Porównanie telefonów biznesowych

Porównanie telefonów biznesowych31.01.2009 15:15
biznesmen
biznesmen
Jan Lenartowski

Telefon nie służy już tylko do rozmawiania i wysyłania smsów ale również do pracy i rozrywki. Tymi pomagającymi w pracy zajmę się w tym artykule. Poniżej moje subiektywne zestawienie komórek które spełniają funkcje mobilnego biura.

Telefon nie służy już tylko do rozmawiania i wysyłania smsów [sic!] ale również do pracy i rozrywki. Tymi pomagającymi w pracy zajmę się w tym artykule. Poniżej moje subiektywne zestawienie komórek które spełniają funkcje mobilnego biura.

Do zestawienia wybrałem telefony które mają posiadają funkcje pomocne w codziennym życiu biznasmena. I tak moim kryterium są:

 • łączność 3G - wiadomo, internet musi być wszędzie
 • Wi-Fi - jak wyżej,
 • GPS - biznesmen nie ma czasu na błądzenie w czasie pracy,
 • klawiatura qwerty - pisanie maili nie jest wygodne na zwykłych klawiaturach numerycznych ani ekranowych,
 • dotykowy ekran - to bardziej skutek uboczny. Większość zaawansowanych technicznie telefonów takie ma, i tak się złożyło, że w moim zestawieniu wszystkie komórki (oprócz Nokii e71) są wyposażone w dotykowy ekran.
nokia-e71-1
nokia-e71-1

Nokia E71

[u]cena: ok 1000zł[/u]

Jest to dość nowy smartfon fińskiego producenta który ma w sobie wszystko to, co telefon biznesowy mieć powinien. Ekran o przekątnej 2.36" i rozdzielczości 320 na 240 pikseli to trochę mało jak na dzisiejsze czasy, ale zdecydowanie wystarczająco do pisania maili, czy przeglądania stron internetowych. Oprócz tego Nokia może współpracować z Mail for Exchange. Jest to usługa podobna do Blackberry, która umożliwia otrzymywanie e-maili na telefon w tym samym czasie w którym pojawiają się one na serwerze. Procesor telefonu ma 369MHz czyli jest raczej skromny w porównaniu do reszty telefonów. Oprócz tego aparat ma 3.2 Mpx.

 • Ma wszystko co trzeba, słabszy niz u konkurencji procesor powinien sobie radzić z aplikacjami biurownym
 • brak dotykowego wyświetlacza, mały ekran o małej rozdzielczości
htcctp
htcctp

HTC Touch Pro

[u]cena: 1500-2000zł[/u]

Ten telefon działa pod kontrolą Windows Mobile, co dla jednych jest zaletą, dla innych wadą. Ja uważam, że to zaleta, ponieważ oprócz nieskończonej ilości programów dostępnych na tę platformę, mamy duży wybór aplikacji do nawigacji GPS. HTC ma ekran o przekątnej 2.8" i rozdzielczości 480 na 640 pikseli, co z klawiaturą wysuwaną "z boku" daje świetne możliwości jeśli chodzi o pracę na dokumentach office, pisanie e-maili czy surfowanie po internecie. Touch Pro wyróżnia również design. Telefon ma czarny, błyszczący kolor obudowy i bardzo proste, eleganckie wzornictwo.

 • spory ekran o dobrej rozdzielczości, ogrom aplikacji dostępnych na WM6.1,
 • dosyć gruby (18mm), DROGI!
samsungi
samsungi

Samsung i780

[u]cena: 800-1200zł[/u]

Biznesowy model Samsunga na pierwszy rzut oka sprawia kiepskie wrażenie: małe klawisze, tanie plastiki. Jednak zaraz potem, okazuje się, że klawisze pomimo tego, że są dwa razy mniejsze niż np. w Blackberry, to wcale nie są niewygodne, a jakość wykonania jest na na prawdę wysokim poziomie. Niestety wadą jest ekran. Ma trochę ponad 2.5" przekątnej i rozdzielczość 320 * 320 pikseli. Powoduje to, że nie wszystkie aplikacje na WM będą kompatybilne z tym telefonem.

 • tani i zaawansowany telefon, w Polsce sprzedawany z Automapą (!)
 • niestandardowy wyświetlacz, brak d-pada (w zamian jest touchpad działający jak myszka w komputerze)
htctytn
htctytn

HTC Tytn II

[u]cena: 900-1300zł[/u]

Model o podobnej budowie co HTC Touch Pro. Ekran również ma 2.8", jednak tutaj rozdzielczość jest mniejsza, bo 320 *240 pikseli. Tytn II ma też trochę większe wymiar, jego grubość to 21mm, jednak jest sporo tańszy niż Touch Pro. Komórka nie wyróżnia się niczym specjalnym na tle innych telefonów z Windows Movile: obsługa Office, mnogość dostępnych aplikacji. Dobra propozycja dla kogoś kto nie chce wydawać na smartfon więcej niż 1000zł.

 • ma wszystko na swoim miejscu :)
 • słaba rozdzielczość, waga (190g)

Apple iPhone

[u]cena: ponad 2000zł[/u]

Co prawda nie spełnia wszystkich wymogów (brak klawiatury), jednak oprócz tego nadaje się do używania jako mobilne biuro. Co iP ma, chyba każdy wie, mi brakuje "prawdziwej" nawigacji i wspomnianej już klawiatury.

 • prosty interface, a przy tym duża funkcjonalność, szczególnie z aplikacjami dostępnymi w AppStore, Cydii oraz instalerze,
 • cena, brak klawiatury, cena, brak klawiatury i cena:)
xperia
xperia

Sony Ericsson X1 Xperia

[u]cena:1700-2200zł[/u]

Pierwszy telefon SE z Windowsem na pokładzie. Świetny wyświetlacz o przekątnej 3" i rozdzielczości 800 * 480 pikseli docenią fani mobilnego internetu. Wysuwana klawiatura ponoć jest bardzo wygodna co jest ważne w przypadku pisania wiadomość e-mail czy sms. Telefon powstał przy współpracy z HTC co świadczy o wysokiej jakości wykonania.

 • ekran, klawiatura
 • cena

Jeszcze raz podkreślam, że są to moje subiektywne odczucia odnośnie tych telefonów. Kolejność przypadkowa :)

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)