Porównanie pakietów biurowych dla telefonów

O wykorzystaniu telefonów w zastosowaniach biurowych pisze się już niemal od dekady. Problemem nie jest więc brak oprogramowania, ale raczej kłopot z wykorzystaniem miniaturowych urządzeń w normalnej pracy.

mobileoffice
mobileoffice
Paweł Wolniewicz

08.09.2009 | aktual.: 08.09.2009 10:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wraz z upowszechnianiem się komórek wyposażonych w duże, dotykowe ekrany, a także klawiatury QWERTY, sytuacja zaczęła się jednak zmieniać. Warto więc sprawdzić, jakie możliwości oferują nam pakiety biurowe przeznaczone dla urządzeń mobilnych. A także zastanowić się nad ich przyszłością.

Wraz z upowszechnianiem się komórek wyposażonych w duże, dotykowe ekrany, a także klawiatury QWERTY, sytuacja zaczęła się jednak zmieniać. Warto więc sprawdzić, jakie możliwości oferują nam pakiety biurowe przeznaczone dla urządzeń mobilnych. A także zastanowić się nad ich przyszłością.

W porównaniu trudno jest wskazać zwycięzcę. Niemal każdy z zaprezentowanych pakietów działa bowiem pod kontrolą innego systemu operacyjnego. Jeśli chcemy kupić telefon z myślą o zastosowaniach w biurze/firmie, to nie jesteśmy bynajmniej skazani na kojarzone z nimi urządzenia BlackBerry. W zestawieniu znajdziemy propozycje zarówno dla Symbiana, jak i Windows Mobile, a także iPhone oraz Androida.

MobiSystems-OfficeSuite
MobiSystems-OfficeSuite

Bardzo zaawansowany (jak na możliwości telefonów komórkowych) pakiet biurowy przeznaczony dla posiadaczy telefonów z systemem Symbian. Zaletę OfficeSuite stanowi wsparcie dla formatów MS Office 2007. Aplikacja składa się z trzech głównych modułów (procesora tekstu, arkusza kalkulacyjnego i edytora prezentacji) i oferuje sporo funkcji. W pakiecie poza podstawowymi programami nie znajdziemy jednak wielu dodatków, które coraz częściej oferuje już konkurencja.

System operacyjny: Symbian S60 3rd Edition

Procesor tekstu: Tak (obsługa czcionek TrueType oraz Unicode; kontrola pisowni w sześciu językach ? brak polskiego; tabele

Arkusz kalkulacyjny: Tak (obsługa czcionek TrueType; wykresy, 100 funkcji; undo/redo; wsparcie dla chronionych hasłem plików XLS; powiększanie arkusza; ukrywanie kolumn i wierszy)

Prezentacje: Tak (widoki slajdów, pokaz slajdów, całej prezentacji, notatek; możliwość wstawiania grafik oraz wykresów; obsługa czcionek TrueType oraz Unicode)

Inne: menedżer plików, funkcja przesyłania dokumentów w postaci załączników do e-maili

Obsługiwane formaty: MS Office 2007 (DOCX, XLSX), DOC, RTF, CSV, XLS, PPT, PPS

Cena: 47,90 zł (Inhand); funkcje przeglądania plików dostępne za darmo

Quickoffice-Premier
Quickoffice-Premier

Konkurent MobiSystems OfficeSuite. Quickoffice również działa w systemie Symbian, poza tym dostępne jest także w wersji dla iPhone oraz urządzeń BlackBerry (pod nazwą eOffice, wydanie to zostało opisane również osobno). Tak jak OfficeSuite obsługuje formaty plików Microsoft Office 97, 2000, XP, 2003 oraz 2007. Umożliwia edycję dokumentów tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych oraz prezentacji.

System operacyjny: Symbian S60 3rd Edition i 5th Edition (Quickoffice Premier), iPhone (Quickoffice), BlackBerry (eOffice)

Procesor tekstu: Tak (wsparcie dla dokumentów zabezpieczonych hasłem; zaawansowane formatowania; obsługa grafiki, tabel; sprawdzanie pisowni)

Arkusz kalkulacyjny: Tak (grafiki i wykresy; obsługa formuł; 120 wbudowanych funkcji)

Prezentacje: Tak (wsparcie dla formatu PPTX (tylko podgląd); prosta edycja grafiki)

Inne: wsparcie dla urządzeń z dotykowymi ekranami; w wersji dla iPhone: możliwość przechowywania plików na koncie internetowym (program Quickoffice Files)

Obsługiwane formaty: DOC, DOCX, XLS, XLSX, PPT

Cena: 5 ? 10 dolarów

Microsoft-Office-for-Mobile
Microsoft-Office-for-Mobile

Pakiet biurowy firmowany przez Microsoft. W aktualnej wersji obsługuje pliki zapisywane przez Office 2007. Z tym pakietem mogą się zapoznać posiadacze urządzeń pracujących pod kontrolą systemu Windows Mobile. Zaletę mobilnej wersji MS Office stanowi (oprócz procesora tekstu, arkusza kalkulacyjnego oraz edytora prezentacji) aplikacja Outlook Mobile. Pozwala ona na korzystanie z poczty elektronicznej, kalendarza, książki adresowej, a także listy zadań. W przeszłości Office for Mobile stanowiło bardzo okrojony odpowiednik wersji desktopowej, który zdawał się sugerować, że telefony nie są w ogóle stworzone do zastosowań biurowych. Na szczęście sytuacja ta zaczęła się zmieniać.

System operacyjny: Windows Mobile

Procesor tekstu: Tak (tabele, listy, ograniczona obsługa grafik, sporo opcji formatowania, brak obsługi nagłówków, stopki oraz przypisów)

Arkusz kalkulacyjny: Tak (możliwość tworzenia wykresów, obsługa prostych formuł, powiększanie arkusza, tryb pełnoekranowy)

Prezentacje: Tak (opcja powiększania, tryb pełnoekranowy)

Inne: Outlook Mobile (poczta elektroniczna, kalendarz, książka adresowa, lista zadań); wiele wersji językowych

Obsługiwane formaty: DOC, DOCX, RTF, XLS, XLSX, PPT

eOffice
eOffice

Quickoffice w wersji dla BlackBerry. Zaletę pakietu stanowi spora paleta obsługiwanych formatów. Sam zakres funkcji edycyjnych nie jest już tak imponujący. Aplikacja oferuje szereg dodatków, w tym nielimitowany wirtualny dysk. eOffice potwierdza, że urządzenia BlackBerry dobrze nadają się do zastosowań biurowych. Wadę stanowi wysoka cena pakietu.

System operacyjny: BlackBerry 4.6

Procesor tekstu: Tak (kopiowanie tekstu; formatowanie, konwersja plików MS Word)

Arkusz kalkulacyjny: Tak (wykresy; kompatybilność formuł z MS Excel; wbudowane funkcje; obsługa Google Spreadsheet)

Prezentacje: obsługa plików PPT

Inne: wirtualny dysk; obsługa Google Docs, faksowanie, drukowanie

Obsługiwane formaty: DOC, DOCX, RTF, ODF, XLS, XLSX, PPT, PDF

Cena: 30 dolarów

ThinkFree-Mobile-Android-Edition
ThinkFree-Mobile-Android-Edition

Oprogramowanie ThinkFree przeznaczone było oryginalnie dla netbooków. Już niebawem będą mogli z niego skorzystać także posiadacze urządzeń pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Google Android. Zestaw obsługiwanych formatów plików nie odbiega od tego, co oferuje oprogramowanie przeznaczone dla innych platform. Pakiet zawiera też interesujące dodatki, takie jak wirtualny dysk ThinkFree Online, wbudowany menedżer plików oraz synchronizacja z Google Docs. Zestaw funkcji edycyjnych na razie jest trudny do zweryfikowania, gdyż producent rozpocząć od udostępnienia narzędzi pozwalających na przeglądanie plików.

System operacyjny: Android

Procesor tekstu: Tak

Arkusz kalkulacyjny: Tak

Prezentacje: Tak

Inne:wirtualny dysk ThinkFree Online; wbudowany menedżer plików; synchronizacja z Google Docs

Obsługiwane formaty: DOC, DOCS, XLS, XLSX, PPT

Jaka przyszłość pakietów biurowych?

Oprogramowanie biurowe dla urządzeń mobilnych nie zdobyło takiej popularności, jak aplikacje przeznaczone dla komputerów i laptopów. Jest to widoczne zwłaszcza wśród użytkowników indywidualnych. Po części jest to efekt wciąż niewystarczającego upowszechnienia smartfonów z dużymi, najlepiej dotykowymi ekranami.

Sytuacja ma się jednak zmienić. Już w 2012 roku telefony z dotykowymi wyświetlaczami będą prawdopodobnie stanowiły około połowę kupowanych urządzeń mobilnych. Czy wtedy pakiety biurowe przeżyją swój renesans? Niekoniecznie. Jednocześnie coraz łatwiej jest bowiem uzyskać dostęp do taniego, szybkiego Internetu przez sieci 3G/HSDPA, poza tym stale powstają nowe, w wielu przypadkach darmowe hotspoty Wi-Fi.

Czy oznacza to, że płatne pakiety instalowane w telefonach przegrają z darmowymi, wirtualnymi biurami dostępnymi przez przeglądarkę www? To możliwe. Tym bardziej, że taką szansę dostrzegają producenci tego typu programów (na przykład Zoho, a także Google Docs). W efekcie powstają wersje internetowych pakietów biurowych przeznaczone specjalnie dla użytkowników urządzeń mobilnych. Można już skorzystać z Zoho Mobile, podobną opcję oferuje też usługa Google Docs.

Problemem dla twórców oprogramowania biurowego dla komórek są też producenci. Często wyposażają oni swoje smartfony przynajmniej w podstawowe aplikacje biurowe. Dla firm rozwijających pakiety biurowe to z jednej strony dobrze ? podpisanie jednej umowy z producentem może zaowocować sprzedażą wielu kopii programu. Z drugiej jednak strony posiadacze urządzeń rzadziej odczuwają w takiej sytuacji potrzebę zakupu dodatkowego oprogramowania.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Komentarze (0)