Prezes Nokii wciąż nie lubi Androida i wspomina o tabletach z Windowsem 8

Prezes Nokii nie lubi Androida, ale lubi tablety? (fot. GSMArena)
Prezes Nokii nie lubi Androida, ale lubi tablety? (fot. GSMArena)
Kamil Homziak

30.10.2011 07:00, aktual.: 30.10.2011 08:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wypowiedzi zarządzającego Nokią Stephena Elopa są zwykle ciekawe i chętnie cytowane. W wywiadzie dla This Is My Next, udzielonym tuż po prezentacji Nokii z rodziny Lumia, zdradził on między innymi, dlaczego nie ceni systemu Google'a.

Elop nie omieszkał oczywiście wspomnieć też o nowo zaprezentowanych smartfonach własnej firmy, które uważa (słowa te padały z jego ust już wcześniej) za pierwsze prawdziwe smartfony z mobilnymi okienkami. Jego zdaniem pierwsza seria Lumii to tylko początek w przywracaniu blasku marce Nokia.

Nie zabrakło też riposty na słowa odpowiedzialnego w Google'a za Androida Andy'ego Rubina, który stwierdził, że WP7 może być groźny dla Microsoftu oraz jego partnerów. Mowa tu o dążeniu koncernu z Redmond do tego, aby interfejs i funkcje na każdym smartfonie z mobilnymi okienkami wyglądały tak samo. Ogranicza to problemy techniczne, ale też blokuje kreatywność producentów sprzętu (np. ceniona androidowa nakładka HTC Sense UI) i może prowadzić do stworzenia, tak jak w przypadku pecetów, jedynego słusznego konceptu.

Przeciw tym słowom Elop mocno jednak protestuje, przypominając, że Microsoft nie jest monopolistą na rynku smartfonów, a wszelkie innowacje w przypadku mobilnych okienek leżą w gestii producentów słuchawek z tym systemem. Krytykuje on też interfejs Androida za jego fragmentację - takie Sense UI czy TouchWiz tylko wprowadzają mało zaawansowanych użytkowników w zakłopotanie, bo nie ma jednego wypracowanego standardu. Być może sytuację zmieni Ice Cream Sandwich, ale rzeczywiście obecnie każdy producent słuchawek z systemem Google'a ma na niego nieco inny pomysł.

Prezes Nokii nie wyklucza natomiast, że jego spółka mogłaby wkrótce wypuścić tablet z Windows 8. Według niego byłoby to ciekawe doświadczenie, zwłaszcza, że już na pierwszy rzut oka widać połączenie między Metro UI stosowanym choćby w Nokiach Lumia a środowiskiem graficznym Windows 8. Po premierze ósmej wersji okienek mogłoby zwiększyć się zainteresowanie ich mobilną wersją, co z kolei poprawiłoby sprzedaż między innymi słuchawek Nokii.

Źródło: ThisIsMyNextElectronista

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)