Porównanie telefonów na dwie karty SIM

Porównanie telefonów na dwie karty SIM
08.04.2009 20:30
2sim
2sim
Jan Lenartowski
Jan Lenartowski

Komórki obsługujące dwa numery to cały czas nowość, nie jest ich wiele na polskim rynku. Jest to jednak pewna nisza która będzie coraz szybciej wypełniana, szczególnie, że w wielu krajach liczba aktywnych kart SIM przewyższyła liczbę mieszkańców.

W poniższym artykule przedstawię większość (wszystkie?) telefonów tego typu dostępnych w Polsce, opiszę ich możliwości, wady i zalety. Zapraszam do lektury.

Komórki obsługujące dwa numery to cały czas nowość, nie jest ich wiele na polskim rynku. Jest to jednak pewna nisza która będzie coraz szybciej wypełniana, szczególnie, że w wielu krajach liczba aktywnych kart SIM przewyższyła liczbę mieszkańców.

W poniższym artykule przedstawię większość (wszystkie?) telefonów tego typu dostępnych w Polsce, opiszę ich możliwości, wady i zalety. Zapraszam do lektury.

Telefony dual sim dostępne w naszym kraju można podzielić na trzy grupy: pierwsza to trzy samsungi, komórki firmowe, raczej dobrej jakości. Druga to firmy znane ale o raczej słabej opinii czyli myPhone oraz Trak. Trzecia grupa to wszelkiego rodzaju chińska tandeta dostępna na Allegro od której polecam trzymać się z dala. Komórki z pierwszych dwóch grup opiszę dosyć szczegółowo, natomiast o tych z trzeciej powiem tyle: nie róbcie tego w domu, nie warto.

411585694260462502

Jest to pierwszy dual sim dostępny w naszym kraju. Pojawił się w grudniu 2007 roku i od tej pory jest chyba najpopularniejszym tego typu urządzeniem na rynku. Jest to prosty slider, nie oferujący żadnych wodotrysków. Będzie więc idealny dla osób które potrzebują tylko dzwonić i wysyłać smsy z dwóch kart.

Aparat jest wyposażony w Bluetooth dzięki czemu można do niego łatwo podłączyć bezprzewodową słuchawkę. Aparat 3.2 megapixela pozwoli zrobić zadowalające zdjęcie natomiast odtwarzacz muzyki (mp3, AAC) uprzyjemni nam czas.

W internecie zbiera raczej pozytywne opinie. Ludzie piszą, że nie ma problemów z obsługą intuicyjnego i prostego menu a obudowa nawet jak czasami spadnie, nie rozleci się (nie sprawdzajcie, uwierzcie na słowo:) ).

Jedyną wadą jaką znalazłem jest czasami występujący problem z gniazdami tzn, że karty działają włożone w konkretny sposób, zamiana miejscami powoduje, że jedna karta przestaje działać.

Podsumowując:

[*]prosty, nieskomplikowany telefon dual sim

[*]ma to co mieć powinien, ni mniej ni więcej

[*]jest Bluetooth, odtwarzacz mp3, aparat 3.2 mpx ale zabrakło już technologii 3G

411585694261052326

Młodszy brat Samsunga D880 wydany w połowie 2008 roku. Tak naprawdę różnice są minimalne. Przede wszystkim jest to komórka o tradycyjnej budowie, nie slider. Po drugie ma słabszy (2mpx) aparat o porównywalnej jakości, Sony Ericssonom nie dorówna, ale nie jest tragicznie. Tak jak poprzednik ma radio oraz odtwarzacz mp3 i - co ważne - więcej pamięci. D880 miał zaledwie 32mb, D780 ma 60. Fakt, że kolekcji muzyki się tam nie zmieści, ale zawsze to więcej miejsca na smsy oraz zdjęcia.

Oprócz tego w stosunku do D880 bardziej czytelny jest wyświetlacz, chociaż mają taką samą rozdzielczość - standardowe 240 * 320 pikseli. Nie zachwyca jednak bateria która trzymała dłużej w D880. Właściciele narzekają jednak na słabą baterię która trzyma zdecydowanie krócej niż w poprzedniku.

Podsumowując:

[*]Telefon bardzo podobny do starszego brata

[*]lżejszy, więcej pamięci

[*]słabszy aparat, słabsza bateria

411585694261511078

Na tle poprzednich Samsungów wyróżnia się przede wszystkim tym, że nie ma klawiatury. Zastępuje ją modny ostatnimi czasy wyświetlacz dotykowy. Tak jak poprzednio opisywanym telefonom brakuje mu łączności 3G, nie mówiąc już o braku Wi-Fi. Dziwne bo aparat o takim ekranie świetnie sprawdziłby się do przeglądania internetu. Na pochwałę zasługuje natomiast aparat 5mpx który w połączeniu z lampą led potrafi zrobić dobre zdjęcia.

Oprócz tego podstawowe funkcje multimedialne: radio, odtwarzacz mp3 oraz video, slot micro SD, bluetooth... nic szczególnego.

[*]dotykowy wyświetlacz zgodnie z trendami

[*]tak jak poprzednie telefony, ma to co być musi ale nic więcej

[*]po raz kolejny brak 3G!

Teraz przejdziemy do drugiej grupy, czyli do telefonów gorszych/mniej znanych firm czyli myPhone oraz Trak.

411585694261969830

Jak już pisałem, nie jest to telefon najwyższej półki, jednak w kwestii możliwości pokazuje coś więcej niż Samsungi. Ten model ma na przykład antenę TV. Nie jest to standard cyfrowy DVB-H, co uważam za zaletę ponieważ zasięg takiej telewizji jest jak narazie jedynie wokół pałacu kultury w Warszawie. Z drugiej strony jakość obrazy na myPhone 8810 pewnie nie jest satysfakcjonująca.

Aparat ma bluetooth, slot kart microSD oraz radio. Oprócz tego jest dotykowy wyświetlacz, jednak nie przeczytałem o nim jeszcze pozytywnej opinii.

Podsumowując:

[*]za tą cenę nie znajdzie się nic lepszego

[*]są podstawowe funkcje takie jak odtwarzacz mp3, aparat, czy bloetooth

[*]odbiornik TV to raczej bezużyteczny dodatek

[*]standardowo - brak 3G

411585694262494118

Model bardzo podobny do poprzedniego, różni się większym ekranem (3", równie kiepski) oraz aplikacją Personal Assistant która ma dawać dostęp do najnowszych informacji - cokolwiek to znaczy. Nie wiem jak wygląda dostęp do jakichkolwiek aktualności skoro telefon - jak wszystkie opisywane - nie ma ani 3G ani Wi-Fi.

Podsumowując:

[*]ma to co poprzednik + większy wyświetlacz oraz aplikacja Personal Assistant

411585694262756262

...to to samo co myPhone tylko z innym logo. Nawet wyglądają podobnie. Ten sam ekran, bluetooth, odtwarzacz mo3, radio i (ile razy można o powtarzać?) brak 3G.

Na który więc się zdecydować?

Moja odpowiedź brzmi - na żaden. Jeśli jesteś szanującym się komórkomaniakiem, kup dwa fajne telefony. Jeśli natomiast komórki używasz tylko do dzwonienia, zadowoli Cię któryś z Samsungów. Nie ma znaczenia który, bo prawie niczym się nie różnią: slider, candybar oraz telefon dotykowy. Tak naprawdę, tym artykułem pokazałem jak dużo jest jeszcze do zrobienia w tej dziedzinie. Kiedy zobaczymy dual sima z Windows Mobile albo Symbianem? Może Apple kiedyś pokaże na dwie karty? Jakieś lepsze firmy - Nokia, Sony Ericsson? Wszystko przed nami, jednak jak już pojawi się jakiś godny telefon z możliwością obsługi dwóch numerów, o i tak w Polsce pojawi się z dużym opóźnieniem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)