Porównanie przeglądarek internetowych dla Symbiana S60V5

Digia, Skyfire, Opera
Digia, Skyfire, Opera
Paweł Żmuda

25.01.2010 00:48, aktual.: 25.01.2010 01:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Postanowiliśmy porównać kilka przeglądarek internetowych dostępnych dla Symbiana S60v5. Do boju stanęły zarówno przeglądarki ładujące pełne wersje stron: Skyfire 1.5 beta i Opera Mobile 10 beta, jak i te, które automatycznie łączą się z mobilnymi witrynami: Digia @Web 2.0.2, Opera Mini 5 beta 2 oraz firmowa przeglądarka Nokii. W starciu wzięliśmy pod uwagę nie tylko szybkość ładowania stron, ale także wiele innych czynników. Popatrzmy.

Szybkość

Jedną z najważniejszych cech mobilnej przeglądarki jest szybkość działania. Sprawdziliśmy jak szybko wymienione przeglądarki poradzą sobie ze stroną naszego serwisu. Test został przeprowadzony podczas połączenia z domową siecią WiFi. Oto wyniki:

Opera Mobile 10 Beta
Opera Mobile 10 Beta

Skyfire 1.5 - 29 sekund przy pierwszym ładowaniu. 18 sekund przy kolejnym wczytaniu witryny;

Opera Mobile 10 beta - odpowiednio 28 oraz 27 sekund;

Opera Mini 5 beta - 4 sekundy;

Digia @Web 2.0.2 - 9 sekundy;

Przeglądarka systemowa - 6 sekund.

Skyfire 1.5 dla Symbiana
Skyfire 1.5 dla Symbiana

Różnice pomiędzy Skyfire a Operą Mobile nie są porażające. Dopiero podczas kolejnego ładowania witryny, Skyfire pokazała na co ją stać. Różnica wynosząca aż 9 sekund to całkiem sporo, biorąc pod uwagę to, że wszystkie pliki znajdowały się już w pamięci urządzenia. Ciężko porównywać pierwsze dwa produkty z kolejnymi. Siłą Opery Mobile oraz Skyfire jest to, że strony wyświetlane są na ekranie naszego telefonu w sposób zbliżony do tego, jaki znamy z monitora komputera domowego. Każde z rozwiązań przygotowane zostało dla innego typu użytkowników. Jeśli wykupiłeś niewielki pakiet danych u operatora i zależy ci na czasie - skłoń się ku Operze Mini.

Obraz

Zarówno Skyfire jak i Opera dają nam dostęp do specjalnie przygotowanej strony startowej, która w założeniu ma ułatwiać surfowanie po sieci. Do dyspozycji użytkowników Skyfire oddano skróty do popularnych serwisów społecznościowych (Twitter, Facebook), wiadomości Google News, filmów z portalu YouTube, a także możliwość szybkiego zalogowania się do swojego konta w usłudze Gmail. Po włączeniu Opery wita nas dobrze znany z desktopowej wersji SpeedDial, czyli karta szybkiego wyboru, której pola możemy dowolnie konfigurować - dodając dowolne strony internetowe. Początkowo pola zapełnione są tylko skrótami do serwisów MyOpera, BBC News oraz Wikipedia. Mimo wszystko, zdecydowanie bardziej spodobało mi się rozwiązanie z przeglądarki Skyfire.

Obraz

Teraz czas na porównanie pozostałych browserów. Tutaj, na prowadzenie zdecydowanie wysuwa się Opera Mini 5 w której zastosowano rozwiązania znane z Opery Mobile. Uproszczona wersja przeglądarki również wita nas specjalnie przygotowaną stroną internetową, czego nie można powiedzieć o Digii. Powitalny ekran przeglądarki to połączenie gimnazjalnego projektu na zaliczenie informatyki z obszernym FAQ programu, którego wygląd zdecydowanie odwodzi od dalszej lektury.

Obraz

Zaraz po uruchomieniu standardowa przeglądarka Nokii N97 odsyła nas do Zakładek oraz ostatnio odwiedzanych stron. Po prawej znajdują się proste przyciski umożliwiające dodanie lub usunięcie zakładki, wprowadzenie żądanego adresu, udanie się do menu Opcje, a także wyjście z przeglądarki. Podobno o gustach się nie dyskutuje, więc zasugeruję tylko, że interfejs firmowego rozwiązania jest najprostszym ze wszystkich tu opisywanych.

Obraz

Obsługa

Zarówno Skyfire i Opera Mobile to zdecydowanie najlepsze przeglądarki na Symbiana. Programiści zadbali o to, by obsługa programów była jak najbardziej intuicyjna i przypominała działanie desktopowych browserów. Obydwa programy dobrze radzą sobie z pracą na kilku kartach. Ponadto Opera Mobile 10 beta została wyposażona w funkcję Opera Link, pozwalającą na synchronizację zakładek z desktopowym klientem Opery.

Skyfire 1.5
Skyfire 1.5

Wszystkie potrzebne skróty zostały umieszczone po prawej stronie przeglądarki Skyfire. Boczny pasek składa się z odnośników do menu przeglądarki, ulubionych oraz strony startowej. Znajdziemy na nim także możliwość szybkiego dodania witryny do ulubionych, oraz przycisk kierujący nas pod wpisany właśnie adres. Poruszanie się wewnątrz przeglądarki jest bardzo proste.Na szczególną uwagę zasługuje prosta obsługa przybliżania (wystarczy dwukrotnie wcisnąć wybrany fragment strony),  a także to, że odnośniki na stronach oznaczane są rzucającym się w oczy, czerwonym prostokątem.

Opera Mobile
Opera Mobile

Programiści Opery Mobile skupili się na tym, by nawigacja po ich programie przypominała desktopową przeglądarkę. W dolnym pasku znajdziemy więc przyciski odpowiedzialne za przejście do poprzedniej i następnej strony, zoom, przycisk odśwież, menu odpowiedzialne za przeglądanie w kartach oraz skrót do opcji przeglądarki. Na szczególną uwagę zasługuje pełna, ekranowa klawiatura QWERTY, która pojawia się gdy tylko chcemy wprowadzić jakiś adres.

Obraz

Istotne różnice między przeglądarkami pojawiają się dopiero w momencie przewijania witryn. Skyfire dużo lepiej reaguje na dotyk, sprawiając, że przewijanie stron staje się czystą przyjemnością. Kolejnym plusem przeglądarki jest obsługa technologi Flash w trybie pełnoekranowym. Animacje i filmy z YouTube ładują się w ten sam sposób, co na domowym komputerze. Oczywiście wpływa to na szybkość pracy programu, podczas ładowania obraz często nie nadąża za dźwiękiem, jednak należy pamiętać, że na podobne procesy ma wpływ nie tylko sama przeglądarka, ale również specyfikacja naszej komórki.

Opera Mini
Opera Mini

Jeśli chodzi o pozostałe przeglądarki, po raz kolejny na prowadzenie wysuwa się Opera Mini, która jest swoistym łącznikiem między pracą na przeglądarce desktopowej i komórkowej, jednak jeśli nie przepadamy za produktami firmy Opera Software do gustu przypadnie nam Digia. W kontekstowym menu programu, przywoływanym z dołu ekranu znajdziemy przyciski odpowiadające za przejście do poprzedniej lub następnej strony, dodanie kolejnej zakładki, a także samo menu zakładek. Uwagę zwraca znajdujący się po prawej stronie pasek zoomu, który zapewnia nam dużo łatwiejszą obsługę.

Obraz

W moim odczuciu obydwa produkty pozostawiają prostą przeglądarkę systemową daleko w tyle.

Obraz

Ocena ogólna

Gdybyśmy chcieli oceniać jedynie szybkość przeglądarek, zdecydowanym zwycięzcą okazałaby się Opera Mini. Przeglądarka ta przeznaczona jest dla tych, którym zależy na bardzo szybkim działaniu oraz niskich kosztach przesyłu danych. Biorąc pod uwagę szybkość działania Skyfire i Opery Mobile należy pamiętać, że Skyfire odtwarza animacje flashowe, których nie brakuje na naszej stronie. Sam czas pracy to jednak nie wszystko. Obiektywna ocena interfejsu jest niemożliwa, kierując się pozostałymi kryteriami należy rozważyć wszystkie za i przeciw. Podczas testów, najbardziej przekonały mnie Skyfire oraz Opera Mini, jednak ostateczny wybór przeglądarki zależy od osobistych preferencji danego użytkownika. Z której przeglądarki korzystacie?

Porównanie wykonano dzięki uprzejmości firmy Nokia Poland, która oddała nam do dyspozycji Nokię N97.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)