Rekordowe pobrania aplikacji w święta, ale rynek zaczyna dojrzewać

Rekordowe pobrania aplikacji w święta, ale rynek zaczyna dojrzewać
Zbigniew Kowal

05.01.2014 10:54, aktual.: 05.01.2014 11:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Co roku obserwujemy ten sam model zachowań użytkowników smartfonów oraz tabletów. Liczba pobrań aplikacji tuż po Bożym Narodzeniu drastycznie wzrasta. W tym roku jednak dało się zaobserwować nowy trend który definiuje to, co wydarzy się w kolejnych latach.

Dzięki uprzejmości analityków z firmy Flurry wiemy, że po raz kolejny 24 grudnia okazał się być rekordowym dniem pod względem ilości pobranych aplikacji ze sklepów mobilnych. Z analizy danych wynika również, że telefony i tablety nie są już tylko dla nas ładnymi gadżetami.

Flurry swoimi statystykami obejmuje ponad 400 tysięcy aplikacji mobilnych, gromadząc dane dla developerów o zachowaniu użytkowników mobilnych. Z usług firmy korzystają najwięksi producenci aplikacji, dzięki czemu specjaliści tej firmy mogą pozwolić sobie na dość dokładną analizę rynku.

Obraz

Zgodnie z najnowszym raportem, użytkownicy smartfonów pobrali o 91 procent więcej aplikacji w Święta, aniżeli w innych dniach grudnia. To naprawdę spory skok, ale gdy przyjrzymy się nieco bliżej (zerknijcie na wykres), dostrzeżemy pewne zmiany w stosunku do świątecznych okresów w latach poprzednich. Okazuje się bowiem, że skoki są coraz mniejsze. Rynek powoli dojrzewa i różnicę w kolejnych latach będą coraz mniejsze.

W krajach Europy Zachodniej oraz w państwach anglojęzycznych mamy do czynienia ze stabilizacją sprzętową. Dużo użytkowników mając już tablet lub smartfona nie inwestuje zbyt pochopnie w kolejne urządzenia. Na tych rynkach brakuje nowych użytkowników, dzięki którym różnica w pobranych aplikacjach była tak widoczna w latach ubiegłych. Coraz rzadziej decydujemy się także na pobranie nowych aplikacji, gdy nasz tablet jest już zapełniony sprawdzonymi programami.

Obraz

Smartfony przestałby być tylko drogimi zabawkami z których korzystamy od czasu do czasu. Telefon lub tablet to urządzenia które towarzyszą nam każdego dnia. Widać to po rodzajach aplikacji jakie pobierano podczas rekordowego dnia w roku. Oprócz gier najczęściej użytkownicy sięgali po aplikacje społecznościowe. Duży skok w porównaniu do lat ubiegłych zanotowany także aplikację fotograficzne oraz cała grupa programów (czasopisma, książki, rozrywka) lifestyle’owych.

Dojrzewający rynek aplikacji mobilnych wyznaczy nowe cele producentom w 2014 roku. Czasy w których firmy zarabiały na grudniowych skokach pobrań minęły bezpowrotnie. Oczywiście od czasu do czasu może pojawić się aplikacja lub gra która wypłynie na świątecznej euforii, ale to konsekwencja w działaniu oraz aktywizacja fanów przez cały rok powinna okazać się kluczem do sukcesu.

Obraz
Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)