Qualcomm drwi z czipu Google'a. Efekt? Internauci punktują wadę Snapdragonów

Qualcomm drwi z czipu Google'a. Efekt? Internauci punktują wadę Snapdragonów
Miron Nurski

14.10.2021 10:59, aktual.: 14.10.2021 12:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Google Tensor znalazł się na celowniku Qualcomma. Tymczasem Qualcomm znalazł się na celowniku internautów.

Amerykańskim internetem zawładnęły emotikony czerwonych flag. Internauci oraz różne marki ironicznie punktują cytaty, którymi nie powinno się zaprzątać głowy. Obrywa się m.in. wielbicielom pizzy z ananasem czy osobom o kontrowersyjnych preferencjach politycznych.

Qualcomm w memiczny sposób zadrwił z czipu Google Tensor

Producent czipów opublikował tweeta sugerującego, że powinniśmy trzymać się z daleka od osób, które "postanowiły opracować własny SoC zamiast użyć Snapdragona".

Co prawda żadna marka nie została wymieniona z nazwy, ale w ostatnim czasie tylko Google postanowił zakończyć współpracę z Qualcommem i opracować własny czip. Nadchodzący Pixel 6 będzie pierwszym reprezentantem serii bez Snapdragona.

Ku rozczarowaniu Qualcomma, nie wszyscy twitterowicze uznali, że pstryczek w nos został wymierzony celnie.

Internauci zwracają uwagę na to, że Tensor może mieć jedną znaczącą przewagę nad Snapdragonami

"Niezła próba, ale jeśli ktoś wie, czym jest >>Snapdragon<<, wie też, że utrudniacie wspieranie telefonów przez dłużej niż 2-3 lata. Zapewnijcie dłuższe wsparcie swoich układów" - to póki co najpopularniejsza odpowiedź na tweeta Qualcomma. W podobnym tonie wypowiadają się także inni internauci.

Nie każdy jest świadomy, że to, jak długo smartfon może otrzymywać aktualizacje Androida, zależy od dostawcy procesora. Ten musi przygotować stosowne sterowniki dla każdej kolejnej wersji systemu.

Pod koniec 2020 roku Qualcomm ogłosił, że jego wybrane czipy dostaną wparcie dla 3 aktualizacji Androida i łatek bezpieczeństwa przez 4 lata. Nie jest to wynik najgorszy, ale nie jest to także wynik rekordowy.

W 2015 roku Nvidia wypuściła przystawkę telewizyjną Shield TV, uzbrojoną w autorski układ Tegra. Urządzenie otrzymało aż 4 duże aktualizacje Androida, co byłoby wynikiem nieosiągalnym, gdyby producent wykorzystał czip Qualcomma.

Google deklaruje, że Pixel 6 będzie otrzymywał łatki bezpieczeństwa przez przynajmniej 5 lat, a więc o rok dłużej niż smartfony z topowymi Snapdragonami. Na razie nie wiadomo, jak długo będzie otrzymywał nowe wersje systemu, ale nieoficjalnie mówi się o 4 aktualizacjach. To także wsparcie będące poza zasięgiem Qualcomma.

To oczywiście nie znaczy, że Tensor będzie w każdym calu lepszy od Snapdragonów

Dotychczasowe materiały promocyjne wskazują na to, że Tensor został skrojony pod bezpieczeństwo, wsparcie aktualizacyjne i obsługę sztucznej inteligencji. Wydajność najpewniej została potraktowana po macoszemu.

Google Pixel 6 - For All You Are

Google deklaruje, że Pixel 6 z Tensorem będzie o 80 proc. wydajniejszy niż Pixel 5 ze Snapdragonem 765G. Tymczasem już Snapdragon 888 jest o ok. 90 proc. wydajniejszy niż 765G, a jego następca zapewne podniesie poprzeczkę jeszcze wyżej.

W kwestii suchej mocy obliczeniowej pierwszy czip Google'a będzie najpewniej wyraźnie ustępował konkurencji, ale ma mieć inne atuty. Drwienie z niego może się więc odbić Qualcommowi czkawką.

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)