Project xCloud w akcji. W gry z Xboksa zagrasz na smartfonie dzięki chmurze

Project xCloud w akcji. W gry z Xboksa zagrasz na smartfonie dzięki chmurze

Project xCloud w akcji. W gry z Xboksa zagrasz na smartfonie dzięki chmurze
Miron Nurski
13.03.2019 16:56, aktualizacja: 13.03.2019 18:04

Project xCloud doczekał się wreszcie pierwszej publicznej prezentacji. Wygląda na to, że prace nad projektem są już bardzo zaawansowane.

Project xCloud został zapowiedziany w październiku ubiegłego roku. To bazująca na chmurze platforma do strumieniowego grania w gry wideo. Obraz wyświetlany ma być na ekranie smartfonu lub tabletu, ale wszystkie obliczenia będą odbywać się po stronie serwerów Microsoftu. Ma to zapewnić możliwość cieszenia się ulubionymi grami z konsoli Xbox w (teoretycznie) dowolnym miejscu.

Na razie Microsoft ograniczył się do dość lakonicznej zapowiedzi oraz publikacji wideo promocyjnego. Wreszcie firma zdecydowała się na zaprezentowanie swojej usługi w akcji.

Project xCloud: pierwsze demo

Prezentacja technologii na smartfonie z Androidem (prawdopodobnie Galaxy S9) miała miejsce w trakcie programu "Inside Xbox". Możecie ją obejrzeć poniżej (od 3:30).

Inside Xbox: Introducing Project xCloud

Jak widać, "Forza Horizon 4" - o której w normalnych okolicznościach na smartfonie można by zapomnieć - nie sprawiała żadnych problemów.

Publiczne testy mają nastąpić jeszcze w tym roku

Niestety Microsoft nie podaje żadnych widełek czasowych, więc nie wiadomo, czy pierwsi użytkownicy będą mogli skorzystać z Projectu xCloud lada moment czy może raczej bliżej końca roku.

Prawdziwa rewolucja w mobilnym graniu nadejdzie wraz z 5G

Jakiś czas temu testowałem konkurencyjną usługę chmurową GeForce NOW. Choć łącze internetowe mam dość solidne, opóźnienia podczas rozgrywki były odczuwalne, w efekcie czego komfort grania w porównaniu ze zwykłą konsolą jest dużo niższy.

Tego typu problemy wyeliminować ma 5G, której jednym z największych atutów są właśnie ekstremalnie niskie opóźnienia w transmisji danych (poniżej 1 ms). W ciągu kilku lat gry chmurowe mogą więc stać się nieodróżnialne od tych uruchamianych bezpośrednio na urządzeniu.

I nie mogę się tego doczekać

Jestem wielkim miłośnikiem konsoli Nintendo Switch właśnie dlatego, że pozwala mi cieszyć się tymi samymi grami w domu i w podróży. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne. Switchowi technologicznie bliżej do smartfonów niż konsol nowej generacji, co ma odzwierciedlenie chociażby w jakości grafiki.

Chmura pozwoli znieść ograniczenia sprzętowe i cieszyć się wysokiej jakości grami nie tylko w domowym zaciszu, ale i nawet na najtańszych telefonach. W dodatku do wskoczenia na wyższy poziom wystarczy aktualizacja po stronie serwera, więc ciągła wymiana sprzętu przestanie być konieczna.

Warto dodać, że nad podobnymi usługami tego typu pracują już Google oraz - według przecieków - Apple. Nie tylko Microsoft wierzy więc, że chmura to przyszłość gier wideo.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)