PowerVR Furian oficjalnie. Przygotuj się na potężny skok wydajności graficznej w kolejnych iPhone'ach

PowerVR Furian oficjalnie. Przygotuj się na potężny skok wydajności graficznej w kolejnych iPhone'ach
Łukasz Skałba

09.03.2017 13:36, aktual.: 09.03.2017 14:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Apple zawsze bardziej przykładał się do wydajności GPU niż CPU. Smartfony amerykańskiego giganta były wyposażone w bardzo mocne układy autorstwa Imagination Technologies. Wspomniana firma właśnie zapowiedziała zupełnie nową generację procesorów PowerVR o nazwie Furian.

Procesory graficzne PowerVR są jednymi z najwydajniejszych na rynku. Mimo że Apple stosuje je w iPhone'ach od wielu lat, nie cieszą się one jednak tak wielkim rozgłosem jak układy Adreno czy Mali. Wszystko wskazuje na to, że odpowiadająca za nie firma Imagination Technologies chce to wkrótce zmienić.

Nowa architektura mobilnych GPU

Obecna architektura PowerVR nosi nazwę Rogue i jest obecna w iPhone'ach od dobrych kilku generacji. Została ona zaprezentowana w 2010 roku, więc ma ona już swoje lata. Była ona oczywiście na bieżąco aktualizowana, ale dopiero siedem lat później producent zdecydował się zaprojektować mobilne GPU od nowa.

PowerVR Furian zaoferuje znaczny wzrost energooszczędności. Dzięki temu układy zużywające taką samą ilość prądu jak te obecnej generacji, będą mogły być wydajniejsze. Jak bardzo? Producent twierdzi, że rzeczywista wydajność w grach ma wzrosnąć o około 70-90 proc. względem najnowszych układów wykonanych w architekturze PowerVR Rogue. To całkiem imponujący wynik.

Procesor iPhone'a 7 wykorzystuje 6-rdzeniowy układ PowerVR
Procesor iPhone'a 7 wykorzystuje 6-rdzeniowy układ PowerVR

Nowe rozwiązanie ma też być całkowicie skalowalne, co oznacza, że na rynku będą mogły pojawić się zarówno ultrawydajne, potężne chipy, jak i takie złożone z mniejszej ilości rdzeni - skromniejsze i bardziej oszczędne pod względem energetycznym.

Warto odnotować, że układy Furian będą wspierać odtwarzanie i granie w rozdzielczości 4K. Nowa architektura nada się również idealnie do wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości oraz do uczenia maszynowego.

Czy nowe rdzenie trafią do iPhone'ów?

Apple od wielu lat współpracuje z Imagination Technologies. Jako jeden z nielicznych producentów stosuje układy PowerVR w kolejnych generacjach iPhone'a. Jest więc praktycznie pewne, że nadchodząca generacja Furian również znajdzie zastosowanie w smartfonach z jabłkiem na obudowie.

Wydawać by się mogło, że idealnym urządzeniem dla nowej architektury, byłby jubileuszowy iPhone 8. Niestety, Imagination Technologies nie jest jeszcze gotowe do wprowadzenia gotowych układów na rynek.

Firma zapowiedziała, że pierwsze chipy pokaże światu w połowie bieżącego roku. Natomiast pierwsze urządzenia je wykorzystujące mają pojawić się na sklepowych półkach dopiero pod koniec 2018 roku. Jest więc wysoce prawdopodobne, że procesory Apple A12 będą na nich oparte.

Obraz

Imagination Technologies chce wrócić do łask

Nowa generacja Furian wskazuje wyraźnie na to, że firma chce wrócić do łask klientów. Ci bowiem znacznie lepiej kojarzą nazwy Adreno ze Snapdragonów i Mali z MediaTeków.

To się może jednak wkrótce zmienić, bo MediaTek zaczął eksperymentować z układami GPU pochodzącymi właśnie od Imagine Technologies. Mam tutaj na myśli chociażby niedawną premierę flagowego MediaTeka Helio X30. Współpracuje on z 4-rdzeniowym układem graficznym PowerVR 7XT. W ostatnich dniach, Imagination Technologies zaczęło się tym mocno chwalić, przypominając o swoim istnieniu.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)