Qualcomm twierdzi, że stworzył "pierwszy smartfon". Amerykanie się nieco zagalopowali

Minęło trochę czasu od oficjalnej prezentacji modelu Qualcomm pdQ, ale nie usprawiedliwia to amerykańskiej firmy, która twierdzi obecnie, że sprzęt ten był... "pierwszym smartfonem".

Siedziba Qualcomma w San Diego
Siedziba Qualcomma w San Diego
Źródło zdjęć: © wikimedia
Mateusz Żołyniak

Qualcomm przypomina o istnieniu modelu pdQ

Agencja Qualcomma na europejskim kanale firmy na Twitterze pochwaliła się, że dokładnie 20 lat temu - 21 września 1998 - pojawił się model pdQ, co szybko podchwycił oficjalny profil firmy. Co to za produkt?

Qualcomm pdQ to urządzenie działające w sieci CDMA, które wyposażone zostało w dotykowy panel LCD o rozdzielczości 240 x 160 pikseli i składaną klawiaturę QWERTY.

Zamknięte było w obudowie o grubości 3,5 cm i działało pod kontrolą oprogramowania Palma. Qualcomm prezentując ten sprzęt chwalił się oprogramowaniem do rozpoznawania odręcznego pisma, synchronizacją danych między telefonem a komputerem czy możliwością personalizacji powiadomień o nadchodzących SMS-ach.

Dość zaskakujące jest jednak to, że firma wspomina model zapowiedziany w 1998 roku jako "pierwszy smartfon na rynku".

Amerykanie zapomnieli o IBM Simonie i kilku innych modelach

Obecnie przyjmuje się głównie, że ojcem wszystkich smartfonów jest PDA (Personal Digital Assistant) IBM-a - Simon Personal Communicator. Sprzęt ten został zaprezentowany w 1992 roku, a do sprzedaży trafił w 1994, więc 4 lata przed produktem Qualcomma.

IBM Simon
IBM Simon© research.microsoft.com

Trzeba zaznaczyć, że zarówno model IMB-a, jak i sprzęt Nokii, promowane były jako rozwiązania PDA z funkcją dzwonienia. pdQ z kolei od razu prezentowany był jako "smartfon". Firma skupiła się na tym określeniu w notce prasowej wydanej w 1998 roku - na rok przed wprowadzeniem modelu pdQ do sprzedaży.

Sęk jednak w tym, że to nie Qualcomm wymyślił nazwę "smartphone". Określenie to zostało użyte w 1997 roku przez Ericssona w odniesieniu do modelu GS88, a Qualcomm rok później wykorzystał je, by promować pdQ jako rozwiązanie nowego typu.

Chronologia wydarzeń wygląda więc tak:

  • 1992 r. - IBM prezentuje PDA z funkcją dzwonienia, czyli model Simon;
  • 1994 r. - IBM Simon trafia do sprzedaży;
  • 1996 r. - prezentacja Nokii 9000 Communicator, którą przedstawiono jako PDA rozbudowany o funkcję dzwonienia;
  • 1997 r. - prezentacja Ericssona GS88, czyli PDA z funkcją dzwonienia określonego mianem \smartfon\ (nigdy nie trafił do sklepów);
  • 1998 r. - Qualcomm pdQ, czyli PDA z funkcją dzwonienia, ma swoją prezentację i nazywany jest przez producenta \smartfonem;
  • 1999 r. - Qualcomm pdQ trafia do sprzedaży;
  • 2000 r. - prezentacja modelu Ericsson R380, który zajął miejsce GS88 i również od razu określany jest jako \smartfon.

pdQ był więc pierwszym sprzedawanym modelem promowanym jako smartfon, ale dlatego, że określenie to nie funkcjonowało jeszcze, gdy prezentowany był sprzęt IBM-a czy Nokii, a Ericsson GS88 nie trafił nigdy do sprzedaży.

Amerykanie teoretycznie więc nie skłamali, ale wyraźnie wprowadzają użytkowników w błąd sugerując, że pierwszym smartfonem jest pdQ, podczas gdy definicja smartfonu pasuje także do starszego Simona IBM-u.

Qualcomm pdQ 800
Qualcomm pdQ 800© http://americanhistory.si.edu

Wiadomość zamieszczona przez Qualcomma powinna więc brzmieć: "The very first #smartphone unveiled by @Qualcomm, in 1998, will turn 20 years old on September 21!" (z ang. pierwszy smartfon zaprezentowany przez Qualcomma, w 1998 roku, skończy 20 lat 21 września). Ewentualnie firma mogła usunąć dodatek "very".

Mały plusem z manipulacji Qualcomma jest to, że firma przypomniała o modelu pdQ. Jest on często pomijany, a również wyraźnie przyczynił się do rozwoju urządzeń, które wyewoluowały w modele oparte na Androidzie i iOS, z których korzysta obecnie większość użytkowników telefonów.

Źródło artykułu:WP Komórkomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)