Qualcomm upraszcza nazewnictwo Snapdragonów [aktualizacja]

Nie tylko Nokia zmienia nazewnictwo. Jej śladami podąża Qualcomm, który właśnie postanowił zmodyfikować system oznaczania swoich procesorów z rodziny Snapdragon. Czy rzeczywiście teraz będzie prościej?

Qualcomm zmienia nazewnictwo | Alibaba.com
Qualcomm zmienia nazewnictwo | Alibaba.com
Kamil Homziak

08.08.2011 | aktual.: 08.08.2011 13:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nie tylko Nokia zmienia nazewnictwo. Jej śladami podąża Qualcomm, który właśnie postanowił zmodyfikować system oznaczania swoich procesorów z rodziny Snapdragon. Czy rzeczywiście teraz będzie prościej?

Podstawowa zmiana to podział procesorów na 4 grupy wydajnościowe. Najmniej zaawansowaną z nich stanowi System 1 (w skrócie - S1), stosowany w smartfonach dla masowego odbiorcy, takich jak Samsung S5830 Ace czy Sony Ericsson Xperia X10i. Procesory z tej grupy będą wykonane w technologii 65 nm, ich zegar nie przekroczy 1 GHz (jeden rdzeń), a najlepszy możliwy chipset graficzny to Adreno 200. Obsługiwana będzie łączność 3G HSPA.

O klasę wyżej pozycjonowany jest System 2 (S2), przeznaczony dla wydajnych smartfonów i tabletów, za jakie Qualcomm uznaje np. Samsunga Galaxy Plus i9001, Sony Ericssona Xperię PLAY czy tablet HTC Flyer. W tej grupie chipsetów proces technologiczny spada do 45 nm, a prędkość pojedynczego rdzenia rośnie do 1,4-1,5 GHz. Bardziej wydajny jest też układ graficzny - Adreno 205, a łączność 3G obsługuje standard HSPA+. Maksymalna w S2 możliwa rozdzielczość wyświetlacza to 1024 x 768. Wspierane są także: odtwarzanie filmów HD 720p, dźwięk Dolby 5.1 oraz zawartość 3D.

Dane techniczne nowych Snapdragonów
Dane techniczne nowych Snapdragonów

Amatorom mobilnego grania oraz uruchamiania wielu programów jednocześnie dedykowany jest System 3 (S3). Z urządzeń aktualnie dostępnych na rynku reprezentują go np. HTC Sensation czy tablet HP TouchPad. Ta grupa produktów obsługuje dwurdzeniowe procesory do 1,5 GHz wykonane w procesie 45 nm, a także rdzeń graficzny Adreno 220. Wciąż wspierane są łączność HSPA+ i odtwarzanie materiałów 3D, maksymalna rozdzielczość wzrasta do 1440 x 900, a możliwość odtwarzania materiałów HD do 1080p.

Ostatnia, najmocniejsza grupa, jak łatwo się domyślić, oznaczona jest jako System 4 (S4) i dotyczy urządzeń nowej generacji, które pojawią się na rynku w ciągu najbliższych miesięcy. Jest na co czekać - 28-nanometrowe procesory taktowane zegarem do 2,5 GHz, dwu- lub czterordzeniowy układ graficzny Adreno oraz obsługa technologii 3G i LTE. Strach pytać o cenę smartfonów z takimi parametrami, bo ta zapewne osiągnie około 3000 zł.

Nowy podział wydaje się prosty i logiczny. Oby tylko, śladem np. systemu gwiazdek Intela, producenci zdecydowali się umieścić na pudełku smartfona/tabletu odpowiednie logo S1/S2/S3/S4, co zdecydowanie ułatwiłoby orientację konsumentom laikom. Podobny system oznaczeń stosuje Texas Instruments, która układy swojej produkcji podzieliła na grupy OMAP3, OMAP4 i OMAP5. Qualcomm w przyszłości nie wyklucza dodania kolejnych, bardziej zaawansowanych wydajnościowo grup, np. System 5 (S5), ale na to będzie trzeba jeszcze trochę poczekać. W końcu na razie na rynku nie ma jeszcze żadnego telefonu z grupy S4, a i te z grup S3 czy nawet S2 dla mniej zamożnych konsumentów pozostają w sferze marzeń.

Aktualizacja:

Aby lepiej zobrazować nowy sposób nazewnictwa i przybliżyć konkretne zastosowania urządzeń opartych na Snapdragonach, Qualcomm przygotował przejrzystą infografikę. Mam nadzieję, że pomoże ona Wam zapoznać się lepiej z nowymi rodzinami procesorów.

Nowe rodziny Snapdragonów
Nowe rodziny Snapdragonów

Źródło: UbergizmoPC Mag

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Komentarze (0)