Radar w komórce: szalony pomysł Nokii

Radar w komórce: szalony pomysł Nokii27.01.2010 22:14
Fot. na licencji Creative Commons; Flickr.com/by Kevitivity
Fot. na licencji Creative Commons; Flickr.com/by Kevitivity
Paweł Żmuda

Inżynierowie z Nokia Research Center w Helsinkach opracowali właśnie projekt... mobilnego radaru w telefonie komórkowym. Co ciekawe - radar w komórce umożliwia nam nie tylko pomiary prędkości i kierunku obiektów znajdujących się w jego zasięgu, ale także kontrolę samego urządzenia. Popatrzmy na wideo na którym inżynierowie chwalą się swoim odkryciem.

Rozwiązanie opracowane przez specjalistów z Nokii korzysta z technologii znanych z fotoradarów będących postrachem kierowców. Jani Ollikainen NRC przedstawia nam sposób na kontrolę telefonu, co więcej radar działa także wtedy, gdy sama komórka jest zasłonięta pozostając na przykład w spodniach lub wewnętrznej kieszeni marynarki.

Jednak koncept opracowany przez inżynierów pozwoli nam nie tylko na kontrolę głośności odtwarzacza. Wyobrażacie sobie gry, które korzystać będą z wbudowanego radaru?

Niestety, prezentowane rozwiązanie jest tylko prototypem. W Kemijoki (najdłuższej rzece w Finlandii) upłynie jeszcze wiele wody, zanim koncept trafi do seryjnie produkowanych telefonów.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)