Snapdragony już nie bezkonkurencyjne. Producenci rzucili się na nowy czip MediaTeka

Snapdragony już nie bezkonkurencyjne. Producenci rzucili się na nowy czip MediaTeka

Snapdragony już nie bezkonkurencyjne. Producenci rzucili się na nowy czip MediaTeka
Miron Nurski
16.12.2021 16:55, aktualizacja: 16.12.2021 17:55

Walka Qualcomma i MediaTeka zapowiada się naprawdę ostro.

MediaTek nie od dziś jest największym na świecie dostawcą czipów do smartfonów, choć swoją pozycję zawdzięcza wyłącznie układom z niskiej i średniej półki. Dopiero niedawno Tajwańczycy pokazali pierwszą prawdziwie flagową jednostkę - Dimensity 9000 - i na brak zainteresowania nie mogą narzekać.

MediaTek Dimensity 9000 trafia do pierwszych smartfonów

Wiadomo już, że na początku 2022 roku czip trafi na pokład nowych smartfonów OPPO, vivo, Xiaomi i Honora. I to raczej nie byle jakich.

OPPO ogłosiło, że Dimensity 9000 będzie napędzał flagowy model Find X4. Mowa o serii, która - choć niedostępna w Polsce - jest dla tej marki technologiczną wizytówką. Dotychczas wszystkie warianty wszystkich generacji wykorzystywały Snapdragony, głównie te ze sztandarowej linii 8.

Popularność czipów różnych marek w trzecim kwartale 2021
Popularność czipów różnych marek w trzecim kwartale 2021© CounterpointResearch.com

Xiaomi zdradziło natomiast, że topowy czip MediaTeka trafi do serii Redmi K50. Co prawda pojedyncze modele ze wcześniejszych generacji bazowały na układach tej marki, ale zdecydowana większość miała Snapdragony.

Walka Dimensity 9000 ze Snapdragonem 8 Gen 1 zapowiada się naprawdę ostro

Wiele wskazuje na to, że Snapdragon 8 Gen 1 dalszym ciągu pozostanie najbardziej pożądanym flagowym układem w 2022 roku. Qualcomm nie może jednak czuć się bezpiecznie, bo - jak widać - największe marki na świecie sięgają po jednostkę jego rywala, nie bojąc się, że negatywnie wpłynie ona na prestiż ważnych linii produktowych.

Dotychczas Qualcomm dzielił i rządził, bo w segmencie premium nie miał żadnej realnej konkurencji. MediaTek zadowalał się niższymi półkami cenowymi, bo i jeśli ktoś już sięgał po jego jednostki, to raczej z oszczędności. Teraz się to zmienia, bo Dimensity 9000 zapowiada się obiecująco nawet od strony czysto technologicznej.

W przyszłym roku będziemy świadkami bezprecedensowej walki dwóch gigantów. Robi się ciekawie.

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)