Przegłosowane: operator ostrzeże przed kosztownymi konkursami

uke - prawo
uke - prawo
Kira Czarczyńska

14.09.2011 21:00, aktual.: 14.09.2011 23:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Senat przyjął poprawki w prawie telekomunikacyjnym dotyczące korzystania z usług Premium Rate. To świetna wiadomość dla tych wszystkich, którzy lubią korzystać z płatności mobilnych czy konkursów SMS, ale niekoniecznie chcą się narażać na rachunki w wysokości kilkuset złotych. Czy kolejna zmiana będzie dotyczyć transmisji danych?

Poprawki senatu przewidują:

  • ustalenie progów kwotowych, powyżej których abonent może zlecić operatorowi zablokowanie usług premium;
  • informowanie o przekroczeniu tych progów poprzez trzykrotną próbę kontaktu telefonicznego w ciągu 24 godz.;
  • wymóg dostosowania przez operatorów infrastruktury do nowego sposobu świadczenia usług premium rate.

Nowa ustawa pozwoli nam nie tylko określić, ile chcemy maksymalnie przeznaczyć pieniędzy na tego rodzaju zabawę, ale również całkowicie zablokować usługi przez operatora, bez konieczności szukania, kto je tak naprawdę świadczy i kontaktowania się z organizatorem.

A co z rachunkami za Internet?

Druga kwestia, budząca ostatnio spore kontrowersje, to smartfony łączące się same z Internetem i nabijające kolosalne rachunki. Operatorzy niby idą klientom na rękę, rozkładają płatność na raty, ale problemu to nie rozwiązuje. Urząd Komunikacji Elektronicznej chce więc także tutaj wprowadzić pewne zmiany.

Propozycja jest taka: klient, który korzysta z Internetu (albo robi to jego smartfon bez wiedzy użytkownika...) powinien dostawać SMS-em informację o tym, że limit transmisji danych właśnie mu się skończył. Dzięki temu użytkownicy wiedzieliby, że dalsze korzystanie z Sieci wiązać się będzie już ze znacznie wyższymi opłatami - da im to czas na reakcję i ewentualne przekonfigurowanie telefonu tak, żeby połączenie internetowe nie generowało dalszych kosztów.

Na razie jest to tylko pomysł, dlatego warto zadbać po prostu o konfigurację smartfona: wyłączenie automatycznego nawiązywania połączenia oraz wybranie odpowiednich opcji w zainstalowanym oprogramowaniu, które często nie pytając użytkownika, pobiera z Sieci aktualne dane.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)