Projekt Ara, czyli modularny smartfon Google'a już na MWC 2015
Wygląda na to, że smartfon złożony z wymiennych modułów wreszcie ujrzy światło dzienne podczas MWC 2015. Czy Projekt Ara zmieni nasze obecne podejście do telefonów komórkowych?
Google chce zrewolucjonizować rynek smartfonów wprowadzając zupełnie nową filozofię sprzedaży. Gdy nasz smartfon przestanie wystarczać, to zamiast wyrzucać go do kosza i kupować zupełnie nowy model, gigant proponuje wymienić najsłabsze ogniwo - jeden lub kilka modułów, takich jak procesor, aparat, czy nawet wyświetlacz.
Wbrew pozorom nie jest to aż tak korzystne jak mogłoby się wydawać. Ceny pojedynczego modułu zaczynają się w okolicach 50$ a kończą w okolicach 500$.
Przebitka na flagowych smartfonach w dzisiejszej formie jest 3-4 krotna. Gdyby wziąć pod uwagę ceny masowej produkcji odpowiednich podzespołów okazałoby się, że hurtowy koszt ekranu może wynieść nawet 100$, a koszt nawet najlepszego aparatu nie przekracza 4$. Z tego wynikałaby więc kosmiczna przebitka na podzespołach tańszych w produkcji.
Należy jednak pamiętać, że koszty opracowania każdego modułu, opatentowanie odpowiednich pomysłów i wszelkie licencje kosztują producenta krocie. Dlatego coś za coś - albo wejdziemy w system modułowy i czasami chcąc nie chcąc trochę przepłacimy za jakiś moduł, albo pozostaniemy przy starym systemie, a gdy jeden podzespół się zestarzeje wydamy kolejne tysiące na zupełnie nowe urządzenie.
Ale wracając do targów MWC - w Barcelonie producenci zaprezentują 50 różnych modułów. Toshiba ogłosiła współpracę z firmą produkującą czipy - Einfochips. Ma być ona największym dostawcą wymienialnych podzespołów. Toshiba zapowiedziała także że będą dostępne dwie wersje telefonu w ramach projektu Ara - Spiral One oraz Spiral Two. Szczegóły poznamy niedługo, bo już na początku marca.
Źródło: PhoneArena