Problemy z zasięgiem? Podziękuj złodziejom. Orange ujawnił szokujące dane

Problemy z zasięgiem? Podziękuj złodziejom. Orange ujawnił szokujące dane

Przyczyną awarii telekomunikacyjnych bywają kradzieże infrastruktury
Przyczyną awarii telekomunikacyjnych bywają kradzieże infrastruktury
Miron Nurski
15.06.2022 13:18, aktualizacja: 15.06.2022 15:18

Sytuacja makroekonomiczna oraz galopująca inflacja sprawiły, że telekomunikacyjni złodzieje uderzyli w tym roku ze zdwojoną siłą. W skrajnych sytuacjach straty mogą być liczone w dziesiątkach milionów złotych.

Infrastruktura telekomunikacyjna nie od dziś znajduje się na celowników złodziei. Według danych, które opublikował Orange, w ostatnich miesiącach problem staje się jednak coraz poważniejszy. Duży wpływ mają mieć na to rosnące ceny miedzi.

Na początku 2022 roku złodzieje uszkodzili ponad dwukrotnie więcej łączy niż rok wcześniej

Z danych operatora wynika, że tylko w pierwszym kwartale złodzieje uszkodzili 7,5 tys. łączy telekomunikacyjnych, co spowodowało wyłączenie blisko 9,5 tys. usług. W analogicznym okresie roku 2021 było to 3,5 tys. łączy, a więc ponad dwukrotnie mniej.

Łupem złodziei padają nie tylko miedziane przewody, ale i światłowody czy nawet akumulatory z szafek telekomunikacyjnych.

Niektóre uszkodzenia mają być tak poważne, że odbudowanie miedzianej infrastruktury nie jest już możliwe. Zaś postawienie całkowicie nowych inwestycji zajmuje nieporównywalnie więcej czasu.

Złodzieje infrastruktury telekomunikacyjnej powodują milionowe straty. A traci nie tylko Orange, ale i klienci

Orange zdradza, że najgorszy pod względem kradzieży był rok 2012, gdy ceny miedzi były rekordowo wysokie. Złodzieje mieli wówczas uszkodzić ponad 400 tys. łączy, a koszt ich naprawienia przekroczył 30 mln zł.

Ceny miedzi w dolarach za tonę
Ceny miedzi w dolarach za tonę© Money.pl

Oczywiście w takiej sytuacji stratny jest nie tylko operator. Ten - budując swój biznes - musi uwzględnić koszty naprawy infrastruktury, co realnie odbija się na cenniku wszystkich usług. Jeśli ktoś kradnie infrastrukturę telekomunikacyjną, okrada tak naprawdę wszystkich klientów.

Nie mówiąc już nawet o niedogodności jaką jest samo wyłączenie usług. Z doświadczenia wiem, że w dzisiejszych czasach kilkudniowe odcięcie od łączności komórkowej oraz internetu może być bardzo poważnym problemem.

Sposobów na walkę ze złodziejami jest coraz więcej

W dbanie o infrastrukturę telekomunikacyjnej zaangażowana jest policja, a także prywatne firmy ochroniarskie czy Służba Ochrony Kolei.

Orange informuje, że do końca kwietnia zatrzymano 41 sprawców, którzy przyznali się do 56 kradzieży. W tym czasie odnotowano 346 kradzieży, więc mowa o ok. 16-procentowej skuteczności w łapaniu złodziei.

Operator prosi, by podejrzane przypadki ingerencji w infrastrukturę zgłaszać dzwoniąc na numer 12 431 61 13. Stacja Monitorowania Alarmów dyżuruje przez całą dobę.

Miron Nurski, redaktor prowadzący Komórkomanii

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)