Przyspieszamy Chrome'a dla iOS‑a poprzez implementację silnika JavaScript Nitro

Co zrobić, aby prędkość ładowania stron w mobilnym Chromie dla iOS dorównywała tej z Safari? Okazuje się, że wystarczy zainstalować silnik JavaScript Nitro, dzięki któremu korzystanie z Chrome'a stanie się zupełnie inną bajką.

Przyspieszamy Chrome'a dla iOS-a poprzez implementację silnika JavaScript Nitro
Krystian Bezdzietny

31.07.2012 | aktual.: 31.07.2012 10:21

Żadna przeglądarka udostępniona kiedykolwiek w App Store nie była tak poważnym konkurentem dla natywnej Safari jak Chrome. Czy to dlatego, że stoi za nią Google? Nie. Chrome jest po prost dobry. Niestety, z uwagi na politykę Apple'a Chrome nie może być tak dobry jak jak marzyłoby się to inżynierom Google'a. Powodem jest na przykład brak możliwość implementacji w przeglądarce silnika JavaScript Nitro, który - wprowadzony w Safari wraz z iOS 4.3 - w znaczny sposób przyspieszył pracę natywnej przeglądarki iOS-a.

[solr id="simblog-pl-59415" excerpt="0" image="0" _url="http://simblog.pl/chrome-download-manager-dla-ios-a" _mphoto="zrzut-ekranu-2012-07-29--161d26d.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2713[/block]

Teoretycznie Google nie ma szans z Apple'em na tym polu, chyba że pod uwagę weźmiemy domorosłych deweloperów, dla których odblokowywanie możliwości naszych komórek to rzecz święta. Z takiej też inicjatywy stworzono narzędzie Nitrous, dzięki któremu dość okrężną drogą wyposażymy poczciwego Chrome'a w silnik Nitro JavaScript.

Czemu służy implementacja tego silnika? Jak sama nazwa wskazuje, Nitro JavaScript sprawia, że wyposażony w niego program znacznie szybciej i sprawnie ładuje elementy JavaScript. Nieważne czy chodzi o przeglądarkę czy o tak złożoną aplikację jak mobilny Facebook.

Zanim jednak przejdziemy do uzupełniania możliwości Chrome'a, warto przyjrzeć się kilku wykresom, które obrazują możliwości JavaSctipr Nitro. Na pierwszy ogień idzie porównanie mocy Safari z Chrome'em (bez silnika JSN):

Osiągi Safari zostały zakreślone na niebiesko, Chrome'a na zielono
Osiągi Safari zostały zakreślone na niebiesko, Chrome'a na zielono

[solr id="simblog-pl-58321" excerpt="0" image="0" _url="http://simblog.pl/narzedzia-usprawniajace-chromea-dla-ios-a" _mphoto="zrzut-ekranu-2012-07-6-o-edebb08.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2714[/block]

Korzystając z Chrome'a na iOS faktycznie można odnieść wrażenie, że przeglądarka oporniej radzi sobie z ładowaniem stron niż Safari, ale wg tego co wskazuje powyższy benchmark, przeglądarka Google'a, w porównaniu z przeglądarką Apple'a, jest wręcz ospała. Przyjrzyjmy się porównaniu Safari i Chrome'a z zaimplementowanym silnikiem Nitro Java Sctipt:

Osiągi Chrome zakreślono na czerwono, Safari na niebiesko
Osiągi Chrome zakreślono na czerwono, Safari na niebiesko

Jest znacznie lepiej, prawda? W niektórych aspektach Chrome z Nitro jest nawet sprawniejszy niż Safari. Przyjrzyjmy się finalnie porównaniu Chrome'a bez implementacji silnika Nitro oraz z implementacją:

Chrome z Nitro zaznaczono na czerwono, bez nitro na zielono
Chrome z Nitro zaznaczono na czerwono, bez nitro na zielono

Cyferki nie kłamią. Jak wobec tego zainstalować w Chromie obsługę silnika Nitro JavaScript? Wystarczy zajrzeć do Cydii i zainstalować program Nitrous. Jego cena wynosi jedynie 0,99 dolara. To bardzo niewiele jak na tak istotną funkcjonalność.

[solr id="simblog-pl-58865" excerpt="0" image="0" _url="http://simblog.pl/z-chromea-dla-ios-a-korzysta-15-uzytkownikow" _mphoto="chromeios-livetracker-58-467c57d.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2715[/block]

Instalując Nitrous otrzymasz możliwość implementacji opisywanego silnika nie tylko w Chromie, ale także innych przeglądarkach czy aplikacjach. Po zainstalowaniu Nitrous wejdź w ustawienia iOS-a, wybierz stosowną zakładkę i wybierz które aplikacje mają korzystać z uroków silnika Nitro JavaScript.

Źródło: iDownloadBlog

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)