Quo vadis, MeeGo? [wideo]
Premiera modelu Nokia N9 była długo oczekiwana przez fanów zarówno fińskiej marki, jak i Linuxa. Niestety, pierwszy telefon z MeeGo miał stać się również ostatnim. Jednak porzucenie systemu przez Nokię i Intela na rzecz odpowiednio Windows Phone i Tizena wcale nie musi oznaczać końca projektu.
26.05.2012 | aktual.: 26.05.2012 15:00
Premiera modelu Nokia N9 była długo oczekiwana przez fanów zarówno fińskiej marki, jak i Linuxa. Niestety, pierwszy telefon z MeeGo miał stać się również ostatnim. Jednak porzucenie systemu przez Nokię i Intela na rzecz odpowiednio Windows Phone i Tizena wcale nie musi oznaczać końca projektu.
MeeGo powstał poprzez połączenie dwóch projektów - Maemo i Moblina. Wspólne cele skłoniły gigantów do zjednoczenia swoich sił i stworzenia naprawdę konkurencyjnego produktu. Początki Maemo sięgają 2005 roku, a w 2009 Nokia zaprezentowała smatfon N900 działający pod kontrolą Maemo 5 aka Fremantle. Intel pracował nad swoim mobilnym Linuxem (stąd nazwa Moblin) od 2007 do 2009, kiedy postanowiono połączyć oba projekty. Tak powstał MeeGo.
Należy podkreślić, że system operacyjny na którym działa N9, nie jest standardowym MeeGo 1.2, ale jego instancji opartej na Harmattanie. Stąd niekiedy używane nazwy to MeeGo/Harmatta czy Harmattan7MeeGo.
Podczas połączenie systemów Nokia postanowiła zachować część komponentów Maemo 6 Harmattan, nad którym już pracowała. Głównymi wyróżnikami systemu z N9, a standardowym MeeGo są GStreamer oraz manager pakietów dpkg/apt-get odziedziczone z Debiana. MeeGo miało posługiwać się managerem RPM, który do projektu wprowadził Moblin bazujący na Fedorze/Red Hacie. Jednak sam system jest w pełni kompatybilny z MeeGo 1.2 poprzez Qt.
Ta zmiana ma wpływ ma nowy system Intela. Tizen dla smartfonów ma się posługiwać paczkami .deb, tak jak MeeGo/Harmatta. Tizen IVI, który był wcześniej rozwijany przez Intela w projekcie MeeGo, zachował jednak manager RPM. Pojawiają się więc głosy, że Tizen ostatecznie będzie obsługiwać oba typy paczek. O tym, jak zostanie to rozwiązane ostatecznie, dowiemy się pewnie w wersji 2.0 Magnolia.
Poza technicznymi aspektami N9 wyróżnia się również autorskim interfejsem Finów - Swipe UI. Nowatorski sposób korzystania z zasobów smartfona zyskał duże grono fanów oraz liczne nagrody. Uważam Swipe'a za najlepszy interfejs dla telefonów. Finom udało się połączyć geekowski system GNU/Linux z nowoczesnym sposobem obsługi aplikacji i społeczności wygodnym dla przeciętnych użytkowników. Niestety nie jest wykluczone, że jedynym telefonem wyposażonym w ten interfejs pozostanie Nokia N9.
Mówiło się, że współpraca na linii Nokia-Microsoft mogła przynieść modyfikację interfejsu Metro, właśnie pod względem rozwiązań z Swipe UI. Jednak nic nie wynikło z tych plotek. Możliwe, że Metro będzie ewoluować we własnym kierunku wraz z wersją Apollo.
Po odejściu Finów i Intela od MeeGo system został oddany w ręce społeczności. Jednak jak pokazały ostatnie miesiące, Nokia nie myśli nad definitywnym rozstaniem się ze swoim następcą Symbiana. Na plus trzeba policzyć Europejczykom aktualizacje dla N9. Najbliższa, czwarta jest spodziewana latem tego roku. Chociaż przeważają "bug fixy" i jeszcze nic nie wiadomo na temat PR 1.5, to użytkownicy chociażby bady mogą pozazdrościć wsparcia dla N9.
Nokia, która przechodzi restrukturyzację, planuje sprzedać luksusową markę Vertu oraz stworzyła dwa działy odpowiadające za telefony - Smart phones oraz Mobile phones. Pierwszy oddział ma zajmować się produkcją telefonów z Windows Phone na pokładzie. Zadaniem drugiego jest praca nad tanimi telefonami, których głównym rynkiem zbytu będą kraje rozwijające się. To właśnie ten oddział miałby się wskrzesić MeeGo, prowadząc akcję Next Billion Group.
Właśnie w tym kontekście pojawia się nazwa nowego systemu Nokii - Meltemi, określane niekiedy jako Maemo 7. Kwestia nazwy nie jest aż tak istotna, ponieważ Finowie zrezygnowali z marki Maemo na rzecz MeeGo, co od strony technicznej nie było aż tak widoczne. Sytuacja miałaby się powtórzyć i w tym przypadku.
Mobile phones miało poszukiwać systemu, który miałby zastąpić tanie Symbiany oraz featurephone'y z S40. Stawka nie jest wcale mała. Około 21% wszystkich telefonów na świecie to featurephony Nokii (19% sam S40). Dla porównania, światowy udział smartfonów wszystkich producentów z Androidem to około 14%. Oczywiście nie można porównywać cen telefonów takich jak Samsung Galaxy S III z budżetowym urządzeń za 50 dol. Jednak nie zmienia to faktu, że jest to segment rynku, o który warto walczyć.
Finowie oficjalnie jeszcze nie potwierdzili praca na Meltemi, jednak według plotek do końca bieżącego roku możemy spodziewać się dwóch telefonów z tym OS-em. Dowody na istnienie projektu znalazły się m.in w kodzie źródłowym i na stronie Nokii. Co prawda zostały już szybko usunięte, jednak fani udokumentowali wpadkę Finów. Więcej o Meltemi dowiecie się z wpisu Mateusza.
Przyszłość MeeGo nie leży tylko w rękach niedawnego lidera rynku smartfonów. Po porzuceniu projektu przez Nokię i Intela społeczność nie zawiodła. Użytkownicy N900, N950 i N9 niejednokrotnie wykazywali niezwykłe zaangażowanie w systemy działające na ich kultowych modelach. Jednak tym razem udowodnili, jakim fenomenem jest społeczność Open Source, tworząc projekt Mer.
Ponieważ jeszcze nieznana jest przyszłość marki MeeGo, która należy do Nokii, projekt wziął swoją nazwę od MeeGo Reconstructed. Mer jest obecnie zbiorem podstawowych funkcji i narzędzi potrzebnych dla stworzenia oddzielnej dystrybucji. Projekt skoncentrowany na architekturze mobilnych urządzeń (nie tylko telefonów) opiera się na technologiach Qt/QML i HTML5. Twórcy obecnie współpracują z Intelem oraz nie wykluczają, że w przyszłości Mer przyłączy się do Tizena. Jednak projekt jest obecnie niezależny. Zapewnia tym samym stabilność, której zabrakło przy Moblinie, Maemo i MeeGo.
To właśnie ta stabilność i odkrycie MeeGo na nowo wyróżnia Mer na tle innych systemów. W przeciwieństwie do większości dystrybucji GNU/Linux Mer nie jest skierowany do hakerów ani do końcowych użytkowników. Projekt celuje przede wszystkim w producentów, dostarczając im nie tylko najważniejsze funkcje systemu, ale też narzędzia pozwalające na stworzenie własnej dystrybucji.
Wokół Mer działają inne projekty, które już teraz udowodniły spory sukces inicjatywy. Warto zaznaczyć, że oprócz wymienionych wyżej smartfonów deweloperzy pracują nad portowaniem Mer dla HP Touchpad i Asusa Transformer.
Jednym z najważniejszych projektów bazujących na Merze jest Nemo Mobile. Nemo wykorzystuje również UX oparty na interfejsach Maemo/MeeGo. Projekt wspiera głównie smartfony Finów. Duża uwaga przykładana jest do kompatybilności aplikacji z Harmattana oraz bazujących na HTML5/WAC (Tizen). Właśnie dlatego może być traktowany jako naturalny następca MeeGo dla N9. Niestety, Swipe UI pozostaje własnością Nokii i ewentualna migracja oznacza jego brak.
Nemo 2011-11-17 running on Nokia N900 ( MeeGo ) - http://nokians.fr/
Obecnie środowisko KDE jest jednym z największych projektów Open Source i wraz ze wzrostem zainteresowania dla mobilnych urządzeń rozwijane jest dedykowane im środowisko. Plasma Active jest zaprojektowana dla urządzeń opartych na obsłudze dotykowej, w tym telefonów, tabletów, ale również systemów telewizji czy IVI.
Można już kupić pierwsze urządzenie oparte na Mer i Plasma Active - tablet Spark. Za 200 euro użytkownicy dostają: 7-calowy ekran, procesor ARM Cortex A9 pracujący z częstotliwością 1 GHz, układ GPU Mali 400, 512 MB pamięci RAM i 4 GB pamięci wbudowanej. Do tego moduły WiFi (obsługa 3G dostępna przez USB), dwa porty USB, HDMI 1080p czy slot kart microSD. Tablet ma baterię o pojemności 3000 mAh. W tym przedziale cenowym można znaleźć sporo androidowych tabletów, ale zaletą Sparka jest niezawodne i szybkie działanie.
Plasma Active One introduction
Warto wspomnieć jeszcze o projekcie Cordia HD, który wykorzystuje dla odmiany środowisko GTK/Gnome. Obecnie system pracuje na interfejsie Hildon z Maemo, jednak w przyszłości może stanowić bazę do portowania Gnome-shell czy Unity dla urządzeń mobilnych. Prace są na bardzo wczesnym etapie i nie należy spodziewać się fajerwerków w najbliższym czasie.
Projekt Mer pokazuje, jak ważne może być wsparcie społeczności - nie tylko kontynuuje rozwój kultowych smartfonów, ale również otwiera nowe możliwości. Co prawda systemy zbudowane na jego podstawie nigdy nie zdominują rynku, ale zapewniają ciekawą i tanią alternatywę dla obecnych OS-ów. Dzięki wykorzystaniu Qt i HTML5 oraz w późniejszym czasie GTK+ i EFL Mer będzie mógł dzielić ekosystem z Tizenem, jednak niezależnie od sukcesu nowego OS-a Intela systemy oparte na projekcie powinny być bardzo interesujące dla mniejszych producentów. W Chinach już zacierają ręce.
Źródło: realnorth.net • Mer project • meego.com • maemo.org • własne