Poradnik: iPhone jako dysk USB

Zdarzają się czasem sytuacje, w których na gwałt potrzebujemy pendrive-a, a nie ma go pod ręką. Jakoś te dane trzeba jednak przenieść na drugi komputer. Kopiowanie plików poprzez kabel sieciowy nie wchodzi w grę - zbyt wolno. Podobnie z ad-hoc czy zabawą z płytami. Co w takim wypadku najlepiej zrobić, jeśli mamy do dyspozycji iPhone'a? Zamienić go błyskawicznie w przenośny dysk USB!

fot. photobucket/tradiper
fot. photobucket/tradiper
Krystian Bezdzietny

Oczywiście to rozwiązanie idealne jest dla tych, którzy nie posiadają WiFi. Do zamiany iPhone'a w przenośny dysk USB użyjemy aplikacji USB Drive. Dla tych, którzy również chcą zamienić iPhone'a w przenośny dysk, ale za pośrednictwem połączenia WiFi zapraszam tutaj.

Przed przystąpieniem do czegokolwiek należy upewnić się, za pośrednictwem iTunes, że posiadamy w iPhonie kilka gigabajtów wolnego miejsca, które zamienimy w nasz dysk. Dane te wyświetlane są w głównym oknie iTunes, po wskazaniu iPhone'a.

Po utworzeniu naszego dysku, zależnie jaką pojemność zdefiniowaliśmy, wypełni się kategoria Inne. U mnie, jak widzimy wyżej, zjadło 1,37GB. Przejdźmy zatem do instrukcji.

Instrukcja

[olist][]Uruchamiamy w iPhonie Cydię, wybieramy zakładkę Manage, a następnie Sources.[]Wskazujemy na przycisk Edit, a następnie Add.[]W wyświetlonym okienku wpisujemy: apt.dmytro.me i zatwierdzamy poprzez wciśnięcie Add Source.[]Jeśli repozytorium zostanie pomyślnie dodane i pojawi się na naszej liście, to wchodzimy w jego zawartość, wybierając USB Drive. Instalujemy wskazaną aplikację.[]Gdy narzędzie zostanie pomyślnie zainstalowane, to wychodzimy z Cydii i przechodzimy do nowego nabytku - USB Drive.[]Od teraz zaczynamy konfigurację naszego nowego dysku. Uruchamiamy USB Drive i wybieramy opcję* Create Disk*.[]Po przejściu do tworzenia nowego dysku wyświetli nam się okno z jego opcjami. Możemy wybrać tutaj nazwę naszego dysku (nazwa ta będzie wyświetlana w zakładce Mój Komputer), pojemność oraz zdefiniować, czy nasz dysk ma służyć tylko do odczytu. Gdy określimy właściwości naszej pamięci, to pozostaje nam wciśnięcie przycisku Create. iPhone zacznie tworzyć dysk. Proces ten może potrwać kilka minut (zależnie od wybranej pojemności).[]Gotowe! Nasz dysk został pomyślnie utworzony![/olist]

Można powiedzieć, że wszystko mamy za sobą. Teraz mały poradnik, jak korzystać z aplikacji.

Aplikacja może pracować w 3 trybach: dysk + iTunes, domyślny, tylko dysk.

  • Dysk + iTunes charakteryzuje się tym, że po podłączeniu iPhone'a do komputera będziemy mogli korzystać zarówno z naszego dysku, jak i iTunes.
  • **Tryb domyślny **to normalny sposób funkcjonowania iPhone'a po podłączeniu do komputera - można korzystać z iTunes, a iPhone w zakładce Mój Komputer wykrywany jest jako aparat cyfrowy.
  • Tryb dysku działa na tej zasadzie, że gdy podłączymy urządzenie do komputera, iTunes nie wykryje programu, a jedyne zastosowanie iPhone'a jakie odnotuje komputer to przenośny dysk. W zakładce Mój komputer pojawi się ikonka dysku przenośnego.
  • Pomiędzy każdą zmianą trybu pracy USB Drive wymagane jest zrestartowanie iPhone'a.
  • Należy pamiętać o tym, że jeśli nie korzystamy z USB Drive, to nie warto tracić cennych megabajtów i najlepiej jest usunąć utworzony wcześniej dysk.

Są jeszcze dwa sposoby, dzięki którym możemy wykorzystać iPhone'a jako przenośny dysk USB. Nie działa to jednak z taką łatwością jak sposób opisany wyżej, ponieważ wymagane jest dodatkowe oprogramowanie. Mowa tutaj o aplikacji  iPhone Folders oraz zastosowaniu Total Commander z wtyczką T-PoT. Oba rozwiązania wymagają odblokowanego iPhone'a. Więcej informacji uzyskamy wchodząc w poniższe linki.

Tym, którzy posiadają pełnosprawny moduł WiFi, odradzam korzystanie z powyższych narzędzi, których konfiguracja wydaje się być czasochłonna, a polecam przyjrzenie się takim aplikacjom jak Air Sharing czy Discover. W mgnieniu oka możemy wykorzystać iPhone'a jako dysk, bez zbędnego okablowania.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)