Południowi sąsiedzi mają dość iPhone'a! Czeska sieć wycofuje go z oferty

iPhone 4S
iPhone 4S
Paweł Żmuda

05.11.2011 11:25, aktual.: 05.11.2011 12:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Giganci tacy jak Apple, negocjując warunki sprzedaży urządzeń z operatorami, mogą narzucać im swoje stanowisko. Firma z Cupertino musi mocno przeginać. Czeska spółka Telefonica Czech Republic AS, właściciel sieci komórkowej O2, poinformowała właśnie, że nie da sobą pomiatać. iPhone'a w O2 nie będzie.

Czeska gazeta Hospodarske Noviny poinformowała, że operator nie ma zamiaru sprzedawać u siebie nowego iPhone'a 4S. Dodatkowo firma wycofa się ze sprzedaży poprzednich generacji smartfona Apple'a. Dlaczego?

Szczegóły negocjacji między O2 a Apple'em nie są znane, jednak rzecznik sieci Hany Farghali informuje, że warunki, których wymagała firma z Cupertino, są nie do przyjęcia. Zamiast telefonów z iOS sieć woli skupić się na sprzedaży popularnych smartfonów z systemem Google'a. Rzecznik stwierdzał zresztą, że sprzedaż iPhone'a w Czechach jest znacznie gorsza od urządzeń z Androidem i komórek fińskiej Nokii. Uginanie się do warunków Apple'a okazało się po prostu nieopłacalne.

Według serwisu BoyGeniusReport może chodzić tu o to, że Apple wymaga od operatorów wysokiego subsydium od każdego egzemplarza iPhone'a w sprzedaży. Jak informował prezes amerykańskiej sieci Sprint, jest ono wyższe o około 200 dolarów w porównaniu ze średnią ustaloną na podstawie cen konkurencji.

Decyzja operatora mającego w zeszłym roku prawie 5 milionów klientów nie oznacza oczywiście, że w Czechach nie będzie iPhone'a 4S. Nowy smartfon z Cupertino dostępny jest w sprzedaży u konkurencji: w czeskich oddziałach Vodafone oraz T-Mobile.

Patrząc na oferty sieci komórkowych i to, jak firmy chwalą się sprzedażą iPhone'a, można odnieść wrażenie, że sprzęt Apple'a w ofercie to prestiż i wręcz konieczność. Okazuje się jednak, że nie zawsze wiąże się to z opłacalnością, a przypadek czeskiego O2 jest tego najlepszym przykładem.

Źródło: intomobile

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)