Polska ma jedne z najdroższych smartfonów w Europie. Za to najtaniej jest w...

Polska ma jedne z najdroższych smartfonów w Europie. Za to najtaniej jest w...
Konrad Błaszak

20.03.2015 09:03, aktual.: 20.03.2015 10:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zawsze przy premierze nowego smartfona jednym z najważniejszych jego elementów jest cena. U nas jest to temat jeszcze istotniejszy, ponieważ średnie zarobki mamy mniejsze niż w Zachodniej Europie, a za urządzenia często musimy płacić więcej. Potwierdzają to ostatnie badania.

Jeśli powiem, że płacimy za smartfony więcej niż w innych krajach europejskich to pewnie przytakniecie mi ze smutkiem. Dobrym przykładem jest chociażby OnePlus One, który nawet po zapowiadanej podwyżce cen nadal będzie tańszy w innych państwach niż w Polsce. Takie wnioski potwierdzają częściowo badania przeprowadzone przez twórców porównywarki cen Idealo. Chociaż nie jesteśmy liderami w Europie pod tym względem, bez problemu stanęliśmy na podium.

Dla potrzeb tego badania sprawdzono ceny 50 najpopularniejszych smartfonów w krajach, w których działa wspomniana porównywarka (Polska, Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy oraz Hiszpania). Okazało się, że najatrakcyjniejsza jest słoneczna Italia i aż 33 smartfony właśnie tam miały najniższą cenę. Średnia cena wszystkich modeli na Półwyspie Apenińskim to 1194,53 zł. Po drugiej stronie tego rankingu jest Wielka Brytania, gdzie aż 21 modeli okazało się najdroższych, a średnia cena wyniosła 1362,07 zł.

Średnie ceny smartfonów w Europie
Średnie ceny smartfonów w Europie© Idealo.pl

Poniżej możecie zobaczyć porównanie wybranych modeli, które pokazuje, że ceny niektórych smartfonów jak chociażby Galaxy Note'a 4 różnią się zależnie od państwa nawet o kilkaset złotych .

Porównanie cen wybranych smartfonów
Porównanie cen wybranych smartfonów© Idealo.com

Oczywiście nas interesuje najbardziej miejsce Polski w tym rankingu i niestety trzeba przyznać, że nie jest ono zbyt dobre. Jesteśmy tuż za Wielką Brytanią ze średnią ceną urządzenia na poziomie 1321,31 zł. Aż jedna trzecia smartfonów jest oferowanych u nas najdrożej w Europie, a jedynie 4 modele bardziej opłaca się kupić nie wyjeżdżając za granicę.

Dlatego jeśli wakacje planujecie spędzić we Włoszech to zastanówcie się czy oprócz pamiątek i opalenizny nie warto przywieźć ze sobą również nowego smartfona.

Źródło: idealo.pl

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)