Raport: Tani telefon z kablówki

op-infr
op-infr
Komórkomania.pl

28.07.2009 12:56, aktual.: 28.07.2009 14:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wpis gościnny z serwisu: media2.pl

Telewizje kablowe w Polsce coraz częściej stawiają na usługi telefonii stacjonarnej, oferując swoim klientom m.in. nielimitowane rozmowy w kraju i na świecie przez całą dobę. Sprawdziliśmy telefoniczne oferty czterech największych operatorów - UPC Polska, Vectra, Multimedia Polska i Aster. Która oferta najlepsza?

Wpis gościnny z serwisu: media2.pl

Telewizje kablowe w Polsce coraz częściej stawiają na usługi telefonii stacjonarnej, oferując swoim klientom m.in. nielimitowane rozmowy w kraju i na świecie przez całą dobę. Sprawdziliśmy telefoniczne oferty czterech największych operatorów - UPC Polska, Vectra, Multimedia Polska i Aster. Która oferta najlepsza?

Dzięki wojnie cenowej w segmencie pre-paid użytkownicy ofert komórkowych tzw. „na kartę” (bez umowy z operatorem) mogą dzwonić do większości sieci już poniżej 30 groszy. Wojnę zapoczątkowały w tym samym czasie komórkowe sieci Plus (wprowadzając do Simplusa taryfę Twój profil) oraz Play wprowadzając ofertę Play Fresh z kwotą 29 groszy do wszystkich sieci, ale kilka dni temu oferta ta została pokonana przez wirtualnego operatora komórkowego - mBank mobile, który zaoferował kwotę 27 groszy do wszystkich krajowych sieci (także do Play) oraz miesięczny pakiet darmowego Internetu. Nadal jednak przewagą Play Fresh są duże pakiety darmowych SMS (np. za zasilanie konta). Która oferta jest najlepsza?

Operatorzy infrastrukturalni

Wśród infrastrukturalnych graczy rynku telekomunikacyjnego podstawowa stawka za połączenia w segmencie pre-paid jest wyrównana i wynosi 29 groszy. Wyjątek stanowi Taryfa Pakietowa w sieci Heyah, w której użytkownik może aktywować (za dodatkową opłata lub zasilenie konta) Pakiet Taniej do wszystkich, wtedy minuta rozmowy zostanie obniżona do 25 groszy.

Warto zwrócić uwagę, że wśród operatorów infrastrukturalnych jedynie Play Fresh stosuje niską stawkę na połączenia do wszystkich krajowych sieci. Oferty pozostałych graczy wprawdzie oferują niskie stawki połączeń do większości krajowych sieci, ale nie obejmują one połączeń z numerami sieci Play. Połączenia z P4 są droższe, ale różnica w cenie wynika z decyzji Urzędu Komunikacji Elektronicznej (wyższe stawki MTR).

Play wygrywa także pod względem ceny za wysłanie wiadomości SMS do wszystkich sieci (9 groszy). Dodatkowo użytkownicy mogą liczyć na pakiety darmowych SMS-ów za zasilanie konta. Najdroższej wysłanie SMS-a kosztuje w Orange POP (20 groszy). Pod względem ceny za wysłanie MMS-a sieci Play (19 groszy) oraz Orange (20 groszy) stosują zbliżone, najniższe stawki.

Użytkownicy komórek coraz częściej korzystają także z mobilnego Internetu. Najtańszy Internet w standardzie posiada komórkowa sieć Heyah w taryfie Nowa Heyah (tylko 2 grosze za 100 kB). Jednak najbardziej rozbudowaną ofertę pakietów internetowych posiada Simplus - 25 MB (5 zł), 100 MB (10 zł), 250 MB (20 zł) i 500 MB (35 zł).

Warto zwrócić uwagę, ze wśród użytkowników pre-paid dużą popularnością cieszą się pakiety i usługi obniżające ceny połączeń i SMS wewnątrz sieci. Dlatego duzi gracze rynku od dawna stawiają na promocję aktywności użytkowników w obrębie własnej sieci . Obecnie najbardziej rozbudowaną ofertę pod tym względem posiada Orange. Simplus proponuje m.in. nielimitowane rozmowy i SMS z wybranym numerem (10 zł miesięcznie). Najmniej korzystanie pod tym względem wypadają oferty Heyah i Ery.

Operatorzy wirtualni (MVNO)

Po palcach operatorów infrastrukturalnych depczą tzw. operatorzy wirtualni (MVNO), którzy oferują swoje usługi z wykorzystaniem sieci operatorów infrastrukturalnych. Wirtualni stawiają przede wszystkim na tańsze połączenia krajowe oraz atrakcyjne pakiety internetowe. Okazuje się, że większość ofert głosowych jest atrakcyjniejszych od operatorów infrastrukturalnych.

op-wirt
op-wirt

Oferta mBank mobile może zainteresować także fanów mobilnego Internetu, bo operator raz w miesiącu daje możliwość aktywacji darmowego pakietu internetowego 20 MB. Pod względem Internetu atrakcyjnie prezentuje się także oferta GaduAir, która oferuje m.in. darmowe Gadu-Gadu w komórce oraz darmowe pakiety internetowe za zasilenie konta. Najtańsze wiadomości SMS oferuje mBnak Mobile, z kolei najmniej za wysłanie MMS-a zapłacimy w GaduAir.

Co wybrać?

Trudno jest wskazać jedną ofertę, która będzie uniwersalna dla wszystkich. Odpowiedni wybór zależy przede wszystkim od naszego profilu dzwonienia. Jeśli użytkownik wykonuje dużą liczbę połączeń do wszystkich sieci, pod względem cen połączeń krajowych wygrywa obecnie nowa oferta mBank mobile (27 groszy). Przy wyborze tego operatora osoby dzwoniące do nas nie zapłacą (jak w przypadku Play) wyższej ceny za połączenie. Z kolei pod względem cen wiadomości SMS (9 groszy) oraz MMS (19 groszy) prowadzi Play, który w Play Fresh oferuje także duże pakiety darmowych wiadomości SMS. Osoby szukające taniego Internetu w komórce powinny zainteresować się pakietami w Simplusie, ofertą Nowa Heyah oraz darmowym pakietem w mBank mobile.

Mała cena "do wszystkich" i tak może okazać się zbyt droga. Warto zauważyć, że olbrzymia większość użytkowników pre-paid korzysta głównie z usług wewnątrz sieci. Dla takich klientów cena 27 groszy do wszystkich sieci może okazać się mało atrakcyjna, gdy większość połączeń wykonują wewnątrz sieci i dzięki pakietom takie połączenia mogą zostać znacznie ograniczone (np. nielimitowane rozmowy i SMS-y z jednym numerem w sieci Plus za kwotę 10 zł miesięcznie w ofercie Simplusa).

Reasumując, przed wyborem oferty danego operatora warto przeanalizować swój profil użytkowania telefonu komórkowego. Nie zawsze niska cena „do wszystkich” będzie dla nas korzystna (np. gdy dzwonimy głównie do rodziny w tej samej sieci). Warto także pamiętać, że w przypadku niektórych operatorów (np. Play, Cyfrowy Polsat) klienci dzwoniąc do nas często będą ponosić wyższe koszty połączeń (asymetria stawek MTR).

Plusem ofert pre-paid jest brak abonamentu (nie wiążemy się z operatorem na kilka miesięcy), co powoduje, że w każdej chwili możemy zmienić operatora z zachowaniem dotychczasowego numeru (od 6 lipca 2009 roku obowiązuje nowe prawo, które znosi opłatę za przeniesienie numeru oraz przyspiesza realizację nawet do jednego dnia).

Wpis gościnny z serwisu:

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)