PS Vita w Play! Będzie hitem?

PS Vita w Play
PS Vita w Play
Mateusz Żołyniak

21.02.2012 21:00, aktual.: 21.02.2012 22:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sieć Play już w zeszłym tygodniu zapowiedziała, że jako pierwsza wprowadzi do oferty nową konsolę przenośną PlayStation Vita. Wreszcie poznaliśmy szczegóły współpracy między Sony a Playem. Zapewni ona sieci pozycję głównego dostawcy łączności 3G dla PS Vita w Polsce. Jak prezentuje się oferta? Jakie są ceny konsoli w Playu?

Czym jest PS Vita?

Sprzęt Sony ma dedykowane przyciski do gier, a tym analogowe gałki i charakterystyczne klawisze akcji, ale nie jest to jedyny sposób sterowania w grach. W części tytułów (np. Uncharted: Złota Otchłań bądź Little Deviants) gracze mogą korzystać z ekranu, który obsługuje multitouch, lub/i specjalnego panelu dotykowego, umieszczonego na tylnej części obudowy. Alternatywną metodę kontroli wspomagają trójosiowy żyroskop i trójosiowy akcelerometr. Mają one dokładnie określać pozycję konsoli.

PlayStation Vita
PlayStation Vita

PS Vita to również wbudowany odbiornik GPS, moduł Bluetooth 2.1 z EDR i A2DP oraz WiFi w standardach b, g i n, dzięki któremu można używać aplikacji społecznych czy przeglądarki internetowej w Vita OS. Dostępna jest też wersja z modułem 3G (z HSDPA/HSUPA), która pojawi się w ofercie sieci Play.

Wyposażenie PS Vita obejmuje ponadto przednią kamerkę, której można używać w grach (np. Reality Fighters), tylny aparat do obsługi tytułów korzystających z rzeczywistości rozszerzonej (Augmented Reality) oraz mikrofon służący do rozmów i używany podczas rozgrywki (wydawanie poleceń i obsługa komputera pokładowego w WipEout 2048).

PS Vita - Little Deviants

Obok rewelacyjnych gier, w tym tytułów takich jak seria Uncharted, ogromną zaletą nowej przenośnej konsoli ma być Vita OS. Oferuje on wiele przydatnych aplikacji i usług, z których w wolnych od grania chwilach mogą korzystać użytkownicy. Są to: dostęp do PlayStation Network (pozwoli na grę online ze znajomymi), przeglądarka internetowa, aplikacje społecznościowe (Facebook, Twitter czy Foursquare), funkcja Party (umożliwia rozmowy z innymi graczami i czaty w grach) czy program near. Ten ostatni (podobnie jak Foursquare) wykorzystuje GPS w konsoli i pozwala odnajdywać innych graczy oraz wysyłać im wirtualne prezenty.

W przeciwieństwie do poprzednika PlayStation Vita nie obsługuje nośnika UMD, ale karty pamięci NVG. Gry można pobierać za pośrednictwem PlayStation Network z PlayStation Store. Nowy system wpiera również platformę PlayStation Suite, która pozwala grać w legendarne tytuły z PSOne, wcześniej wydaną na Sony Tablet S/P oraz Xperię PLAY. Jak informuje Sony, pełnię możliwości nowego systemu można wydobyć po połączeniu z Siecią. Dlatego japońska firma zawarła z Playem współpracę dotyczącą dostawy łączności 3G do systemu Vita.

Vita w Play

W komunikacie prasowym podano:

Wysoka przepustowość i ogólnopolski zasięg sieci Play zapewni użytkownikom PS Vita idealną łączność, gdziekolwiek się znajdą. Model PS Vita z 3G/Wi-Fi będzie zaopatrzony w kartę SIM od Play, co zapewni natychmiastowe możliwości połączenia się z siecią. Model PS Vita z 3G/Wi-Fi będzie również można kupić bezpośrednio w sieci sprzedaży Play.

Oczywiście wiadomo, że z Internetem w Play jest różnie, a głównym czynnikiem promocji PS Vita jest długa współpraca obu firm (choćby wcześniejsze wprowadzanie PS3 z kontrolerem Move czy PSP). Poniekąd potwierdzają to również słowa Marcina Ziobrowskiego, dyrektora generalnego Sony Computer Entertainment Polska:

Aby zapewnić pełne wykorzystanie możliwości sieciowych i społecznościach z wykorzystaniem 3G, co stanowi o sukcesie PlayStation Vita, łączymy się w Polsce z partnerem, którego szybki rozwój oraz dynamika działania jest bardzo bliska naszym działaniom w Polsce. Od wielu miesięcy wspólnie współpracujemy z PLAY. Wierzymy, że nowa wspólna oferta pozwoli użytkownikom PS Vita na ciągłe połączenie z siecią PlayStation, ze znajomymi i grami, gdziekolwiek będą.

PlayStation Vita w sieci Play będzie dostępny od jutra (22 lutego). Wtedy rusza również oficjalna sprzedaż systemu na rynku. Co ciekawe, modele wyposażone w kartę SIM Playa będą dostępne nie tylko w salonach operatora, ale również w sklepach Sony. Firmy przygotowały też promocję, dzięki której użytkownicy mogą bezpłatnie zdobyć grę WipEout 2048.

W tym celu należy doładować kartę SIM dołączoną do zestawu i pozostać w sieci Play przez 3 miesiące lub przenieść ofertę na kartę na dowolny abonament PlayOnline dostępny w sieci Play. Następnie można pobrać ten ciekawy tytuł. Jak wygląda oferta Play z PS Vita?

PS Vita w Play - reklama
PS Vita w Play - reklama

Jak nietrudno się domyślić, Play przygotował dedykowane taryfy - PS Vita Stan Darmowy, PS VITA All Inclusive/ All Inclusive MAX oraz PS VITA Play Online. W pierwszym klienci dostają nielimitowane SMS-y do wszystkich sieci i nielimitowane połączenia na numery stacjonarne, które w zależności od wybranego abonamentu są darmowe przez kilka miesięcy lub cały okres trwania umowy (po skończonej promocji naliczana jest comiesięczna opłata, a po wyłączeniu pakietu nie ma możliwości jego ponownej aktywacji).

PS Vita Stan Darmowy
PS Vita Stan Darmowy

W ofertach PS VITA All Inclusive/All Inclusive MAX klienci dostają wliczone w abonament pakiety danych o wielkości 250 MB lub 1 GB. Szczegóły poniżej:

PS Vita All Inclusive/All Inclisive MAX
PS Vita All Inclusive/All Inclisive MAX

Ostatnia dedykowana oferta to PS VITA Play Online (szybkość transferu jest standardowo już ograniczona do 1 Mb/s). Można do niej dokupić usługę Nocny Transfer za 10 zł, a za darmo oferowany jest pakiet społecznościowy pozwalający na nielimitowane korzystanie z wybranych serwisów społecznych. Przez cały czas trwania umowy abonament w dedykowanej PS Vita taryfie obniżony jest z 35 zł do 19, 50 zł (opłata aktywacyjna - 29 zł).

PS Vita będzie również dostępny w zwykłych ofertach, jak Stan Darmowy, All Inclussive, All Inclusive MAX czy ich wariantach dotyczących zakupu poprzez eShop lub dla osób przenoszących numer do Playa. Także klienci biznesowi będą mogli kupić Vitę, a miłą ciekawostką jest wprowadzenie konsoli przenośnej od razu do oferty Red Bull Mobile. Szczegółowy cennik poniżej (cennik w Play Online pod tym linkiem).

cennik PS Vita w Play
cennik PS Vita w Play

PS Vita w Playu opłacalne jest tak naprawdę jedynie w dedykowanych taryfach, w których jego cena w najniższych ofertach wynosi 600 zł i spada do 1 zł przy miesięcznych kwotach zobowiązania powyżej 100 zł (i tak nie wszystkich). Cena systemu w zwykłych ofertach (w tym biznesowych) jest wyższa średnio o 300 zł, więc nie warto zawracać sobie głowy.

Ogólnie nie jest tak drogo, jak można było się spodziewać, szczególnie że Vita to absolutna nowość nie tylko na naszym rynku. Dla porównania, wersja z 3G w sklepach powinna kosztować około 1300 zł, a więc nawet w najniższych abonamentach PS VITA All Inclusive oszczędza się na cenie konsoli, a cenę tę otrzymuje pakiet danych.

PS Vita zamiast smartfona?

Czy PS Vita rzeczywiście okaże się tak pożądanym urządzeniem? I czy można rozważać jego zakup zamiast smartfona? Sprzęt z pewnością będzie bardzo popularny, a jego sprzedaż w ciągu pierwszych tygodni powinna być wysoka. Na naszym rynku Vita na pewno jednak nie będzie sprzedażowym hitem - główną przeszkodą jest cena.

Myślę, że większość użytkowników wybierze tańszy model bez 3G, który można będzie kupić za nieco ponad 1000 zł. Z drugiej strony może się znaleźć również spora grupa osób, w tym największych fanów PSP i nowego PSV, którzy skorzystają z oferty Playa. Można w niej otrzymać przydatny pakiet danych (All Inclusive/Play Online), a koszt konsoli jest o połowę mniejszy.

Zawsze wychodziłem z założenia, że konsole są do grania, a telefony do dzwonienia. Czasy się jednak zmieniły. Producenci zaczynają reklamować własne smartfony jako przenośne konsole dla graczy, umożliwiające grę w dopracowane graficznie tytuły. Z kolei PS Vita ma rozbudowane funkcje znane z inteligentnych komórek, jak obsługa serwisów społecznych czy rozmowy poprzez komunikatory. Główną różnicą wydaje się więc brak możliwości wykonywania tradycyjnych połączeń głosowych po sieci operatora i wysyłania SMS-ów.

Niestety, nie tędy droga. Sony dobitnie pokazało, jak daleko pod względem jakości grafiki i dopracowania gier są tytuły dostępne na smartfony. Dotyczy to nie tylko efektów 3D czy świetnych tekstur, ale też dodatkowych opcji sterowania, wykorzystania rozszerzonej rzeczywistości czy mikrofonu podczas grania. Tego niestety nie zapewniają na razie żadne telefony, odzwierciedlają to także ceny gier na następcę PSP. Dlatego PlayStation Vita powinna pozostać sprzętem dla zapalonych graczy, a nie alternatywą dla smartfonów. A jak Wy uważacie?

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)