Pokemon GO w pigułce #1: wszystko, co musisz wiedzieć na początku przygody z grą
Szaleństwo związane z pokemonami powróciło, więc warto dowiedzieć się co nieco o nowej grze, która zawróciła w głowach milionom użytkowników na całym świecie.
15.07.2016 | aktual.: 16.08.2016 18:44
Aktualizacja: Pokémon GO można już oficjalnie pobrać w Polsce
Wiele wskazuje na to, że gra Pokemon GO będzie fenomenem, który co najmniej przez kilka najbliższych miesięcy zawładnie użytkownikami smartfonów. Pomysł na rozgrywkę jest naprawdę niezły - celem jest bowiem wyciągnięcie młodych (i nie tylko) użytkowników sprzed komputerów/telewizorów i zachęcenie ich do przemieszczania się na świeżym powietrzu oraz poznawania współgraczy.
Jeżeli nie mieliście jeszcze okazji zapoznać się z tym tytułem, to gorąco do tego zachęcamy. Warto jednak wiedzieć jak grać w Pokemon GO. W sieci nie brakuje najróżniejszych poradników, ale postanowiliśmy stworzyć również serię własnych wpisów, aby również czytelnicy Komórkomanii wiedzieli z czym je się mobilne wydanie pokemonów. Zaczniemy od podstaw.
Co kryje się pod nazwą "Pokemon GO"?
Pokemon GO można określić jako połączenie gier znanych z konsolek Nintendo z tytułem Ingress, który wykorzystuje rozszerzoną rzeczywistość i który jest dziełem tych samych programistów (studio Niantic). Jeżeli wiele wam to nie mówi, to napiszę, że gra próbuje łączyć świat pokemonów z tym rzeczywistym - gracz ma swój wirtualny awatar, ale ten porusza się tam gdzie gracz na planszy będącej odwzorowaniem pobliskiej okolicy.
Wersja GO została znacznie uproszczona w stosunku do tytułów dostępnych na konsole Nintendo. Ma o wiele mniej skomplikowaną mechanikę, która nie jest oparta bezpośrednio ma matematycznych wzorach. W Pokemon GO nie ma też wątków fabularnych i rozbudowanego systemu rozgrywki gracz vs gracz. Część hardcorowców może być zawiedziona, ale tytuł tworzony był z myślą o maksymalnie dużej liczbie graczy różnych kategorii.
Zapomnijcie o umiejętnościach, pięciu statystykach, czterech atakach, IV i EV
Jeżeli graliście wcześniej w Pokemony, to nie są wam obce opisujące stworki statystyki (punkty życia, atak, obrona, atak, specjalny, obrona specjalna szybkość), ich modyfikatory (punkty IV i EV) czy unikatowe umiejętności, które przypisane są do każdego potworka. W Pokemon GO ich nie zobaczycie!
Nie ma tu też przedmiotów, które wpływają na statystyki pokemonów czy ich umiejętności. Można więc zapomnieć o Nidokingu z umiejętnością Sheer Force i przedmiotem Life Orb, które zwiększają siłę jego ataków, czy Scizorze z Technicianem, który wzmacnia jego priorytetowy atak. Co mamy zamiast tego?
Siłę poszczególnych pokemonów w wersji GO opisuje dwie statystyki - HP (punkty życia) i tzw. Combat Points. Maksymalna wartość punktów zależy od poziomu gracza, więc ważne jest to, aby cały czas "levelować" swój awatar. Każdy z napotkanych pokemonów cechuje się inną wartością CP - w karcie stworka widoczny jest półokrągły suwak, który pokazuje stosunek jego aktualnej siły do wartości maksymalnej dla danego poziomu gracza.
Gwiezdny pył i cukierki
Punkty HP i CP nie są wartością stałą. Podobnie jak statystyki w innych grach Nintendo, można jest zwiększać. W tym celu wykorzystywane są:
- Stardust (gwiezdny pył) - potrzebny do zwiększania siły pokemonów. Każdy ze złapanych (lub wyklutych) stworków dostarcza jednostek gwiezdnego pyłu. Kolejne etapy wzmacniania pokemona wymagają jego większych ilości, która jest zależna od jego rodzaju i aktualnego CP.
- Candy (cukierki) - je również zdobywa się łapiąc nowe pokemony, ale przypisywane są one do konkretnych rodzin pokemonów. Charmander, Charmeleon i Charizard dostarczają tych samych cukierków, które wykorzystywane są tylko i wyłącznie do ich wzmacniania lub ewolucji - korzystając z nich niż można wzmocnić nawet innych ognistych potworków. Jeden cukierek danego rodzaju jest dodatkowo przyznawany po odesłaniu pokemona (traci się do nieodwołalnie).
Aby wzmocnić danego pokemona konieczne jest więc zebranie odpowiedniej liczby uniwersalnych jednostek gwiezdnego pyłu, a także co najmniej kilka cukierków, które pozyskiwane są ze stworów tej samej rodziny. Jak łatwo się domyślić, nie ma sensu wzmacniać łatwo dostępnych pokemonów o niskim CP - silniejsze pojawią się wraz ze wzrostem poziomu gracza.
Ewolucja
Ewolucja w grach na konsolkach wymagała osiągnięcia odpowiedniego poziomu (po zebraniu konkretnej liczby punktów doświadczenia w walce lub korzystania ze specjalnych, trudno dostępnych cukierków). W Pokemon GO zostało to znacznie uproszczone - gracz musi zebrać odpowiednią liczbę cukierków przypisanych dla danej rodziny pokemonów.
Liczba wymaganych do ewolucji cukierków jest różna w zależności od pokemona. Przykładowo, aby zmienić powszechnie dostępnego Pidgeya w Pidgeotto potrzeba 12 cukierków, ale by zmienić Pidgeotto w Pidgeota potrzeba już 50 cukierków. W pierwszym wypadku gracz musi więc złapać cztery dodatkowe Pidgeye, a następnie odesłać je (po 4 cukierki z każdego). Ewolucja do najwyższego stadia wymaga złapania 13 Pidgeyi.
Wraz z osiągnięciem kolejnego stadium ewolucji rośnie siła danego pokemona, a więc jego punkty życia i wartość CP. Należy pamiętać jednak, że rośnie również maksymalny poziom CP, który zależy jest od poziomu gracza (zachowywany jest stosunek aktualnego CP do wartości maksymalnej). Gracze mogą więc wzmacniać swoje pokemony zarówno przed ich ewolucją, jak i po niej.
"Wysiadywanie jaj"
Rozmnażanie pokemonów było jedną z najważniejszych i najbardziej skomplikowanych czynności w konsolowych grach Nintendo (szczególnie wśród graczy nastawionych walkę). W Pokemon GO również można znaleźć jaja pokemonów, ale mechanika jest zdecydowanie inna. Gracze mogą otrzymać jaja w PokeStopach, a następnie muszą umieścić je w inkubatorze i przejść odpowiednią liczbę kroków.
Jajka przyznawane są losowo, więc użytkownicy nie mają wpływu na to jakiego pokemona jajko otrzymają. Te podzielone są na trzy typy w zależności od odległości (2, 5 lub 10 km), której przejście jest wymagane do wyklucia. Jakie pokemony znajdują się w danej grupie? Szczegółowy podział na grupy można znaleźć m.in. na stronie Serebii.
Do wyklucia jajek potrzebne są inkubatory. Gracze już na start dostają przedmiot, z którego można korzystać nieskończoną ilość razy. Aby jednocześnie wykluwać większą liczbę jaj (łącznie można mieć ich 9), konieczne korzystanie jest z inkubatorów o ograniczonej żywotności. Te otrzymuje się po osiągnięciu odpowiednich poziomów, a do tego można znaleźć je w sklepie.
Dostępne pokemony
Pokemon GO obejmuje pierwszą, najlepiej znaną generację stworków. W jej ramach wprowadzono 151 potworów (łącznie z legendarnymi, o których dostępności nie wiadomo na razie nic). Twórcy zastosowali najnowszy podział na typy, których obecnie jest 18 - do standardowych typów znanych z pierwszej generacji w kolejnych grach dodano pokemony mroczne, stalowe i baśniowe.
Wśród pierwszych 151 pokemonów nie ma przedstawicieli typu mrocznego (został dodany w drugiej generacji), ale znajdują się wśród nich stalowe i baśniowe stworki. Można jednak sądzić, że w przyszłości liczba dostępnych stworów będzie systematycznie rozszerzana, a więc pojawią się i mroczne pokemony. Tym bardziej, że już teraz dostępne są ataki tego typu.
Co z atakami?
Te również zostały uproszczone. Gracze nie mają już do dyspozycji czterech slotów, które mogą być wypełnione ruchami poznawanymi z kolejnymi poziomami, poprzez rozmnażanie stworków, od nauczycieli czy z płyt ruchów (HM/TM). W wersji GO do każdego stwora przypisane są dwa ruchy - szybki i specjalny. Co kryje się pod tymi nazwami?
Ataki szybkie to standardowe ruchy, z których korzysta się w walce. Mają mniejszą siłę, ale można korzystać z nich cały czas. Ataki specjalne są z kolei mocniejsze, ale wymagają naładowania poziomu energii. Każdy ze stworów ma przypisany jeden z dwóch ataków szybkich i jeden z trzech ataków specjalnych. Łapane stworki mogą mieć różne kombinacje ataków, na które gracz nie ma wpływu.
Warto dodać również, że ruchy mogą się zmienić po ewolucji danego pokemona - Meowth może mieć atak Dark Pulse, którego nie ma jego starsza wersja (Persian). Poszczególne ataki mają różną siłę i częstość używania - z tych mocniejszych można korzystać rzadziej. Szczegółową rozpiskę ataków dla poszczególnych stworów znajdziecie m.in. na stronie Serebii.
Będąc przy atakach muszę dodać, że w Pokemon GO nie ma systemu walki w turach. Zabawa opiera się na wydawaniu komend ataku poprzez szybkie dotykanie ekranu smartfona lub wykonywanie uników poprzez przesuwanie palcem w prawo lub lewo. Ten zręcznościowy system nawiązywać ma do walk, które prezentowane są w serialu animowanym Pokemon.
Poziom doświadczenia
Na koniec tej części wspomnę jeszcze o najważniejszym - zdobywaniu kolejnych poziomów doświadczenia. Te zbiera się od pierwszego do 40 poziomu, a każdy kolejny wymaga większej liczby punktów doświadczenia. Gracze za osiąganie kolejnych poziomów mogą otrzymywać nagrody (przedmioty, w tym poke balle), a do tego odblokowują możliwość przystąpienia do jednej z trzech drużyn i walki z innymi trenerami.
Punkty doświadczenia przyznawane są za łapanie, wykluwanie i ewoluowanie pokemonów, zdobywanie nowych wpisów do pokedeksu, odwiedzanie tzw. Pokestopów lub pokonywanie pokemonów innych trenerów. Szczegółowa rozpiska prezentuje się następująco:
To koniec części pierwszej naszego poradnika dla początkujących graczy Pokemon GO. Wkrótce przedstawimy kolejne jego części, a wcześniej warto zapoznać się z niebezpieczeństwami jakie czekają na graczy bawiących się w rozszerzonej rzeczywistości.