Pragati OS to nowy system, który bazuje na Androidzie. Pracuje nad nim... Google

Pragati OS to nowy system, który bazuje na Androidzie. Pracuje nad nim... Google

Pragati OS to nowy system, który bazuje na Androidzie. Pracuje nad nim... Google
Miron Nurski
25.10.2021 17:30, aktualizacja: 25.10.2021 19:36

Postaje konkurencja dla Androida Go. I pracuje nad nią sam Google.

Producenci smartfonów z Androidem przyzwyczaili nas do wypuszczania własnych "OS-ów" jak HarmonyOS, ColorOS czy OxygenOS. Coś, co kiedyś było nazywane nakładką na Androida, coraz częściej promowane jest jako system operacyjny "bazujący na Androidzie". Teraz podobną drogę obrał nawet Google.

Pragati OS to wariacja Androida przeznaczona na rynek indyjski

Oprogramowanie rozwijane jest przez Google'a i indyjskiego operatora Jio. Docelowo ma kontrolować tanie smartfony sprzedawane w Indiach. Progati to hinduskie słowo oznaczające postęp.

Już wcześniej obie firmy zapowiadały, że bazujący na Androidzie system zostanie "ekstremalnie zoptymalizowany" pod rynek indyjski. Oprogramowanie ma być lekkie i działać sprawnie nawet na najtańszych podzespołach, a przy tym dawać dostęp do kluczowych funkcji Androida. Twórcy przedpremierowo chwalą się głównie tłumaczem w czasie rzeczywistym czy odczytywaniem wyświetlanego na ekranie tekstu z użyciem syntezatora mowy.

412224702279713324

Pierwszym smartfonem z systemem Pragati OS będzie JioPhone Next, którego premiera ma się odbyć na początku listopada. Twórcy zapowiadają, że będzie to jeden z najtańszych smartfonów na świecie.

Ale to już było

W 2017 roku swoją premierę miał system Google'a o nazwie Android Go. Ten także był uboższą wersją jego popularnej platformy i także skierowany był głównie na rynek indyjski. A w zasadzie jest, bo nowe smartfony z Androidem Go wciąż się pojawiają.

Z pierwszych zapowiedzi wynika, że cel istnienia systemu Pragati OS jest dokładnie taki sam. Z tą różnicą, że palce macza w nim także operator, który planuje dorzucić garść swoich własnych aplikacji.

Lada moment Google będzie miał w swoim portfolio dwie wzajemnie kanibalizujące się wariacje Androida, z których jedna nie jest nazywana Androidem. Nadążacie?

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)