Router WiFi sprzeczny z regulaminem Play? Jednak nie...

Router WiFi sprzeczny z regulaminem Play? Jednak nie...

Tethering, fot. cnet
Tethering, fot. cnet
Mateusz Żołyniak
22.02.2011 17:15, aktualizacja: 22.02.2011 18:15

Tethering to przydatny dodatek w telefonie - ciężko nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. Okazuje się, że korzystanie z telefonu jako modemu 3G jest niezgodne z regulaminem nowych ofert Play All inclusive!

Cytując regulamin Play:

13. W ramach niniejszej Oferty Promocyjnej zakazane jest wykorzystanie telefonu komórkowego jako modem podłączony do komputera (tzw. tethering). W przypadku wykrycia takiego działania przez Operatora, Operator zastrzega sobie prawo do nieodwołalnego wyłączenia Abonentowi usługi „Pakiet Społecznościowy”.

Tę dość kontrowersyjną wzmiankę w regulaminie podesłał mi wczoraj jeden z naszych czytelników - Piotr. Dotyczy ona wszystkich nowych ofert All Inclusive.

Wykrycie przez operatora faktu, że klient korzysta z telefonu jako modemu, nie powoduje całkowitego odcięcia od Internetu w Play. Kończy się to jednak nieodwołalnym wyłączeniem usługi "Pakiet Społecznościowy", która jest częścią nowych ofert.

Z Routera WiFi w telefonach korzysta wielu użytkowników, którzy mają wykupiony pakiet danych u danego operatora. Użytkownicy sieci Play nie są w ogóle informowani o tym dziwnym ograniczeniu. Dotyczy to zarówno sprzedawców w salonie, jak i Biura Obsługi Klienta. Dopiero dokładna lektura regulaminu pozwala dowiedzieć się, że korzystanie z funkcji powoduje złamanie warunków umowy.

Bardzo dziwi mnie ten zapis. Korzystanie z telefonu jako modemu 3G nie jest nigdzie zabronione. Ba, tę niezwykle przydatną funkcję reklamują producenci telefonów, twórcy systemów operacyjnych czy sami operatorzy, w tym Play.

Jak słusznie zauważył Piotr, swego czasu podobne ograniczenia (związane z pobieranie dodatkowych opłat za korzystanie z tetheringu) były już brane na tapetę w Stanach. W Polsce jest to chyba pierwszy taki przypadek (mogę się jednak mylić).

Już w środę wieczorem poprosiłem rzecznika Play o zabranie głosu w tej sprawie. Póki co nie dostałem odpowiedzi i mam nadzieję, że nastąpi to szybko. Ciekaw jestem, w jaki sposób operator chce weryfikować, czy użytkownik korzysta z tetheringu, czy nie, oraz dlaczego o fakcie nie są informowani klienci sieci.

Aktualizacja:

Dzisiaj dostałem odpowiedź w sprawie powyższej wzmianki w regulaminie od Marcina Gruszki, rzecznika Play. W odpowiedzi Marcin napisał:

Rzeczywiście, zapis o tetheringu mamy w regulaminie i stanowi on zabezpieczenie przed bezpośrednim podłączeniem telefonu do komputera.

Wykorzystywanie funkcji telefonu, oferującego router wifi jest dopuszczalne, bo byłoby to zaprzeczeniem swobody korzystania z cech użytkowych telefonu. To, co jest dla nas problemem, to mechaniczne podłączanie telefonu kablem do komputera i proste korzystanie z Internetu zamiast Play Online. To zjawisko marginalne, ale postanowiliśmy umieścić taki zapis w regulaminie.

Jak widać, dla Play problemem nie jest sam Router WiFi, a udostępnianie Internetu z telefonu (tethering) za pośrednictwem kabla USB.

Ograniczenie to wynika z możliwości podłączenia telefonu do komputera i ciągłego korzystania z darmowego Internetu (w ramach usługi Pakiet Społecznościowy), a nie pakietu danych Play Online (w którym po wyczerpaniu limitu spada prędkość danych).

Szkoda, że w regulaminie ofert All Inclusive nie zostało to lepiej sformułowane, ponieważ tethering określa różne sposoby udostępniania Internetu...

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)