Xiaomi w przyszłym roku będzie miało swój procesor? Qualcomm w coraz większych opałach

Xiaomi w przyszłym roku będzie miało swój procesor? Qualcomm w coraz większych opałach

Xiaomi Mi Note
Xiaomi Mi Note
Źródło zdjęć: © shutterstock.com
Konrad Błaszak
05.08.2015 13:44, aktualizacja: 05.08.2015 15:44

Najwięksi producenci smartfonów starają się uniezależniać od innych firm produkując podzespoły oraz oferując swoje usługi. Już w przyszłym roku ogromny krok w takim kierunku może zrobić Xiaomi, które prawdopodobnie zacznie produkować swoje procesory.

Na rynku procesorów do smartfonów bez wątpienia liderem jest Qualcomm, ale amerykańska firma nie może czuć się bezpiecznie. MediaTek radzi sobie coraz lepiej, a oprócz Tajwańczyków jest także Intel, NVIDIA, Samsung czy Huawei. To właśnie te dwie ostatnie firmy są najciekawsze, ponieważ powoli uniezależniają się od producentów procesorów, tworząc po prostu własne układy. Według informacji z cnbeta.com już niedługo dołączy do nich Xiaomi.

Nowe procesory mają być stworzone przy współpracy z chińską firmą Leadcore, której układ znaleźć można w Redmi 2A. Co ciekawe, smartfony Xiaomi z autorskim rozwiązaniem mają pojawić się już w przyszłym roku. Podobno chińska firma ma już wszystkie licencje ARM, a ostatnio do zespołu dołączył były prezes chińskiego oddziału Qualcomma, Wang Xiang. Muszę od razu uspokoić niektórych z Was, ponieważ mają to być konstrukcje przeznaczone dla budżetowych urządzeń. Flagowe telefony nadal będą korzystać z najnowszych Snapdragonów.

Przynajmniej na razie, ponieważ jestem przekonany, że w wypadku dużego sukcesu własnych procesorów Xiaomi będzie próbowało stosować je również w droższych urządzeniach. Samsung pokazał, że można stworzyć flagowca ze swoim układem, który na dodatek bije Snapdragona 810 pod wieloma względami. Z racji takiego ruchu można spodziewać się tego, że budżetowe urządzenia chińskiej firmy będą jeszcze tańsze.

Ten ruch ciekawy jest również patrząc z perspektywy Qualcomma, który ostatnich miesięcy nie może zaliczyć do udanych. Jeśli Amerykanie nie pokażą czegoś naprawdę interesującego to niska i średnia półka mogą wymknąć im się z rąk, a tylko kwestią czasu będzie aż inne firmy zaczną stawiać na własne rozwiązania również we flagowcach. Patrząc na listę największych producentów smartfonów w ostatnim kwartale, tylko Microsoft i właśnie Xiaomi jeszcze nie korzystają z własnych układów.

Źródło: cnbeta.com via phonearena.com

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)