Qualcomm prezentuje aptX Adaptive. To kodek audio stworzony dla... graczy

Qualcomm prezentuje aptX Adaptive. To kodek audio stworzony dla... graczy

SONY H.EAR ON 2 WIRELESS NC
SONY H.EAR ON 2 WIRELESS NC
Mateusz Żołyniak
31.08.2018 16:04, aktualizacja: 31.08.2018 18:04

Qualcomm przygotował nową wersję kodeka aptX, która ma jeszcze bardziej zachęcić producentów do porzucenia rozwiązań kablowych. Czym dokładnie wyróżniać ma się aptX Adaptive?

Co kryje się pod nazwą aptX Adaptive?

Qualcomm od kilku lat przykłada się do rozwoju autorskiego standardu aptX, który umożliwiać ma przesyłanie plików audio w lepszej jakości za pośrednictwem łączności Bluetooth. aptX Adaptive to jego najnowsza i najbardziej zaawansowana wersja.

Nie chodzi tu jednak o znaczne zwiększenie przepływności, a możliwość dostosowywania przesyłu danych w zależności od odtwarzanych treści i obciążenia modułów łączności. aptX Adaptive ma w każdych warunkach oferować optymalną jakość dźwięku. Przykładowo:

  • gdy użytkownik słucha albumów w dobrej jakości w usłudze jak Spotify czy Tidal, rozwiązanie Qualcomma ma wiedzieć, że musi przesyłać więcej danych i przełączy się w tryb najwyższej przepływności;
  • gdy użytkownik ogląda materiał wideo lub gra, nowa wersja kodeka ma dbać o brak opóźnień stosując tryb niższej przepływności.

aptX Adaptive ma przesyłać dane z szybkością od 280 do 420 kb/s, co oznacza, że może zaoferować przepływność wyższą niż standardowo aptX (384 kb/s), ale nie będzie to poziom aptX HD (576 kb/s). Rozwiązanie ma za to zapewnić lepszą kompresję (5:1 lub 10:1 vs 4:1 dla starszych wersji).

Zalety rozwiązania aptX Adaptive
Zalety rozwiązania aptX Adaptive

Qualcomm obiecuje do tego, że nowy kodek umożliwi zachowanie niskich opóźnień nawet w otoczeniu o dużym natężeniu fal radiowych. Oznaczać ma to brak nagłych przerw w transmisji danych i artefaktów.

aptX Adaptive nie został stworzony dla fanów dobrego brzmienia

Kodek aptX, a szczególnie jego wersja HD, umożliwia tworzenie coraz lepszego przenośnego sprzętu audio. Słuchawki Bluetooth nie dorównają oczywiście jakością dźwięku modelom kablowym, które sprawowane są z dobrym źródłem, ale doceniane są coraz mocniej przez fanów dobrego brzmienia za możliwość "cieszenia się w drodze lepszym dźwiękiem".

aptX Adaptive tworzony jest jako odpowiedź na potrzeby mobilnych graczy, którzy korzystają z bezprzewodowych słuchawek
aptX Adaptive tworzony jest jako odpowiedź na potrzeby mobilnych graczy, którzy korzystają z bezprzewodowych słuchawek

Qualcomm tworząc aptX Adaptive nie myślał jednak o audiofilach. Nowa wersja tego rozwiązania ma oferować oczywiście jakość porównywalną z aptX HD, ale jej główną zaletą ma być redukcja opóźnień. Skorzystać mają na tym przede wszystkim gracze.

Amerykanie wskazuje, że smartfony coraz części wykorzystywane są jako sprzęt do grania w tytuły, w których dźwięk odgrywa dużą rolę (m.in. gry wieloosobowe). aptX Adaptive ma sprawić, że słuchawki Bluetooth będą równie pewnym kompanem podczas rozgrywki jak sprzęt na kablu. Szczególnie, że coraz większa liczba producentów rezygnuje ze złącza Jack 3,5 mm, a wybór zestawów pod USB wciąż jest nieduży.

Na tym zalety się nie kończą. Kodek audio ma idealnie sprawdzać się podczas strumieniowania filmów, zapewniając dobrą synchronizację obrazu i dźwięku. Nie można zapomnieć o rynku motoryzacyjnym - aptX Adaptive ma zagwarantować stabilne połączenie podczas przemieszczania się, w przeciwieństwie do poprzedniech wersje rozwiązania.

Kiedy pojawią się pierwsze urządzenia z aptX Adaptive?

Qualcomm wskazał, że aptX Adaptive będzie natywnie wspierany przez system Android od wersji 9.0 Pie, a niebawem na rynek ma trafić pierwszy układ obsługujący w standardzie to rozwiązanie, który będzie zapewne następcą topowego Snapdragona 845.

aptX Adaptive jest wstecznie kompatybilny z aptX i aptX HD, ale dostępne na rynku rozwiązania nie będą wspierać tego standardu. Qualcomm wskazuje jednak, że na początku 2019 roku powinny zacząć pojawiać się słuchawki wyposażone w układy wspierające ten standard.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)