Rosja blokuje swoim obywatelom dostęp do sklepów z aplikacjami. I nie tylko

Rosja blokuje swoim obywatelom dostęp do sklepów z aplikacjami. I nie tylko

Rosjanie bez dostępu do popularnych sklepów z aplikacjami
Rosjanie bez dostępu do popularnych sklepów z aplikacjami
Źródło zdjęć: © Yu Samoilov
Miron Nurski
04.03.2022 12:49, aktualizacja: 04.03.2022 20:08

Przed kilkoma dniami strona ukraińska prosiła technologicznego giganta, by odciął Rosjan od swoich usług i sklepu z aplikacjami. Prośbę tę spełniła sama Rosja.

W godzinach nocnych z 3 na 4 marca NEXTA doniosła, że "App Store i Google Play zostały zablokowane w Rosji".

Początkowo nie było jasne, kto podjął decyzję o blokadzie. Mathieu von Rohr z niemieckiego "Der Spiegel" sprecyzował, że to Rosja odcięła swoich obywateli od sklepów z aplikacjami, a także platform Twitter i Facebook oraz zachodnich mediów jak BBC czy Deutsche Welle.

Rosjanie bez dostępu do zachodnich aplikacji, mediów i serwisów społecznościowych to miecz obosieczny

25 lutego wicepremier i minister technologii Ukrainy skontaktował się z Timem Cookiem, prosząc, by Apple zablokował Rosjanom dostęp do swoich usług, w tym App Store'a. Tego typu działania mają "zmotywować młodą i aktywną ludność Rosji do zaprzestania haniebnej agresji militarnej".

Część ekspertów zwraca jednak uwagę na to, że takie blokady mogą uderzyć przede wszystkim w tę część rosyjskiego społeczeństwa, której nie podobają się działania Putina. Ograniczyć jej dostęp do wiarygodnych informacji, utrudnić komunikowanie i organizowanie się oraz skazać tych ludzi na propagandę swojego rządu.

Zdaje się, że obawy te nie były bezpodstawne, skoro to strona rosyjska miała podjąć decyzję o blokadzie zachodnich sklepów z aplikacjami, mediów i serwisów społecznościowych.

Kilka dni wcześniej Apple poinformował o wstrzymaniu sprzedaży swoich produktów na terenie Rosji. Firma nie sprecyzowała jednak, czy zdecydowały względy ideologiczne, czy ekonomiczne.

Zobacz również:

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)