Fani proszą Xiaomi o poprawę jakości oprogramowania. Firma odpowiedziała na petycję

Fani proszą Xiaomi o poprawę jakości oprogramowania. Firma odpowiedziała na petycję
Miron Nurski

01.06.2021 15:01, aktual.: 06.03.2024 22:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Xiaomi obiecuje poprawę.

Dziś nie każdy już pamięta, że Xiaomi zaczynało jako niewielki zespół zajmujący się rozwojem nieoficjalnej modyfikacji Androida. Zanim firma wypuściła swój pierwszy smartfon, udostępniała oprogramowanie MIUI na telefony dzisiejszej konkurencji, a to cieszyło się bardzo dobrą opinią.

Dynamiczny rozwój firmy oraz jej globalna ekspansja miały jednak - w kontekście prac nad MIUI - kilka efektów ubocznych, które coraz częściej dają się użytkownikom we znaki.

Fani Xiaomi napisali list otwarty, w którym proszą o poprawę jakości MIUI

Wspomniany list wylądował na stronie DearXiaomi.com. Jego autorzy zwracają uwagę na:

  • brak europejskiego działu rozwoju oprogramowania - globalna wersja MIUI rozwijana jest w Chinach, co z uwagi na \bariery językowe, czasowe, kulturowe i narzędziowe\ ma prowadzić do tego, że wiele błędów nie jest wykrywanych dopóki aktualizacja nie trafi do użytkowników;
  • duże różnice między MIUI globalnym i chińskim - wersja z Państwa Środka ma mieć więcej funkcji, być lepiej zoptymalizowana, a nawet - w przypadku niektórych modeli - zapewniać lepszą jakość zdjęć;
  • ogromną liczbę smartfonów Xiaomi - zdaniem autorów petycji, sprzętowa różnorodność w portfolio Xiaomi sprawia, że programiści mają trudności z zapewnieniem solidnego wsparcia;
  • braki ekosystemowe - w Chinach telefony Xiaomi mają więcej autorskich aplikacji producenta, z których w Europie znaczną część zastąpiono apkami Google'a.

W liście padło też stwierdzenie, że "wzrost cen urządzeń powinien się przełożyć na lepsze wsparcie, a to uległo pogorszeniu".

Petycję - w chwili pisania tego tekstu - podpisało 7158 osób. Nie jest to jakaś spektakularna liczba, ale wystarczyła, by Xiaomi zareagowało.

Xiaomi obiecuje poprawę, ale konkretów brak

W skierowanym do fanów oświadczeniu przedstawiciele firmy wyrazili "głębokie poruszenie". Xiaomi twierdzi, że w skali globalnej wciąż znajduje się jeszcze "na wczesnym etapie" oraz prosi o "cierpliwość i wsparcie" fanów.

Xiaomi obiecuje zapewnienie lepszego wsparcia na rynkach globalnych, lecz zaznacza, że "wprowadzenie zmian będzie wymagało czasu".

Firma podkreśla, że duże różnice między globalną i chińską wersją MIUI to kwestia przemyślanej strategii produktowej. Xiaomi zdaje sobie sprawę, że kulturowa rozbieżność między poszczególnymi rynkami wymaga innego podejścia do klienta. Poza Azją zdecydowano się na "bardziej konserwatywne podejście do produktów", ale to ma cały czas ewoluować.

Oprócz tego Xiaomi deklaruje położenie większego nacisku na rozwój autorskiego ekosystemu, choć - ponownie - postawienie na aplikacje Google'a miało być świadome z uwagi na preferencje europejskich konsumentów.

MIUI 12.5 ma wnieść liczne usprawnienia
MIUI 12.5 ma wnieść liczne usprawnienia

Chińczycy zdają sobie sprawę z dość chłodnego odbioru ostatnich wydań nakładki. Przypominają, że przed kilkoma dniami wydane zostało MIUI 12.5, czyli wersja skupiona przede wszystkim na poprawie optymalizacji i stabilności.

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)