Przyszłe smartfony Samsunga i LG będą miały baterie o stałym stanie skupienia

Przyszłe smartfony Samsunga i LG będą miały baterie o stałym stanie skupienia

Przyszłe smartfony Samsunga i LG będą miały baterie o stałym stanie skupienia
Źródło zdjęć: © Marcela Kolasa (Skałba Media)
Łukasz Skałba
30.06.2017 14:18, aktualizacja: 30.06.2017 17:36

Producenci mogą gadać swoje, ale Prawda jest oczywista. Obecne akumulatorki używane w smartfonach nie są w pełnie bezpieczne. Być może w niedługim czasie się to zmieni.

Obecne akumulatory to najczęściej ogniwa litowo-jonowe. Rolę elektrolitu pełnią w nich sole litowe rozpuszczone w mieszaninie organicznych rozpuszczalników. Upraszczając, elektrody są więc zanurzone w materiale ciekłym. Nie jest to do końca stabilne i bezpieczne rozwiązanie. Dlatego też od wielu lat trwają prace nad wymyśleniem nowych akumulatorów, które byłyby zarówno pojemniejsze, jak i bezpieczniejsze.

O ile aby osiągnąć większą pojemność ogniwa (a więc gęściej upakować energię), potrzebna jest całkowita zmiana technologii, o tyle dla zwiększenia bezpieczeństwa i stabilności ogniwa tak wiele nie trzeba.

Temat ulepszenia procesu technologicznego stał się szczególnie ważny po wpadce Samsunga z feralnym Galaxy Note'em 7. Jego baterie ulegały spontanicznym samozapłonom. Cała historia tego modelu wydaje się nierealna, więc jeśli ktoś o sprawie nie słyszał, to zachęcam do szybkiego nadrobienia zaległości.

Nowe rozwiązanie zadebiutuje w ciągu dwóch lat

Firma Samsung SDI, która produkuje ogniwa do różnych elektronicznych urządzeń, ogłosiła, że jej inżynierowie pracują nad baterią, w której zamiast płynnego elektrolitu, używany byłby materiał w stałym stanie skupienia. Takie ogniwa nie mogłyby spontanicznie ulegać samozapłonom i zapewniałyby znacznie lepszą stabilność cieplną. Stały materiał, w przeciwieństwie do płynnego elektrolitu, nie może również wyciec.

Pracownicy Samsung SDI twierdzą, że ich ogniwa są już prawie gotowe i zadebiutują w pierwszych urządzeniach w ciągu 1-2 lat. Być może ujrzymy je więc już w Galaxy S9 lub Galaxy S10.

Nad analogicznym rozwiązaniem pracuje również LG. Ta firma również ma już w swoich laboratoriach praktycznie gotowe rozwiązanie. Analityk z LG Economic Research Institute twierdzi, że baterie bez płynnego elektrolitu są bardzo dobrą alternatywą dla obecnie stosowanych ogniw litowo jonowych.

Zaznacza on, że rozwiązanie które dopracowują jest znacznie łatwiejsze i szybsze w rozwoju niż inne "ogniwa przyszłości". Wysoce więc prawdopodobne, że nadchodzące flagowce największych koncernów zaoferują niedługo prawdziwy killer feature - bezpieczną baterię. Rewolucja.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)