Projekt Meta i Qualcomm. Co Zauckerberg zaoferuje użytkownikom smartfonów?

Meta i Qualcomm planują wspólny projekt, który może odmienić układ sił na rynku telefonów komórkowych. Kluczowym elementem tej współpracy jest sztuczna inteligencja.

Nowy projekt Mety i Qualcomm może przynieść przełom w AI na smartfonach
Nowy projekt Mety i Qualcomm może przynieść przełom w AI na smartfonach
Źródło zdjęć: © GETTY | SOPA Images

23.04.2024 | aktual.: 23.04.2024 09:27

Historia działań Zuckerberga w sektorze urządzeń mobilnym składa się w głównie z ciągu niepowodzeń. W przeszłości jego firma próbowała współpracować z producentami telefonów, namawiając ich do instalacji specjalnego przycisku na obudowach, który miał aktywować Facebooka. Strategia ta nie przyniosła jednak długoterminowych efektów.

Nieudanym projektem okazał się również smartfon HTC First wraz z towarzyszącym mu interfejsem Facebook Home opartym na systemie Android.

Meta skutecznie zarabia na aplikacjach mobilnych przeznaczonych na smartfony innych producentów. W portfolio firmy znaleźć można niektóre z najpopularniejszych aplikacji na systemy iOS i Android. Dodatkowo miliardowe przychody generują dla niej takie platformy jak Facebook, Instagram czy WhatsApp. Gigant mediów społecznościowych pragnie jednak jeszcze więcej.

Meta i Qualcomm chcą wspólnie zintegrować AI ze smartfonami

Qualcomm zapowiedział, że jego nadchodzące czipy z linii Snapdragon będą w pełni kompatybilne z nowym, zaawansowanym modelem językowym Mety, zwanym Llama 3. Model ten jest poważną konkurencją dla modeli GPT od OpenAI oraz Gemini od Google.

Jednym z atutów sztucznej inteligencji oferowanej przez Metę jest to, że czipy Snapdragon są zdolne do jej obsługi bezpośrednio na urządzeniu. W efekcie zwiększy to prywatność użytkowników i szybkość działania, umożliwi też korzystanie z zaawansowanego AI nawet w przypadku braku dostępu do sieci.

Model Gemini od Google, na którym oparte są funkcje AI w niektórych smartfonach Galaxy i Pixel, działa w sposób hybrydowy. Niektóre procesy odbywają się bezpośrednio na urządzeniu, ale bardziej zaawansowane funkcje, jak generowanie streszczeń notatek czy generatywna edycja zdjęć, wymagają połączenia z chmurą.

Obsługa AI bezpośrednio na urządzeniu ma dodatkową zaletę - uniezależnienie od kosztownej infrastruktury chmurowej. Opłaty związane z jej utrzymaniem mogą bowiem zostać z czasem przerzucone na użytkowników. Samsung już ogłosił, że jego usługa Galaxy AI będzie darmowa do końca 2025 roku, później dostęp do sztucznej inteligencji może być zaś objęty abonamentem.

Meta może zatem zaoferować producentom telefonów korzystniejsze warunki współpracy, na przykład w postaci jednorazowej prowizji od sprzedaży zamiast regularnych opłat za utrzymanie serwerów.

Model Llama 3 ma współpracować z mającymi się wkrótce pojawić flagowymi procesorami Snapdragon. Oznacza to, że pierwsze kompatybilne z nim smartfony mogą pojawić się na rynku dopiero pod koniec roku z nowym Snapdragonem 8 Gen 4. Co więcej, Meta zapewnia, że jego AI doskonale sprawdzi się również na innych urządzeniach takich jak komputery, gogle oraz okulary VR/AI, a także w samochodach.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)