Porównanie szybkości wszystkich iPhone'ów. Wyniki są dość zaskakujące

Porównanie szybkości wszystkich iPhone'ów. Wyniki są dość zaskakujące

A young athletic woman holding water and apple against running track
A young athletic woman holding water and apple against running track
Źródło zdjęć: © Shutterstock
Miron Nurski
22.09.2014 07:37, aktualizacja: 22.09.2014 12:27

Przy okazji premiery każdej kolejnej generacji iPhone'a Apple chwali się szybkością najnowszego procesora. Jak to przekłada się na faktyczne działanie urządzeń?

Na kanale EverythingApplePro pojawił się film, na którym uwieczniono porównanie szybkości wszystkich 10 iPhone'ów. Każdy telefon ma wgrany najnowszy dostępny system operacyjny oraz przywrócone ustawienia fbryczne. Wyniki testu mogą by dla Was dość zaskakujące.

iPhone 6 Plus vs 6 vs 5S vs 5C vs 5 vs 4S vs 4 vs 3Gs vs 3G vs 2G Speed Comparison Test

Jak widać, nie zawsze nowszy = szybszy. Już podczas uruchamiania urządzeń widać, że zdecydowanie najszybciej z tym zadaniem poradził sobie ubiegłoroczny iPhone 5s, zostawiając w tyle nawet modele 6 i 6 Plus. Na to wpływ ma z pewnością przede wszystkim zauważalnie wyższa rozdzielczość ekranów najnowszych modeli, w przypadku których już sam interfejs ma wyższe zapotrzebowanie na moc obliczeniową. Na to wszystko dochodzi jeszcze kilka nowych funkcji do załadowania, których starsze smartfony nie mają.

Co równie interesujące, wyścig ten przegrał iPhone 4, który dał się wyprzedzić modelom 3GS, 3G oraz 2G (tak - gdyby ktoś jeszcze nie wiedział - powszechnie nazywany jest pierwszy iPhone). Tutaj w grę także może wchodzić rozdzielczość, ale głównym winowajcą - jak zauważa autor wideo - jest nowszy system operacyjny (iOS 7), z którym leciwe podzespoły nie radzą sobie tak dobrze, jak chcieliby tego użytkownicy.

Jeśli chodzi o same benchmarki, to te ujawniły to, co wiedzieliśmy już wcześniej - najnowsze iPhone'y są tylko trochę wydajniejsze od 5s, podczas gdy każda kolejna generacja wstecz osiąga wyniki przynajmniej dwukrotnie niższe.

Wnioski?

Jeśli ponad wszystko cenicie sobie szybkość, to iPhone 5s niekoniecznie wart jest przesiadki na nowsze wersje. Test pokazuje ponadto, że w przypadku starszych urządzeń nie zawsze warto rzucać się od razu na wypuszczoną przez producenta aktualizację, bo często odbija się to na wyraźnym spadku wydajności. Ars Technica donosi zresztą, że iPhone 4s pracujący pod kontrolą systemu iOS 8 wszystkie zadania wykonuje znacznie wolniej niż na wersji 7.1.

iPhone 4s - porównanie szybkości na różnych wersjach oprogramowania
iPhone 4s - porównanie szybkości na różnych wersjach oprogramowania© arstechnica.com
Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)