Polska rozpoczęła przemysłową produkcję grafenu!
18.12.2013 16:20, aktual.: 19.12.2013 12:58
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Polscy naukowcy odkryli łatwiejszą technologię produkcji grafenu. Dzisiaj oficjalnie rozpoczęła się jego produkcja na skalę przemysłową.
Zapamiętajcie datę 18.12.2013, bo być może właśnie dzisiaj rozpocznie się powolna rewolucja gospodarcza w Polsce. Niezwykły materiał - grafen - od dzisiaj jest produkowany na skalę masową. Scenariusz Polska "Doliną Grafenową" być może się spełni. Podczas uroczystości przemówił Donald Tusk, który nie krył radości z osiągnięcia polskich naukowców. Produkcją tej cienkiej jednoatomowej odmiany alotropowej węgla zajmie się firma stworzona przez Agencję Rozwoju Przemysłu oraz ITME (Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych), który jest partnerem spółki Nano Carbon (jego udziały ma KGHM).
Miejmy nadzieję, że to właśnie Polska przyczyni się do ogólnoświatowego postępu technologicznego. Plany są ambitne, byleby tylko rząd nie zrezygnował ze wsparcia finansowego projektu. Wygląda na to, że polscy naukowcy wyprzedzili wielkie koncerny z Doliny Krzemowej, takie jak na przykład Samsung, który też prowadzi badania nad grafenem.
Oto najważniejsze momenty przemówienia premiera Donalda Tuska:
"Dla nas jest rzeczą ważną, że to, co wydawało się magią, szczególnie dla laików, nadal jest magią, ale równocześnie o bardzo praktycznym i przyziemnym znaczeniu. Ten maleńki kawałek tego, czego do końca nie rozumiemy – a przynajmniej o sobie to mogę powiedzieć – może zmienić świat w wielu wymiarach, a naszą wielką satysfakcją jest to, że w magicznym przedsięwzięciu uczestniczą jako liderzy polscy naukowcy i jesteśmy o tym przekonani, że niebawem także polscy przemysłowcy".
"To niepozorne maleństwo schowane w kapsułce uruchamia naszą wyobraźnię. Tak jak to bywa w magicznych przedsięwzięciach, nie wszystko jest zrozumiałe dla laików. Kiedy usłyszałem o formule epitaksji, przesadziłbym, mówiąc, że wszystko było dla mnie jasne w tym momencie. Dlatego tak cenimy tych najwybitniejszych spośród nas. Tę rzecz jednak rozumiemy – w jakimś sensie uczestniczymy w historycznym momencie. Po raz pierwszy tak szybko potrafiliśmy spiąć potęgę wynalazku, energię finansistów i pomoc państwa. Jestem przekonany, że oprócz tych wielkich zadań i wielkich planów, ambitnych pragnień dla nas to także coś w rodzaju pilotażu dla innych tego typu przedsięwzięć".
"Jeżeli to udaje się dzisiaj w tak specyficznej i przyszłościowej dziedzinie jak grafen, jeśli powstają takie spółki jak Nano Carbon, to znaczy, że to jest możliwe w wielu innych dziedzinach. Wiedzieliśmy, że węgiel jest polskim skarbem, niewielu z nas domyślało się, że w tak specyficznej postaci, ale cieszę się, że coraz częściej skarbem jest naukowa myśl i odwaga finansowych przedsięwzięć. Mam nadzieję, że nie tylko grafen, ale też odwaga i przedsiębiorczość staną się polską specjalnością".