Polscy użytkownicy iPhone'ów mogą już korzystać z WiFi Calling i VoLTE

Polscy użytkownicy iPhone'ów mogą już korzystać z WiFi Calling i VoLTE

Polscy użytkownicy iPhone'ów mogą już korzystać z WiFi Calling i VoLTE
Łukasz Skałba
28.03.2017 13:19, aktualizacja: 27.02.2020 14:43

W poprzednim newsie opisałem nowości, które Apple wprowadził wraz z aktualizacją systemu iOS do wersji 10.3. Mimo że Polacy nie skorzystają ze wszystkich nowości dostarczonych przez giganta z Cupertino (Siri), pojawiły się dwie nowości przeznaczone stricte na nasz rynek.

VoLTE od dzisiaj w Orange

Użytkownicy iPhone'ów SE, 6, 6s i 7 (oraz wersji Plus) mogą już korzystać z połączeń w technologii VoLTE. Wcześniej taką możliwość oferowało wyłącznie T-Mobile. Dzisiaj do grona szczęśliwców dołączają abonenci Orange i nju mobile.

Dla niewtajemniczonych. VoLTE to skrót od Voice over LTE (głos przez LTE). Jest to technologia umożliwiająca wykorzystanie sieci 4G do wykonywania połączeń telefonicznych.

Co to jest VoLTE?

VoLTE to sposób przesyłania rozmów komórkowych nie przez sieć 2G czy 3G, ale przez LTE. Przewagi rozmów VoLTE na tradycyjnymi połączeniami świetnie prezentuje infografika przygotowana przez Orange.

Co to jest VoLTE?
Co to jest VoLTE?© Orange

Od siebie jeszcze dodam, że oprócz znacznie lepszej jakości dźwięku (szersze pasmo przenoszenia = naturalniejszy głos), lepszego tłumienia hałasu i szybszego nawiązywania połączeń, VoLTE zmniejsza w pewnym stopniu zużycie baterii oraz pozwala na przeglądanie internetu podczas rozmów z pełną prędkością (smartfon nie przełącza się w tryb 2G/3G).

Jeśli więc jesteście w sieci Orange lub nju mobile i macie jedno z wymienionych wyżej urządzeń, koniecznie zaktualizujcie je do najnowszej wersji iOS i zacznijcie wykorzystywać zalety technologii VoLTE.

Usługa WiFi Calling od dzisiaj w Orange i Play

Jeszcze ciekawiej prezentuje się usługa WiFi Calling (technologia VoWiFi). Umożliwia ona wykonywanie połączeń poprzez sieć Wi-Fi. Dzięki temu można wykonywać połączenia nawet w miejscach, w których zasięg sieci komórkowej jest bardzo słaby; wystarczy dostęp do Wi-Fi.

Oprócz tego, WiFi Calling ma podobne przewagi nad zwykłymi połączeniami, co VoLTE. Mamy więc szybszy czas nawiązywania połączeń oraz dużo lepszą jakość dźwięku. Co ważne, gdy podczas rozmowy przez Wi-Fi wyjdziemy z zasięgu sieci, smartfon automatycznie przełączy się na rozmowę z wykorzystaniem VoLTE. Użytkownik nie odnotuje żadnych zmian. Gorzej gdy jest on poza zasięgiem 4G. Wtedy wychodząc z zasięgu Wi-Fi, straci on łączność z rozmówcą.

Po aktualizacji do iOS 10.3 w ustawieniach aplikacji Telefon pojawiła się opcja "Rozmowy przez WiFi". Jeśli jesteście w sieci Orange, nju mobile lub Play, bez problemu możecie ją aktywować. Użytkownicy Mobile Vikings (które wykorzystuje infrastrukturę Play) muszą się jednak obejść smakiem.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)