Podróż w czasie: Sony Ericsson T68i, czyli pierwsze dziecko japońsko-szwedzkiej spółki
15.07.2014 18:01, aktual.: 15.07.2014 20:01
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Mijają 3 lata od kiedy nie ma już z nami Sony Ericssona. Przez niemal 10 lat swojego istnienia spółka wprowadziła na rynek wiele wspaniałych produktów, a jednym z nich był Sony Ericsson T68i.
Sony Ericsson T68i to telefon wyjątkowy z kilku względów. Przede wszystkim była to pierwsza słuchawka wprowadzona na rynek po założeniu przez firmy Sony i Ericsson spółki joint venture, co miało miejsce w 2002 roku. Z technicznego punktu widzenia nie była to jednak zupełna nowość, bo urządzenie bazowało na zaprezentowanym kilka miesięcy wcześniej modelu Ericsson T68. Od poprzednika telefon wyróżniał się głównie lekko odświeżoną obudową i bardziej rozbudowanym oprogramowaniem, które skądinąd w formie aktualizacji trafiło także na pokład wersji T68.
Młoda na rynku marka, która za cel postawiła sobie zdetronizowanie Nokii w ciągu kilku lat, musiała oczywiście zaskoczyć konsumentów czymś więcej niż odgrzanym kotletem z nowym logo na obudowie. Postawiono na MMS-y. Podczas gdy użytkownicy innych komórek cieszyli się z możliwości wysyłania monofonicznych dzwonków i monochromatycznych grafik za pośrednictwem archaicznej technologii EMS, Sony Ercicsson wprowadził do sklepów pierwszy telefon pozwalający na wysyłanie i odbieranie multimedialnych wiadomości wzbogaconych o zdjęcia, animacje, filmy i dźwięki.
Kampania promocyjna towarzysząca pojawieniu się na rynku marki Sony Ericsson i modelu T68i do dziś uznawana jest za sztandarowy przykład skuteczności marketingu partyzanckiego. Zamiast inwestować grube miliony w zakrojoną na szeroką skalę akcję marketingową, spółka - jeszcze przed oficjalnym debiutem jej pierwszego urządzenia - wynajęła aktorów, którzy udając turystów zaczepiali przechodniów prosząc ich o możliwość zrobienia sobie z nimi zdjęcia za pomocą T68i.
Zaraz, zaraz. Robienie zdjęć? Przecież T68i nie miał aparatu!
Ano nie miał. Przynajmniej sam w sobie, ale to nie przeszkadzało jego użytkownikom w robieniu zdjęć i dzieleniu się nimi z bliskimi. Wystarczyło dokupić dodatkowe akcesorium w postaci doczepianego od dołu aparatu.
Dzięki wspomnianemu akcesorium Sony Ericsson T68i był pierwszą na świecie komórką pozwalającą na robienie zdjęć w rozdzielczości 640 x 480 pikseli. Rozdzielczość jego wyświetlającego jedynie 256 kolorów ekranu wynosiła natomiast 101 x 80.
Atuty tego urządzenia doceniła m.in. Jinx - grana przez Halle Berry bohaterka filmu "Śmierć nadejdzie jutro" opowiadającego o przygodach Jamesa Bonda.
Sony Ericsson T68i w Polsce
W naszym kraju T68i był mocno promowany przez Plusa (jeszcze wtedy Plus GSM), który wprowadził go do swojej hybrydowej oferty Mix Plus. W tamtych czasach wyposażenie tej słuchawki (kolorowy ekran, gry, dyktafon, IrDA, Bluetooth, MMS, e-mail) robiło wrażenie, a to w połączeniu z ofertą pozwalającą kupić ją za niewielkie pieniądze sprawiło, że konsumenci chętnie sięgali po T68i. Pamiętam, że swego czasu ciężko było wejść do marketu i nie spotkać osoby, która nie rozmawiałaby przez tę charakterystycznie wyglądającą komórkę. Czy wśród tych osób był ktoś z Was?
Sony Ericsson T68i
Źródła: GSMArena; Bond Lifestyle; Wikipedia; sethdev (YouTube); lcaycho (YouTube); The Unwired.