Nie ma bezpiecznych smartwatchy? Raport HP nie napawa optymizmem

Nie ma bezpiecznych smartwatchy? Raport HP nie napawa optymizmem25.07.2015 14:57
smartwatch
smartwatch
Źródło zdjęć: © shutterstock.com
Konrad Błaszak

Od lat sporo się mówi o bezpieczeństwie smartfonów. Co jednak z coraz popularniejszymi smartwatchami? Najnowszy raport przygotowany przez HP pokazuje, że pod tym względem nie tylko nie jest idealnie, ale nie jest nawet dobrze.

Smartfony są wyposażone w bardzo różne systemy zabezpieczające, jak chociażby czytnik linii papilarnych czy skaner oka. Poza tym powstają specjalne telefony i tablety, których sensem istnienia jest zwiększanie bezpieczeństwa danych użytkownika. Już od jakiegoś czasu świadomość w tych kwestiach jest coraz większa i wydaje mi się, że użytkownicy również korzystają rozsądniej ze swoich urządzeń. Tak jest w przypadku smartfonów, ale nadal dla wielu nowością są inteligentne zegarki i nowy raport HP pokazał, że bezpieczeństwo i smartwatche nie idą w parze.

Do testów zostało wykorzystanych 10 smartwatchy najpopularniejszych firm na tym rynku, choć niestety nie zostały wymienione konkretne nazwy urządzeń. Najpopularniejsze zarzuty HP wobec tych urządzeń to wysyłanie prywatnych danych w bardzo wiele miejsc, słabe hasła interfejsów opartych na chmurze, duża łatwość w przechwyceniu danych (aż w 90% urządzeń) oraz fakt, że tylko 50% zegarków umożliwiało ustawienie zabezpieczenia w postaci kodu PIN czy wzoru. Żaden z testowanych zegarków nie oferował weryfikacji dwuetapowej, a brakowało również możliwości zablokowania urządzenia po kilku nieudanych próbach, co oznacza, że potencjalny złodziej może próbować go odblokowywać do woli, aż w końcu mu się uda.

Zaskakujące jest również to, że aż 70% testowanych urządzeń ma poważne luki w systemie aktualizacji oprogramowania. Co prawda jest ono podpisane cyfrowo, więc nie można w nim umieścić szkodliwych plików, ale oprogramowanie może zostać łatwo ściągnięte i wykorzystywane do znalezienia kolejnych luk. To wszystko sprawiło również, że 30% urządzeń było podatnych na tzw. "Account Harvesting", czyli możliwość pozyskania adresu e-mail i innych danych. Świetnym podsumowaniem tego raportu są słowa menadżera HP Security.

Jason Schmitt:

Smartwatche dopiero zaczęły być integralną częścią naszego życia, ale udostępniają nowe możliwości i przez to mogą być drogą dla nowych zagrożeń dotyczących prywatnych informacji.

Ogromne zainteresowanie Apple Watchem oraz coraz większy wybór tanich urządzeń z tego segmentu rynku sprawia, że już niedługo nie będą one tylko ciekawostką, ale sensownym wyborem dla klientów. Sam na razie nie mam takiego zegarka, ale jestem przekonany, że za jakiś czas pewnie też sobie taki sprawię i będzie on wiedział o mnie niemal wszystko. Dzięki licznym czujnikom i oraz danym, które użytkownicy sami uzupełniają zegarek wie gdzie byliśmy i co robiliśmy przez cały dzień, dlatego bezpieczeństwo tych danych jest niezwykle ważne. Oby producenci wzięli sobie to do serca.

Źródło: HP via phonearena.com

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)