HTC HD2, Nokia N900, iPhone 3GS czy Samsung Omnia 2 - porównanie smartfonów
HTC HD2, Nokia N900, iPhone 3GS oraz Samsung I8000 Omnia 2 to obecnie najbardziej zaawansowane smartfony na naszym rynku. Tak, jak wcześniej obiecałem, przyszła pora na porównanie tych modeli. O tym, który z nich jest najlepszy dowiecie z poniższego tekstu.
24.01.2010 | aktual.: 24.01.2010 16:33
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
(Zanim przejdziecie do lektury dodam, że niestety na poniższych zdjęciach razem z N900, Omnią 2 i iPhonem 3GS nie zobaczycie niestety HTC HD2, który musiał nieco wcześniej opuścić naszą redakcję)
Wykonanie
- iPhone 3GS ma bardzo łatwo rysującą się tylną część obudowy,
- przyciski pod ekranem w HTC HD2 są zrobione z nieco tandetnego materiału, a w niektórych egzemplarza osłona baterii jest źle spasowana z resztą obudowy,
- Omnia 2 wykonana jest z błyszczącego plastiku, który sprawia wrażenie kruchego,
- Nokia N900 ma małą klawiaturę QWERTY, fatalnie rozmieszczone przyciski oraz brakuje jej fizycznych klawiszy Zadzwoń/Zakończ.
Gdybym jednak musiał wybierać, to mój głos padłby na iPhone 3GS, który jest wykonany z największą starannością. Jednak, jak już wcześniej wspomniałem, na pewno będziecie bardzo zadowoleni z każdego z tych modeli.
Ekran - jakość
W tej kategorii bezapelacyjnie najlepiej prezentuje się AMOLED-owy, 3,7-calowy ekran Omnii 2. Pod względem ostrości obrazu, kontrastu, kątów oraz głębi kolorów bije on na głowę swoich konkurentów.
Jedyną wadą wyświetlacza Samsunga jest ograniczona widoczność w słońcu. Tu bardzo dobrze radzą sobie natomiast Nokia N900 i iPhone 3GS.
Ekran - mechanizm dotykowy
Samsung I8000, mimo iż posiada wyświetlacz wykonany w starszej technologii opornościowej, precyzyjnie odpowiada na dotyk, nie ustępując bardzo ekranom pojemnościowym z iPhone'a 3GS, czy HTC HD2. Niestety, nie można powiedzieć tego o N900 - aby ekran poprawnie zareagował nie wystarczy lekkie muśnięcie jego powierzchni. Nie ma się czemu dziwić. Nokia ma jeszcze spore zaległości w robieniu telefonów dotykowych.
System i interfejs
WM z Sensem czyni z HTC HD2 jedno z najprostszych w obsłudze i najbardziej intuicyjnych urządzeń na rynku. Dzięki Snapdragonowi produkt HTC pod względem szybkości działania nie ma sobie równych, a duża ilość pamięci RAM (448MB) pozwala na wygodną pracę z wieloma aplikacjami naraz. Do tego, jest zintegrowany z Facebookiem, oferuje szybki dostęp do najważniejszych funkcji telefonu (programy, kalendarz, galeria, kontakty) oraz rewelacyjnie wygląda.
Nie będę ukrywał, że najgorzej pod względem firmowego interfejsu prezentuje się I8000. Nie mam za dużo zastrzeżeń do samego UI Windowsa Mobile, gdyż działa on szybko i stabilnie (w szczególności Titanium). Największą wadą koreańskiego smartfona jest wtyczka Widget Plus (część interfejsu TouchWiz), która nie została dobrze zoptymalizowana i spowalnia pracę urządzenia. Nie lepiej jest z interfejsem Orange Homescreen, który w swoich I8000 instaluje pomarańczowy operator.
Unixowego iPhone OS-a ciężko porównać z innymi dostępnymi na rynku platformami. Dzięki prostocie, intuicyjności, szybkości i stabilności, można wybaczyć mu niemal wszystkie wady. Receptą na większość z nich jest odblokowanie systemu. Dzięki temu, możemy korzystać z prostej konsoli, multitaskingu (prawie) czy instalować dodatkowe oprogramowanie z repozytoriów Cydii. Mimo iż najbardziej przypadł mi do gustu Windows Mobile, to dla większości użytkowników nie ma nic lepszego niż iPhone OS.
Aplikacje
Pod względem ilości dostępnych aplikacji od reszty odstaje N900. Programy na Maemo możemy pobierać z: sieci, dodanych wcześniej repozytoriów a także ze sklepu Ovi, który wraz z nowym oprogramowaniem (PR1.1) został udostępniony właścicielom tabletu. Dużym plusem dla proużytkowników jest możliwość korzystania ze sporej liczby programów pisanych pod Debiana!
Windows Mobile, w którego wyposażony jest HTC HD2 i Samsung I8000 Omnia 2, pod względem ilości dostępnych aplikacji plasuje się zaraz za AppStore. Nie chodzi tu oczywiście o Windows Marketplace, który (nie tylko w Polsce) okazał się wielką porażką Microsoftu, ale o ogromną ilość programów, które możemy znaleźć w sieci (forum XDA-Developers, MoDaCo, strony producentów, bądź pojedynczych deweloperów) czy w konkurencyjnych dla sklepu giganta z Redmond projektach, jak OpnMarket, gdzie znajdziemy sporo darmowego oprogramowania z popularnej strony FreewarePocketPC.
Dodam, że małą przewagą PocketPC Samsunga, na produktem HTC, jest sklep Samsung Application Store, w którym użytkownicy Omnii 2 (oraz innych smartfonów firmy) mogą znaleźć kilka naprawdę niezłych programów, jak Ompass World Cities (pierwsza aplikacja korzystająca z rozszerzonej rzeczywistości pod WM, wkrótce będzie dostępny oficjalnie) czy NaviComputer.
Dźwięk i odtwarzacz mp3
Omnia 2 w tym punkcie także wybija się wyraźnie ponad pozostałych (HD2 i N900). To jednak nie dziwi, gdyż Samsung jest także twórcą bardzo dobrych odtwarzaczy mp3. Wbudowany Touch Player gra świetnie (oferuje technologię DNSe i sterownik SRS Wow HD), głośnik nie wydaje z siebie denerwujących szumów a słuchawki, jakie dostaniemy w zestawie są dużo lepsze od tych oferowanych przez innych producentów.
Nokia N900 posiada prosty audio player, który (po wgraniu dodatkowych kodeków) radzi sobie nawet z FLAC-ami. Do tego, tablet wyposażono w głośniki stereo i przyzwoite, aczkolwiek strasznie brzydkie słuchawki.
Co do Touch HD2, to niestety firmowy odtwarzacz HTC nie gra tak dobrze, jak wygląda. Oczywiście nie oznacza to, że jest on słaby, ale nie jest również żadną konkurencją dla wyżej wymienionych modeli.
Filmy
Pod tym względem dużo lepiej prezentuje się N900. Fiński smartfon radzi sobie dobrze z popularnymi formatami wideo (w tym DivX), można dołączyć do niego darmowe kodeki (RealMedia, matroska czy FLV) oraz posiada podpórkę, która uwalnia nasze ręce podczas odtwarzania filmu. Do tego dochodzą jeszcze wyjście TV i kabel wideo dołączony w zestawie.
Jeszcze lepiej z odtwarzaniem wideo radzi sobie Omnia 2, której Touch Player posiada wsparcie hardware'owe. Następca I900 świetnie radzi sobie z DivX'ami, bez problemu odtwarza napisy, a dzięki ekranowi AMOLED nie pożera baterii w zastraszającym tempie (około 7h odtwarzania). I8000 umożliwia także połączenie z domowym telewizorem - może to odbywać się tradycyjnie, za pomocą kabla lub z wykorzystaniem standardu DLNA.
Nieco gorzej (ze względu na politykę firmy) wypada telefon Apple'a, który nie posiada oficjalnego wsparcia dla najpopularniejszych formatów (.avi, vobis, DivX/Xvid, czy FLV), a zarządzanie kolekcją odbywa się poprzez program iTunes (dla niektórych jest to duży plus). Na szczęście, część z tych problemów rozwiązuje aplikacja YXFlash dostępna w Cydii (po złamaniu iPhone'a oczywiście).
Żaden z przedstawionych tu modeli nie jest telefonem fotograficznym. Niemniej, każdy z nich posiada wbudowany aparat o matrycy 5Mpix (no, może nie licząc iPhone'a) pozwalający, przy odrobinie szczęścia/umiejętności, na robienie bardzo przyzwoitych zdjęć. W moim odczuciu najlepiej z nich prezentuje się aparat w N900, który został wyposażony w optykę firmy Carl Zeiss (obiektyw Tessar). Robione nim zdjęcia są ostre, a kontrast stoi na przyzwoitym poziomie. Podobnie sprawa ma się z Samsungiem I8000, który w porównaniu do Nokii lepiej odwzorowuje kolory, nagrywa lepszej jakości filmiki. Niestety, radzi sobie on gorzej z łapaniem ostrości.
Internet
iPhone 3GS i Nokia N900 mają jednak małą przewagę nad oboma Windows Phone'ami. Są nią firmowe przeglądarki - oparta na silniku WebKit Safari i stworzona przez Mozillę, Maemo Browser - z którymi pracuje się wygodniej niż z domyślną Operą Mobile z HD2 i Samsunga I8000.
Integracja z portalami społecznościowymi
Obecnie portale społecznościowe przeżywają prawdziwy rozkwit. Nie dziwi więc fakt, iż producenci telefonów komórkowych robią wszystko, aby umożliwić użytkownikom łatwy dostęp do treści zawartych w takich serwisach, jak: Facebook, MySpace, Twitter, YouTube czy Picasa.
Pod tym względem najbardziej postarało się HTC, które w interfejs TouchFLO 3D wkomponowało aplikacje do obsługi Facebooka i Twittera. Tak powstał Sense UI, gdzie treści z portali społecznościowych są pobierane na bieżąco i wyświetlane w przejrzysty sposób na kartach interfejsu. Niestety, integracja ta została ograniczona jedynie do dwóch, wyżej wymienionych serwisów.
TouchWiz Samsunga daje nam większe możliwości - szybki dostęp do Facebooka, MySpace możliwość bezpośredniego uploadu zdjęć na Picasę, Flickra czy Friendstera. Niestety, rozwiązanie to ma jedną małą wadę, o której już wspominałem - wtyczka WigdetPlus jest tak wolna, że na dłuższą metę nie da się z niej korzystać.
Co do iPhone'a, to w AppStore znajdziemy szereg programów do obsługi różnych portali społecznościowych (Facebook, MySpace, Twitter, Rummble, Jamendo czy Last.fm), ale te nie są w żaden sposób sprzężone z interfejsem i działają po prostu jak każda inna aplikacja.
Najbardziej podoba mi się rozwiązanie z Maemo, gdzie szybki dostęp do treści z portali społecznościowych uzyskujemy dzięki appletom umieszczanym na pulpicie. Na razie ich liczba jest mocno ograniczona, ale wraz z rozwojem platformy powinno się to diametralnie zmienić.
Bateria
Znacznie lepiej wypadają iPhone 3GS oraz Samsung Omnia 2, które podczas codziennego użytkowania wytrzymują prawie dwie doby. Jak na telefony o tak dużych możliwościach, jest to bardzo dobry wynik.
Cena
Ciężko jednoznacznie określić, który z tych smartfonów jest najlepszy. Każdy z nich został stworzony z myślą o nieco innej grupie docelowej i to co dla jednego użytkownika może być wadą, dla innego będzie zaletą. Niemniej, wydaje mi się, że największe możliwości ma HTC HD2, którego świetna specyfikacja (Snapdragon, 4,3-calowy ekran pojemnościowy) i rewelacyjny interfejs wywarły na mnie ogromne wrażenie.
A waszym zdaniem? Który jest najlepszy?
[ankieta id="77"]
Meizu M9 najlepiej grający telefon na rynku