Qualcomm wygrał z Komisją Europejską. Walka toczyła się o miliard euro

Qualcomm wygrał z Komisją Europejską. Walka toczyła się o miliard euro

Qualcomm wygrał z Komisją Europejską. Walka toczyła się o miliard euro
Miron Nurski
15.06.2022 19:28, aktualizacja: 16.06.2022 20:54

Cztery lata temu Qualcomm znalazł się na celowniku europejskich organów antymonopolowych, ale udało mu się uniknąć ostrzału.

W 2018 roku Margrethe Vestager - przewodnicząca Europejskiej Komisji ds. Konkurencji - oskarżyła Qualcomma o praktyki monopolistyczne. W latach 2011-2016 firma miała płacić Apple'owi za stosowanie w iPhone'ach oraz iPadach swoich modemów LTE, co - zdaniem KE - miało na celu wyniszczenie konkurencji, przede wszystkim Intela.

Na dostawcę czipów została nałożona gigantyczna grzywna w wysokości 997 milionów euro. Qualcomm odwołał się jednak od tej decyzji i sprawę wygrał.

Qualcomm oczyszczony z zarzutów

Jak donosi agencja Reuters, europejski Sąd stwierdził, że - uwzględniając wymagania, które Apple stawiał w tamtym okresie przed swoimi dostawcami - firma "nie miała technicznych alternatyw dla chipsetów LTE Qualcomma". Wynika z tego, że - zdaniem Sądu - nie można oskarżyć giganta o wyniszczanie konkurencji, jeśli realnie żadnej konkurencji nie było.

Dodatkowo Sąd miał stwierdzić "szereg nieprawidłowości proceduralnych, które wpłynęły na prawo Qualcomm do obrony".

Nie oznacza to jednak, że sprawa została definitywnie zakończona. Europejska Komisja ds. Konkurencji może teraz odwołać się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Na razie zapowiedziała, że dokładnie przeanalizuje wyrok i wówczas rozważy kolejne kroki.

Zobacz także:

Miron Nurski, redaktor prowadzący Komórkomanii

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)