Rośnie sprzedaż smartfonów, Android niezaprzeczalnym liderem

Rośnie sprzedaż smartfonów, Android niezaprzeczalnym liderem

Rośnie sprzedaż smartfonów, Android niezaprzeczalnym liderem
Kamil Bąkowski
16.11.2011 13:00, aktualizacja: 16.11.2011 14:00

Firma analityczna Gartner opublikowała dane dotyczące sprzedaży telefonów, w tym smartfonów, w III kwartale 2011 roku. Zgodnie z nimi Android zyskał jeszcze większą popularność, stając się niezaprzeczalnym liderem na rynku smartfonów. Miejsce drugie utrzymał Symbian. Stawkę na podium zamyka platforma Apple'a, iOS.

Łącznie na całym świecie sprzedano ponad 440,5 mln urządzeń mobilnych w III kwartale 2011 roku, co oznacza 5,6% wzrost sprzedaży w porównaniu z analogicznym kwartałem ubiegłego roku. Sporą popularnością cieszyły się zwykłe telefony bez systemów operacyjnych, zwłaszcza na rynkach wschodzących. Mowa o modelach np. z funkcją dual SIM. Najwyraźniej Nokia dostrzegła wspomniany trend nieco wcześniej. Dlatego na ostatniej konferencji Nokia World 2011 fiński producent zaprezentował kilka tanich telefonów z serii Asha: Asha 200, Asha 201, Asha 300 oraz Asha 303.

412003129815728684

Nokia pozostała najpopularniejszym producentem telefonów komórkowych na świecie: sprzedała 105 mln sztuk swoich modeli (23,9% udział na rynku). Na miejscu drugim jest Samsung (17,8%), a na trzecim LG z wynikiem 4,8%.

W III kwartale odnotowano sprzedaż 115 mln sztuk smartfonów, co oznacza wzrost sprzedaży telefonów z systemem operacyjnym o 7% w porównaniu z II kwartałem 2011 roku i aż o 42% w stosunku do analogicznego kwartału w 2010 roku. Analitycy zauważają, że sprzedaż smartfonów w Stanach Zjednoczonych oraz Europie Zachodniej zmalała. Może to wynikać z prostej przyczyny: większość konsumentów wstrzymała się z zakupem smartfona, czekając na nowe modele, w tym iPhone'a 4S.

Gartner potwierdził również to, co wiedzieliśmy już wcześniej: Samsung jest nowym królem smartfonów. Koreańska firma potroiła sprzedaż smartfonów w porównaniu z analogicznym kwartałem ubiegłego roku. Po raz pierwszy producent wyprzedził na rynku smartfonów Nokię w Europie Zachodniej oraz w Azji. Udało się to dzięki modelom z linii Galaxy, zarówno tym niskobudżetowym, np. Galaxy Ace, jak i wysokobudżetowym - Galaxy S II.

Apple sprzedał "zaledwie" 17 mln iPhone'ów, co oznacza spadek o blisko 2,5 mln egzemplarzy względem II kwartału 2011 roku. Powodem mniejszej sprzedaży sztuk było oczekiwanie przez klientów na premierę nowego modelu telefonu - iPhone 4S. Nietrudno zgadnąć, że pozytywnie wpłynie to na wyniki w IV kwartale 2011 roku i Apple odnotuje największą sprzedaż iPhone'a w historii. Warto przytoczyć przykład 4 mln sprzedanych sztuk iPhone'a 4S w zaledwie 3 dni od daty premiery.

Jeszcze ciekawiej wygląda zestawienie sprzedaży smartfonów z podziałem na systemy operacyjne w III kwartale 2011 roku (tabela poniżej).

412003129816121900

Niezaprzeczalnym liderem na rynku smartfonów pozostał Android z aż 52,5% udziałem na rynku globalnym telefonów komórkowych z systemem operacyjnym. Na kolejnym miejscu znalazł się Symbian z 17% udziałem na rynku. Stawkę na podium zamyka Apple z platformą iOS (15%). Sprzedaż smartfonów w III kwartale 2011 roku najlepiej obrazuje poniższy diagram kołowy:

Globalna sprzedaż smartfonów z podziałem na system operacyjny -­ III kwartał 2011
Globalna sprzedaż smartfonów z podziałem na system operacyjny -­ III kwartał 2011

Android podbija świat

Platforma Google’a odnotowała blisko 28% wzrost sprzedaży w porównaniu z II kwartałem 2011 roku oraz aż 67% wzrost względem I kwartału 2011 roku. Android podbija świat ofertą smartfonów na rynek masowy. Konsumenci mogą znaleźć zarówno telefon z górnej półki, jak i model tańszy za kilkaset złotych. Jak słusznie zauważają analitycy Gartnera, powodem aż tak dużej różnicy w sprzedaży smartfonów z Androidem był brak nowych produktów z Windows Phone’em 7, BlackBerry OS.

Na koniec warto zauważyć trend, który utrzymuje się już kolejny kwartał. Platforma Samsunga, bada, jest bardziej popularna niż Windows Phone. Możemy mówić również o stagnacji sprzedaży smartfonów z mobilnymi okienkami, a nawet spadku sprzedaży telefonów o kilkaset tysięcy. Dla porównania, smartfony z badą odnotowały 21% wzrost sprzedaży w III kwartale w porównaniu z II kwartałem.

Nasuwa się więc pytanie: czy Windows Phone ma szansę na rynku platform mobilnych? Wszystko zależy od Nokii oraz nowych telefonów Lumia: Lumia 710 oraz Lumia 800. Jeśli smartfony Nokii z platformą Windows Phone nie zwiększą sprzedaży mobilnych okienek, to możemy przypuszczać, że platforma Microsoftu dla urządzeń mobilnych zniknie szybciej z rynku, niż na nim się pojawiła.

Poniżej wykres liniowy prezentujący globalną sprzedaż smartfonów z podziałem na system operacyjny w ostatnich trzech kwartałach.

Globalna sprzedaż smartfonów z podziałem na system operacyjny - I kwartał 2011 -­ III kwartał 2011
Globalna sprzedaż smartfonów z podziałem na system operacyjny - I kwartał 2011 -­ III kwartał 2011

Źródło: Gartner

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)