Qualcomm twierdzi, że stworzył "pierwszy smartfon". Amerykanie się nieco zagalopowali

Qualcomm twierdzi, że stworzył "pierwszy smartfon". Amerykanie się nieco zagalopowali

Siedziba Qualcomma w San Diego
Siedziba Qualcomma w San Diego
Źródło zdjęć: © wikimedia
Mateusz Żołyniak
21.09.2018 14:11, aktualizacja: 24.09.2018 09:36

Minęło trochę czasu od oficjalnej prezentacji modelu Qualcomm pdQ, ale nie usprawiedliwia to amerykańskiej firmy, która twierdzi obecnie, że sprzęt ten był... "pierwszym smartfonem".

Qualcomm przypomina o istnieniu modelu pdQ

Agencja Qualcomma na europejskim kanale firmy na Twitterze pochwaliła się, że dokładnie 20 lat temu - 21 września 1998 - pojawił się model pdQ, co szybko podchwycił oficjalny profil firmy. Co to za produkt?

Qualcomm pdQ to urządzenie działające w sieci CDMA, które wyposażone zostało w dotykowy panel LCD o rozdzielczości 240 x 160 pikseli i składaną klawiaturę QWERTY.

Zamknięte było w obudowie o grubości 3,5 cm i działało pod kontrolą oprogramowania Palma. Qualcomm prezentując ten sprzęt chwalił się oprogramowaniem do rozpoznawania odręcznego pisma, synchronizacją danych między telefonem a komputerem czy możliwością personalizacji powiadomień o nadchodzących SMS-ach.

Dość zaskakujące jest jednak to, że firma wspomina model zapowiedziany w 1998 roku jako "pierwszy smartfon na rynku".

Amerykanie zapomnieli o IBM Simonie i kilku innych modelach

Obecnie przyjmuje się głównie, że ojcem wszystkich smartfonów jest PDA (Personal Digital Assistant) IBM-a - Simon Personal Communicator. Sprzęt ten został zaprezentowany w 1992 roku, a do sprzedaży trafił w 1994, więc 4 lata przed produktem Qualcomma.

IBM Simon
IBM Simon© research.microsoft.com

Trzeba zaznaczyć, że zarówno model IMB-a, jak i sprzęt Nokii, promowane były jako rozwiązania PDA z funkcją dzwonienia. pdQ z kolei od razu prezentowany był jako "smartfon". Firma skupiła się na tym określeniu w notce prasowej wydanej w 1998 roku - na rok przed wprowadzeniem modelu pdQ do sprzedaży.

Sęk jednak w tym, że to nie Qualcomm wymyślił nazwę "smartphone". Określenie to zostało użyte w 1997 roku przez Ericssona w odniesieniu do modelu GS88, a Qualcomm rok później wykorzystał je, by promować pdQ jako rozwiązanie nowego typu.

Chronologia wydarzeń wygląda więc tak:

  • 1992 r. - IBM prezentuje PDA z funkcją dzwonienia, czyli model Simon;
  • 1994 r. - IBM Simon trafia do sprzedaży;
  • 1996 r. - prezentacja Nokii 9000 Communicator, którą przedstawiono jako PDA rozbudowany o funkcję dzwonienia;
  • 1997 r. - prezentacja Ericssona GS88, czyli PDA z funkcją dzwonienia określonego mianem \smartfon\ (nigdy nie trafił do sklepów);
  • 1998 r. - Qualcomm pdQ, czyli PDA z funkcją dzwonienia, ma swoją prezentację i nazywany jest przez producenta \smartfonem;
  • 1999 r. - Qualcomm pdQ trafia do sprzedaży;
  • 2000 r. - prezentacja modelu Ericsson R380, który zajął miejsce GS88 i również od razu określany jest jako \smartfon.

pdQ był więc pierwszym sprzedawanym modelem promowanym jako smartfon, ale dlatego, że określenie to nie funkcjonowało jeszcze, gdy prezentowany był sprzęt IBM-a czy Nokii, a Ericsson GS88 nie trafił nigdy do sprzedaży.

Amerykanie teoretycznie więc nie skłamali, ale wyraźnie wprowadzają użytkowników w błąd sugerując, że pierwszym smartfonem jest pdQ, podczas gdy definicja smartfonu pasuje także do starszego Simona IBM-u.

Qualcomm pdQ 800
Qualcomm pdQ 800© http://americanhistory.si.edu

Wiadomość zamieszczona przez Qualcomma powinna więc brzmieć: "The very first #smartphone unveiled by @Qualcomm, in 1998, will turn 20 years old on September 21!" (z ang. pierwszy smartfon zaprezentowany przez Qualcomma, w 1998 roku, skończy 20 lat 21 września). Ewentualnie firma mogła usunąć dodatek "very".

Mały plusem z manipulacji Qualcomma jest to, że firma przypomniała o modelu pdQ. Jest on często pomijany, a również wyraźnie przyczynił się do rozwoju urządzeń, które wyewoluowały w modele oparte na Androidzie i iOS, z których korzysta obecnie większość użytkowników telefonów.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)