Porównanie telefonów z klawiaturą QWERTY

Porównanie telefonów z klawiaturą QWERTY

htc-tytn-ii
htc-tytn-ii
Karolina Adamus
24.04.2009 13:00, aktualizacja: 24.04.2009 15:00

Telefon komórkowy z klawiaturą QWERTY to niezwykła wygoda. Pisanie SMS-ów, serfowanie po Internecie, czy pisanie notatek to pestka z pełną klawiaturą. Obsługa tych funkcji jest znacznie szybsza, na co zwracają uwagę nie tylko klienci biznesowi. Producenci od czasu do czasu wypuszczają modele z pełną klawiaturą i wbrew pozorom nie są to tylko wysoce zaawansowane telefony.

Telefon komórkowy z klawiaturą QWERTY to niezwykła wygoda. Pisanie SMS-ów, serfowanie po Internecie, czy pisanie notatek to pestka z pełną klawiaturą. Obsługa tych funkcji jest znacznie szybsza, na co zwracają uwagę nie tylko klienci biznesowi. Producenci od czasu do czasu wypuszczają modele z pełną klawiaturą i wbrew pozorom nie są to tylko wysoce zaawansowane telefony.

Na pierwszy rzut oka mogło by się zdawać, że telefonów z QWERTY jest mało na rynku. Ostatni trend telefonów multimedialnych z dotykowymi ekranami wzbogacił jednak tą kategorię. Tym razem nie będę porównywać poszczególnych modeli, ale grupy komórek z danym typem klawiatury. Uwierzcie mi, sporo ich się pokazało na rynku. Jest w czym wybierać.

Niedotykowy smartfon z wysuwaną klawiaturą QWERTY

Pierwszy typ telefonów z QWERTY to standardowe smartfony wyposażone w system operacyjny, jednak bez dotykowego ekranu. Telefony tego typu wyglądają jak klasyczne jednobryłowce, lecz gdy obrócimy je poziomo wysuwa się klawiatura QWERTY.

Typ bardzo wygodny, czasem zbyt pulchny jak na telefon, jednak ostatnie trendy zachowują przyzwoitość grubości (mowa tu o Nokii E75). Komórki obsługuje się wygodnie, jak klasyczne telefony. Gdy potrzebna nam jest pełna obsługa, wystarczy wysunąć QWERTY.

Nokia E75
Nokia E75

Modele: Nokia E75, Nokia 5730 XpressMusic, HTC S710, HTC S730, HTC S740

Jednobryłowiec z klawiaturą QWERTY

Jednobryłowce z pełną klawiaturą to specyficzne telefony. Ich największym minusem jest spora szerokość telefonu. Model taki kojarzy się więc wprost ze smartfonem i często kojarzony jest z komórką biznesową. Aby telefon nie był zbyt szeroki w telefonach tego typu stosuje się małe klawisze, bardzo często niewygodne.

Nokia E71
Nokia E71

Modele: Nokia E71, Nokia E61, Nokia E61i, Nokia E63, Samsung i600, Samsung i780, Motorola Q9h, HTC S620

PPC z rozsuwaną i wirtualną klawiaturą QWERTY

Mobilne komputery z QWERTY to prekursorzy telefonów z pełną klawiaturą. Są to zaawansowane modele, często czysto biznesowe, stąd potrzeba wprowadzenia wygodny w pisaniu tekstów. Klawiatura w tych modelach jest więc bardzo wygodna i dobrze dopracowana.

HTC TyTN
HTC TyTN

Modele: Sony Ericsson XPERIA X1, HTC Touch Pro, HTC TyTN, HTC TyTN II

Wirtualna klawiatura QWERTY

Telefony z wirtualną klawiaturą QWERTY należą do najnowszych, multimedialnych telefonów na rynku. Po premierze iPhone'a tego typu komórki posypały się jak grzyby po deszczu. Klawiatura widoczna jest podczas pisania (SMS, notatek itp.) na ekranie telefonu. Trzeba w nią klikać palcem lub załączonym stylusem. Plusem takiego rozwiązania jest dosyć cienka obudowa i brak rozsuwanych elementów. Minusem z kolei jest potrzeba dotyku ekranu, co zniechęca wielu użytkowników. Do obsługi tego typu klawiatury po prostu trzeba się przyzwyczaić.

iPhone
iPhone

Modele: Nokia 5800 XpressMusic, iPhone 2G/3G, Samsung i900 OMNIA, Samsung M8800 Pixon, LG Renoir, linia HTC Touch (poza Pro i Pro2, które posiadają wysuwaną QWERTY oraz HTC Touch Dual, który posiada dodatkowo klawiaturę numeryczną)

Komunikator

Komunikatory podobnie jak PPC z QWERTY pojawiły się na rynku dawno temu. Telefony tego typu wychodzą już ze sprzedaży, jednak Nokia E90 nadal cieszy się popularnością. Co do samej klawiatury, w komunikatorach jest ona bardzo wygodna, o dużych klawiszach. Komunikatory są na tyle duże same w sobie, że możliwe było poświęcenie sporego miejsca na klawisze.

Nokia E90
Nokia E90

*Modele: Nokia E90 Communicator, Nokia 9300i

Klawiatura pół-QWERTY

Do tej specyficznej kategorii należy zaledwie kilka modeli. Ze względu na oszczędność miejsca telefony te wyposażono w klawiaturę tak zwaną pół-QWERTY. Polega ona na tym, że na jednym klawiszu znalazły się dwie sąsiadujące ze sobą litery. Rozwiązanie to jest niezbyt wygodne i trzeba się do niego przyzwyczaić. Klawisze są małe, a aby wprowadzić tekst musimy kliknąć po jednej jego stronie oznaczającej daną literę.

Sony Ericsson M600i
Sony Ericsson M600i

Modele: Sony Ericsson P1i, Sony Ericsson M600i, HTC Touch Dual

Inne typy QWERTY:

  • Nokia E70 - specyficzny model zawierający klawiaturę numeryczną, gdy złożony oraz pełną klawiaturę po rozłożeniu komórki, ten sam typ prezentują także Nokia 6800, Nokia 6810, Nokia 6820, Nokia 6822,
Nokia E70
Nokia E70
  • LG Prada II - pierwszy telefon z dotykowym ekranem bez systemu operacyjnego zawierający wygodną klawiaturę QWERTY,
LG Prada II
LG Prada II
  • Nokia 5510 - telefon poziomy, w którym klawiatura podzielona na dwie części znajduje się po bokach ekranu umieszczonego centralnie w telefonie, bardzo wygodne klawisze,
Nokia 5510
Nokia 5510
  • Samsung F520 - telefon o budowie podwójnego slidera z rozsuwaną w pionie klawiaturą numeryczną, w poziomie klawiaturą QWERTY.
Samsung F520
Samsung F520
Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)