Poważna luka bezpieczeństwa. 30 proc. wszystkich smartfonów zagrożonych

Poważna luka bezpieczeństwa. 30 proc. wszystkich smartfonów zagrożonych

Poważna luka bezpieczeństwa. 30 proc. wszystkich smartfonów zagrożonych
Źródło zdjęć: © fot. pexels
Klaudia Stawska-Magdziak
11.05.2021 14:37, aktualizacja: 11.05.2021 18:00

Wykryto poważną lukę w czipsetach koncernu Qualacomm, które występują w ok. 30 proc. wszystkich smartfonów na świecie, w tym w urządzeniach takich marek jak Samsung, Xiaomi i Google.

Jak wynika z raportu specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa firmy CheckPoint, wykryta luka mogła służyć hakerom do uzyskiwania dostępu do m.in. historii połączeń, SMS-ów oraz nagranych rozmów użytkowników. Podkreślono, że problem dotyczy jednego z interfejsów modemu stacji mobilnej o nazwie Qualcomm MSM (QMI).

Problem jest o tyle istotny, że MSM obsługuje 2G/3G/4G/5G i luka może być wykorzystywana przez cyberprzestępców do ataków, np. poprzez rozsyłanie wiadomości SMS ze złośliwym oprogramowaniem. CheckPoint podkreśla, że hakerzy mogą infekować urządzenia z Androidem i zyskiwać dostęp do prywatnych danych.

Eksperci podkreślają, że problem dotyczy ogromnej ilości urządzeń, ale ciężko jest określić, w ilu przypadkach luka faktycznie została wykorzystana do przeprowadzenia cyberataku. Firma poinformowała o swoim odkryciu Qualacomma, a producent uznał lukę za bardzo niebezpieczną.

Rzecznik firmy w rozmowie z serwisem ZDNet podkreślił, że niezbędne poprawki zostały wysłane do producentów smartfonów. Zaleca się użytkownikom Samsunga, Xiaomi, Google'a czy OnePlusa, by zaktualizowali swoje smartfony, jak tylko zostanie wydana najnowsza aktualizacja.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)