Qualcomm - lider na rynku mobilnych procesorów w 2Q2011

Strona głównaQualcomm - lider na rynku mobilnych procesorów w 2Q2011
21.09.2011 12:00
Qualcomm liderem wśród dostawców mobilnych CPU (fot. PhoneArena)
Qualcomm liderem wśród dostawców mobilnych CPU (fot. PhoneArena)
Kamil Homziak
Kamil Homziak

Wraz z ekspansją smartfonów rozwija się rynek procesorów, które je napędzają. Według raportu Strategy Analytics jego wartość wzrosła w drugim kwartale o 65% w porównaniu z poprzednim rokiem i teraz wyceniany jest na 1,7 mld dolarów.

Czołowym producentem jest Qualcomm - ma ponad połowę udziałów. W pierwszej piątce znajdują się także: Samsung, Texas Instruments, Marvell i Nvidia. Snapdragony są montowane w ponad 60% słuchawek z Androidem. Zdaniem Stuarta Robinsona z agencji przeprowadzającej badania konkurencja Qualcomma, m.in. Broadcom czy ST-Ericsson, mimo świetnych perspektyw na rynku smartfonów nie wykorzystała szansy na zbudowanie mocnej pozycji.

14% wszystkich procesorów w 2Q2011 stanowiły układy dwurdzeniowe, co pozwoliło zwiększyć udziały Samsungowi czy Nvidii. W przyszłych kwartałach ich udział będzie większy, a wkrótce na podbój rynku powinny ruszyć pierwsze modele czterordzeniowe, zapowiadane m.in. właśnie przez firmę Qualcomm.

Z powodu wciąż wysokich cen dwurdzeniowych słuchawek przeciętny Kowalski musi się zadowolić jednym rdzeniem i czekać, aż koszt produkcji zaawansowanych chipów spadnie i zaczną być powszechnie stosowane.

Źródło: Cellular News

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)