Rękawiczka + sztuczna inteligencja = tłumacz języka migowego w czasie rzeczywistym

Rękawiczka z elastycznymi sensorami może pomóc osobom niesłyszącym w kontaktach z osobami, które nie potrafią się komunikować w języku migowym.

Rękawiczka + sztuczna inteligencja = tłumacz języka migowego w czasie rzeczywistym
Patryk Korzeniecki

03.07.2020 | aktual.: 03.07.2020 18:03

Tłumaczenie jednego języka na drugi nie jest niczym nowym. A co z tymi, którzy mówią... językiem migowym? Wprawdzie osoby niesłyszące między sobą mogą się porozumieć, jednak problem zaczyna się, kiedy chcą porozmawiać z kimś niemigajacym. Bionżynierowie Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles opracowali technologię, która może im ułatwić życie.

Rękawiczka z elastycznymi sensorami pozwoli tłumaczyć język migowy

Czujniki biegną przez całą długość wszystkich pięciu palców dłoni. Są zbudowane ze specjalnych włókien przewodzących, które wychwytują ruchy ręki i ułożenie palców. Sygnały w postaci impulsów elektrycznych biegną dalej do układu wielkości monety umieszczonego na nadgarstku.

Rękawiczka wysyła je potem bezprzewodowo do smartfonu. Dedykowana aplikacja je następnie interpretuje i tłumaczy z prędkością jednego słowa na sekundę.

Wearable Sign-to-Speech Translation

Program wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji, które nauczyły się interpretować język migowy na drodze uczenia maszynowego. Naukowcy współpracowali z czterema osobami komunikującymi się w ten sposób. Każdy gest został powtórzony 15 razy. Dzięki temu oprogramowanie nauczyło się rozpoznawać 600 znaków, w tym pojedyncze litery czy cyfry.

Rękawiczka tłumacząca język migowy ma bardzo duży potencjał. Jest dużo mniejsza i lżejsza od istniejących rozwiązań tego typu. Poza tym sensory użyte w rękawiczce są relatywnie tanie i bardzo elastyczne. Co więcej - komercyjna wersja ma podobno rozróżniać jeszcze bogatszy zakres słownictwa i być zauważalnie szybsza.

Sztuczna inteligencja jest wykorzystywana w coraz szerszym zakresie. Możliwe, że w 2025 roku będziemy mieli z nią do czynienia codziennie pod postacią asystentów, inteligentnych systemów transportowych czy rozszerzonej kreatywności. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to pomoże również pokonać kolejną barierę językową.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)