Polscy seniorzy nie lubią komórek oraz mobilnego Internetu. Dlaczego?
Wydawać by się mogło, że skoro statystycznie na każdego Polaka przypada więcej niż jedna komórka, to powinni z nich korzystać także seniorzy. Z badania przeprowadzonego dla On Board PR przez PBS DGA wynika co innego.
Aż 53% Polaków powyżej 59. roku życia nie korzysta z komórki. Użytkowników telefonów w innych grupach wiekowych jest znacznie więcej - w przedziale wiekowym od 25 do 39 lat aż 98%. Seniorzy nie skupiają się na liczbie rdzeni i biciu rekordów w Quadrancie - smartfona ma zaledwie 1% z nich.
Inteligentnych telefonów używają głównie osoby dobrze wykształcone - ponad połowa z nich ukończyła studia. Obecnie 4 na 5 osób korzystających z tych urządzeń ma mniej niż 40 lat. Ogółem do używania komórki przyznaje się 83% Polaków. Jak wyjaśnia Katarzyna Szczypek z On Board PR:
Młodemu pokoleniu Polaków trudno wyobrazić sobie świat bez telefonu komórkowego lub Internetu. Jednak równolegle istnieje druga grupa osób, która zmierza do tzw. cyfrowego wykluczenia. Są to osoby starsze. Taka sytuacja to duże wyzwanie komunikacyjne dla operatów komórkowych. Muszą przygotować odpowiednio profilowane oferty, a także skierować przekaz również do starszych konsumentów. Operatorzy telefonii już wkrótce będą zmuszeni odpowiedzieć na zmiany demograficzne segmentu 59+.
Obecnie praktycznie każdy nowy telefon komórkowy zapewnia dostęp do Internetu. Mimo to w Polsce ponad 88% badanych z niego nie korzysta. Jeśliby wziąć pod uwagę demografię, to z takiej usługi korzysta 75% osób w wieku 15-25 lat, 88% w wieku 25-39 lat, 8% w wieku 40-59 lat i 3% powyżej 59 lat. Tym samym w naszym kraju z mobilnego Internetu korzysta co siódmy mieszkaniec, w Europie odsetek ten często jest nawet 2 razy większy.
Jak pokazują wyniki badań, do średniej europejskiej nam jeszcze daleko i to pod każdym względem: smartfonizacji, internetyzacji oraz liczby seniorów nie bojących się komórki. Można jedynie być pewnym, że z czasem wyniki będą coraz lepsze, w końcu przed komórką już teraz trudno uciec, a w przyszłości jeszcze trudniej będzie uchronić się przed smartfonem oraz mobilnym Internetem.
Źródło: IAB Polska