po raz pierwszy nowa wersja dzwonka pojawiła się w 2004 roku w bibliotece dźwięków Nokii 9500 Communicator.

Nokia 9500
Nokia 9500

Nokia N95 z 2007 roku mogła się natomiast poszczycić aranżacją gitarową.

Nokia N95
Nokia N95

Przy okazji premiery Nokii N9, która miała miejsce w 2011 roku postawiono na dzwonki.

Nokia N9
Nokia N9

Ostatnie oficjalne odświeżenie tej melodii miało miejsce w ubiegłym roku. Tę wersję dzwonka do dziś można znaleźć w najnowszych Lumiach.

W międzyczasie, a konkretnie w roku 2011, fiński producent zorganizował konkurs Nokia Tune remake competition, którego uczestnicy mieli za zadanie przygotować nowy dzwonek Nokii. Wygrał włoski DJ Valerio Alessandro Sizzi i jego Nokia Tune Dubstep Edition.

Ciężko w to uwierzyć, ale w kwietniu dzwonek Nokia Tune obchodził swoje 20 urodziny. Z tej okazji firma przygotowała jubileuszowe wideo, które możecie obejrzeć poniżej.

Która wersja podoba się Wam najbardziej? Moim faworytem jest wariant gitarowy z 2007 roku.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)