Produkcja iPhone'ów opóźniona. Winny Covid-19 w Chinach

Produkcja iPhone'ów opóźniona. Winny Covid-19 w Chinach

iPhone 14 Pro ma problemy z głównym aparatem.
iPhone 14 Pro ma problemy z głównym aparatem.
Źródło zdjęć: © Fotoblogia
07.11.2022 10:09

Czas oczekiwania na iPhone'y może się znacznie wydłużyć. Winę za taki stan rzeczy ponosi ciągle aktywny Covid-19, który w znacznym stopniu utrudnia pracę w chińskich fabrykach. Może dojść do tego, że w okresie świąt smartfonów Apple nie wystarczy dla każdego.

Pandemia Covid-19 nie daje o sobie zapomnieć. Jak czytamy w serwisie bankier.pl, chińska polityka "zero covid" sprawia, że praca fabryk w tym kraju jest ograniczona. Może to poskutkować wydłużonym czasem oczekiwania na różne sprzęty, w tym iPhone'y.

Tajwańska firma Foxconn, będąca podwykonawcą Apple, ogłosiła dodatkowe obostrzenia w zakładach w Zhengzhou, największej na świecie fabryce, która zajmuje się składaniem iPhone'ów. Nowe zasady musiały zostać wprowadzone ze względu na oczekiwania lokalnych władz. Polityka "zero covid" ma na celu całkowite wyeliminowanie wirusa.

Od 2 listopada strefa przemysłowa, w której znajduje się fabryka, jest objęta ścisłym lockdownem. Przekłada się to na obniżoną wydajność zakładu. Dziennikarze serwisu Bankier.pl przytaczają oświadczenie Apple, w którym potwierdzono, że oczekuje się mniejszych dostaw telefonów iPhone 14 Pro i iPhone 14 Pro Max, niż zakładano wcześniej. To zaś będzie wiązać się z wydłużeniem czasu oczekiwania na nowe produkty.

Foxconn to firma, która odpowiada za produkcję ok. 70 proc. wszystkich iPhone'ów, spośród których większość powstaje w Zhengzhou. Ming-chi Kuo, analityk z TF International Securities, stwierdził, że utrudnienia związane z produkcją we wspomnianej fabryce mogą przełożyć się na ok. 10 proc. spadek globalnej produkcji smartfonów Apple. Firma ma starać się o przeniesienie produkcji telefonów do Indii, by w dłuższym okresie kraj ten odpowiadał za blisko 50 proc. dostaw - pisano w South China Morning Post.

Nie wiadomo, na ile dotkliwe będą problemy z produkcją iPhone'ów. Biorąc jednak pod uwagę, że zbliżają się święta Bożego Narodzenia, może się okazać, że nie każdy otrzyma pod choinkę wymarzony prezent.

Karol Kołtowski, dziennikarz Komórkomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)