RIM wywiesi białą flagę? BB10 platformą licencjowaną?

Thorsten Heins, CEO RIM, fot. Bloomberg
Thorsten Heins, CEO RIM, fot. Bloomberg
Kamil Bąkowski

05.08.2012 08:00, aktual.: 05.08.2012 10:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Od premiery pierwszej generacji iPhone'a kanadyjska firma RIM nie jest w stanie znaleźć recepty na sukces swoich urządzeń. CEO firmy RIM Thorsten Heins rozważa udostępnienie platformy BlackBerry 10 pozostałym producentom telefonów komórkowych.

Reaserach in Motion znany jest na rynku telekomunikacyjnym jako dostawca jednych z najpopularniejszych telefonów biznesowych - terminali BlackBerry. Od momentu popularyzacji ekranów dotykowych w smartfonach RIM traci rynek urządzeń mobilnych. W pierwszym kwartale 2012 roku na całym świecie firma dostarczyła 9,7 mln smartfonów, co oznaczało spadek o blisko 30% rok do roku oraz zajęcie 4 miejsca w rankingu najpopularniejszych dostawców smartfonów (wg. danych IDC).

[solr id="komorkomania-pl-115560" excerpt="0" image="0" _url="http://komorkomania.pl/6300,deweloperzy-zainteresowani-blackberry-10-to-dobrze" _mphoto="blackberry-jam-world-tou-e44b368.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2459[/block]

Dla RIM gorzej prezentuje się miniony kwartał, w którym to wyniki sprzedażowe telefonów zostały pobite nie tylko przez liderów (Apple'a, Samsunga i Nokię), a także HTC oraz ZTE. Kanadyjska firma w drugim kwartale 2012 roku nie znalazła się nawet na wyżej wymienionej liście pięciu najpopularniejszych producentów smartfonów (co oznacza, że sprzedała ona mniej niż 8 mln smartfonów - wynik osiągnięty przez ZTE).

Wykresy prezentujące spadek udziału telefonów RIM na rynku smartfonów w kolejnych kwartałach - dla porównania przedstawiono wyniki Apple'a, Samsunga, Nokii, HTC.

Najpopularniejsi dostawcy smartfonów 2011-2012, fot. IDC
Najpopularniejsi dostawcy smartfonów 2011-2012, fot. IDC

[solr id="komorkomania-pl-96181" excerpt="0" image="0" _url="http://komorkomania.pl/8758,rim-bez-praw-do-nazwy-bbx-milan-pierwszym-sliderem-z-blackberry-10" _mphoto="blackberry-milan-192x168-8946f85.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2460[/block]

RIM nie jest w stanie dłużej konkurować z firmą Apple, Samsung, Nokia na rynku smartfonów?

W rozmowie z serwisem Telegraph Thorsten Heins, CEO firmy RIM, przyznał, że oczekiwana platforma BB10 może pojawić się nie tylko na telefonach z logiem BlackBerry, a także np. urządzeniach innych firm takich jak np.: Sony, HTC, LG czy Samsung. System RIM miałby w ten sposób być licencjonowany dla producentów:

Musimy odróżnić się od pozostałych firm. Możliwe, że aby dostarczyć na rynek platformę BB10  będzie musieli licencjonować ją innym producentom, którzy będą w stanie w lepszy sposób zaplanować koszty niż my. Możecie pomyśleć o nas, jako firmie, która dostarczy sam system, a następnie zacznie go licencjonować, tak, aby firmy same tworzyły hardware.

Co oznacza to dla samego marki BlackBerry? Może okazać się, że już wkrótce system RIM trafi do większej liczby urządzeń, w tym niskobudżetowych telefonów. Co za tym idzie BB10 mógłby pójść śladem Androida i zacząć podbijać rynek mobilny. Nie jest to wielce prawdopodobne, ale byłoby to wielką szansą dla tego jakże ciekawego systemu.

Źródło: Telegraph

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)